Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

  • 6 months later...

Salut! Am găsit o bară spate de passat b6 cu tot cu senzori și vreau să iau toată instalația pentru retrofit. Mașina e un b6 din 2009, senzori față / spate - 4 și 4, Ops cred nu am găsit modulul să văd codul. Am început să demontez instalația din spate, am ajuns până la stâlpul din față, dar nu am găsit unde e pus modulul ca să putem continua. De asta vă rog să-mi spuneți unde este montat și cum ajung la modul. Mașina are bordul dat jos. Instalația care pleacă în față se demontează greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In portbagaj dreapta sau in bord stanga pe traversa.

Cel puțin asa am găsit acum.

XLppfx4.jpeg

Modificat de davidut5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Dacă e  2009 cu ops, în fața sub bord, ca în poza de mai sus.

Dacă e fara OPS, în aripa dreapta spate portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult, mâine seară mă duc și continui să demontez, vreau să scot instalația fără să tai firele.

Acum am verificat și la mine ce CAN am să văd dacă suportă să instalez senzorii și dacă afișează pe RNS 315.IMG_20240602_181539.thumb.jpg.f87db1d3f73f5e7e861886d4651aecde.jpg

IMG_20240602_181438.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suporta al tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
13 hours ago, red_viper said:

Mulțumesc mult, mâine seară mă duc și continui să demontez, vreau să scot instalația fără să tai firele.

Acum am verificat și la mine ce CAN am să văd dacă suportă să instalez senzorii și dacă afișează pe RNS 315.IMG_20240602_181539.thumb.jpg.f87db1d3f73f5e7e861886d4651aecde.jpg

IMG_20240602_181438.jpg

De la 3c0....E în  sus, suporta OPS, afisare optica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am luat calculatorul cu tot cu instalație, codul e ca cel de sus din poză, sper să afișeze pe RNS. Am reușit să trag instalația până la stâlpul din dreapta față, acum să văd cum fac trecerea pe sub bord fără să dau planșa jos.

Eu nu am participat la desfăcut dar mi-a arătat băiatul care a făcut operațiunea ce fire a trebuit să taie, unul din panoul de siguranțe, unul maro de la o masă și 2 fire care cred că sunt de la CAN tăiate de unde erau legate.

La butonul de senzori au rămas doar 2 fire care sunt pentru iluminat cred.

Acum dacă poate să-mi confirme cineva ce am scris și la ce siguranță mă leg sau dacă aveți o schemă.

Mulțumesc!

IMG_20240606_212235.jpg

IMG_20240606_212225.jpg

IMG_20240606_212053.jpg

IMG_20240606_191319.jpg

IMG_20240606_191347.jpg

IMG_20240606_191418.jpg

Antepenultimele poze sunt de pe mașina donatoare cu locurile unde au fost legate firele.

IMG-20240606-WA0018.jpeg

IMG-20240606-WA0021.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Bravo. Este un retrofit ușor de realizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit să montez modulul, am făcut conexiunile, mă pot conecta pe modul pe Canalul 10. O întrebare, fără senzorii de pe față conectați afișează ceva pe RNS sau nu ar trebui să țiuie ăia de pe spate măcar?

17178701614788915961746041384236.jpg

Eu am pus modulul cu mufele în jos, nu cred că e problemă. Firele le mai așez după.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu afiseaza nimic. Palpaie butonul de activare si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
12 hours ago, red_viper said:

Am reușit să montez modulul, am făcut conexiunile, mă pot conecta pe modul pe Canalul 10. O întrebare, fără senzorii de pe față conectați afișează ceva pe RNS sau nu ar trebui să țiuie ăia de pe spate măcar?

17178701614788915961746041384236.jpg

Eu am pus modulul cu mufele în jos, nu cred că e problemă. Firele le mai așez după.

Dacă îți lipseste un singur senzor...sau un singur buzzer, sistemul nu funcționează,  intra în avarie, la acesta generatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Nu am reușit să fac senzorii funcționali, bara față cu senzori are niște prețuri exorbitante.

Am cumpărat grila față cu senzori cromați, aș mai avea nevoie de 2 senzori pe față și cablajul aferent. Pot să cumpăr un cablaj pentru spate și să-l pun pe față? Alea pentru față vin cu toată instalația și sunt mai scumpe. Senzorii la fel nu cred că diferă față/ spate. Îmi cumpăr o freză și dau găuri în bara mea eventual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cablajul îl poți confecționa.

Senzorii se potrivesc,  doar vezi la forma lor, sa ai loc cu ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Senzorii de b7 se potrivesc pe b6, am găsit o instalație de spate de b7 cu tot cu senzori și vreau să o pun pe față, menționez că senzorii cromați îi am. Prețul este foarte k dar să văd dacă se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, sunt compatibili

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă salut ! 

 

Mă poate ajuta cineva cu poziționarea exactă a senzorilor pe bara față ( cu park assist ) ?  O schiță sau măsurători ? Nu găsesc mașină la fel pe lângă mine. 

 

În urma unui eveniment nefericit sunt nevoit să inlocuiesc bara și nu găsesc nicicum de care am nevoie. 

 

Dimensiunile găurilor sunt de 18 pentru cei 4 senzori și 32 pentru cei laterali ? 

 

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!