Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

cu mentiunea ca nu se tine cont de senzorii de PLA, care apar in diagrama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Log-IS 08 XTZ-WVWZZZ3CZ8E109241-219546-00115052016.txtam inlocuit parktronicul  cu codul b la urma in loc de c  eu aveam initial 3c0919283c si nu imi mai mergea avea eroare la alimentare am postat logul. dupa montarea celuilalt parktronic s-a putut sterge acea eroare si imi functioneaza perfect senzorii insa la diagnoza imi apare ceva legat de comunicare... ce nu merge sters. vroiam sa intreb care e situatia si cauza. asa nu ma deranjeaza doar imi functioneaza corect am aproximativ o luna de cind am pus piesa pe masina. atasaez si logul cu defectul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul cumparat  este codat pentru masina cu transmisie (cutie) automata - modifica codarea, pt manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.am sa.cer la meserias sa modifice eu nu am program. dar ma mir ca nu stie asemenea lucruri si doar lucreaza zilnic cu masini din gama w!!! alte tipuri de masini nu accepta la reparatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este, poate a uitat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere electronic senzori din laterale fata sunt la fel cu cei cromati ?? stiu ca fizic e diferenta intre ele ca culoare si forma + suport, dar ma gandeam ca poate electronic sunt la fel ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, 

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Ieri am avut un eveniment rutier in care am lovit bara spate si lampa spate partea stanga de pe aripa. Acum imi caut prin dezmembrari bara la culoarea masinii mele, adica argintiu metalizat. Masina mea este dotata cu senzori de parcare, am gasit in dezmembrari si bara fara senzori si bara cu senzori aftermarket.  Intrebarea mea este. Daca bara are senzori aftermarket montati, in acele gauri se potrivesc senzorii originali pe care ii am eu pe masina. Daca bara nu are gauri deloc, pot da eu gaurile pentru senzori? 

Va multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia bara fara senzori si dai tu gaurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Delphinul said:

Buna ziua, 

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Ieri am avut un eveniment rutier in care am lovit bara spate si lampa spate partea stanga de pe aripa. Acum imi caut prin dezmembrari bara la culoarea masinii mele, adica argintiu metalizat. Masina mea este dotata cu senzori de parcare, am gasit in dezmembrari si bara fara senzori si bara cu senzori aftermarket.  Intrebarea mea este. Daca bara are senzori aftermarket montati, in acele gauri se potrivesc senzorii originali pe care ii am eu pe masina. Daca bara nu are gauri deloc, pot da eu gaurile pentru senzori? 

Va multumesc. 

nu se potrivesc la dimensiune cei after market cu cei originali.

sigur ca se poate gaurii bara fara senzori - daca ai freza buna, o sa iasa ca la bara oem.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, Hayate said:

Ia bara fara senzori si dai tu gaurile.

Nu stiu daca va nimeri exact acolo unde trebuie, plus ii trebuie o freza buna cu aceasi diametru...plus suportul de senzor de pe interiorul barii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai indemanare, se face - am facut de multe ori acest retrofit - la senzorii OEM - iese ca de fabrica, daca ai sculele bune si indemanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, amoukl said:

Nu stiu daca va nimeri exact acolo unde trebuie, plus ii trebuie o freza buna cu aceasi diametru...plus suportul de senzor de pe interiorul barii.

gaurile de senzori sunt marcate pe spatele barii, chiar daca nu sunt date, deci ii nimereste exact acolo.

suportii de senzori iiia de pe bara veche sa ii cumpara, este 30 lei unul la reprezentanta. 

Freze bune gasesti si taie bine si nu se vede ca ar fi montati dupa.

vineri sau joi am montat eu pe un G7 si au iesit foarte OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demult am probleme cu senzorii cromati din fata.  S-au exfoliat si i-am curatit . Merg 80% din timp , pe ploaie incep sa sune continuu.  Acum mi s-a ars un bec la xenon si daca tot se va da bara fata jos as vrea sa-i inlocuiesc.  Cei cromati mai noi mai au problema de exfoliere ? Daca da parca as lua din cei care pot fi vopsiti si sa-i vopsesc eu ceva gri argintiu.  Un pret aproximativ la un senzor imi puteti spune sa stiu la ce sa ma astept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul nou oem, peste 500 lei, sh în jurul la 100 lei. Posibil ca în 5 ..10 ani...si cei înlocuiți - noi - să se exfolieze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Florin . Cei vopsiti sunt identici mecanic cu cei cromati ?  Se pot pune  in locul lor ? Pretul pentru unul nou OEM e considerabil , mai ales ca vreau sa-i inlocuiec pe amandoi . Codul 3c0919275R pentru cromat si 3c0919275S pentru vopsit e corect pentru 2007 an de fabricatie ?

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot pune vopsiti in locul elor cromati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o lucrare pe electrica (compresor AC, spalat instalatie etc) si in urma acestei interventii nu mai merg senzorii de parcare (din fabrica): se aprinde lampa de control pe buton, da un semnal de avertizare (tiuie), clipeste intermitent si apoi se dezactiveaza. As putea rezolva printr-o resetare simpla ceva ?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Cine a lucrat posibil sa nu fi conectat senzorii fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, probabil ai dreptate fiindca sigur functionau cand am ajuns la ei, deci nu e vorba de un senzor defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual fa-i o scanare, sa vedem ce eroari ai - mufele sunt pe partea cu lonjeronul stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Florin, te voi suna pentru o programare fiindca eu sunt in stare sa ma curentez la bateria de masina :) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/13/2016 at 9:57 AM, Flavyus said:

Am facut o lucrare pe electrica (compresor AC, spalat instalatie etc) si in urma acestei interventii nu mai merg senzorii de parcare (din fabrica): se aprinde lampa de control pe buton, da un semnal de avertizare (tiuie), clipeste intermitent si apoi se dezactiveaza. As putea rezolva printr-o resetare simpla ceva ?

Mersi

Dupa vreo 5 zile au inceput sa mearga senzorii, deci au fost decuplati/ cuplati inapoi si dureaza pana se reia functia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Nu as crede. Mai curand nu faceau contact ok in mufa si de la trepidatii si au revenit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!