Jump to content

Clapete climatronic blocate


racanu
 Share

Postare recomandată

@Sorinjoe da atunci cand setezi caldura/rece la picioare ajunge si acolo pentru cei din spate

@Alungatu la Galati la Scorpion dealer VW era anu trecut 100 si ceva de euro un motoras+schimbat inca ceva. Dar daca e eroare pe intermitent nu are rost sa-l schimbi. Nu stiu cate passaturi sunt aici care sa aiba motorasele astea intregi la minte

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e pe intermitent .. dar si clima o cam ia razna.. cand mut de la picioare sa dea aer pe sus se da singur mai tare ... etc ... ba merge la viteza constanta apoi scade in intesitate apoi iar se da tare ... si am inteles ca de la motorasul ala se trage (a aparut si pe vagcom)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Administrator

Am sters toate posturile care nu au legatura cu aria si anume Passat. Va rog sa folositi ariile dedicate fiecarei marci pentru a dezbate aceste probleme indiferent ca deschideti un topic nou sau postati in unul existent.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa imi spuna si mie cineva ce face de fapt clapeta v70 si unde se afla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

am sie u o intrebare: stiti cumva instalatia de climatizare de pe B5 este aceeasi cu cea de pe B5.5?

eu am desfacut torpedoul sa ma uit la clapete si motorase, iar la B5 motorasele care deschid si inchid clapetele sunt pozitionate spre podeaua masinii.

am facut o proba si motorasul care deschide aerul spre bord, functioneaza.

in schimb motorasul care deschide aerul spre picioare, are doar din cand in cand o clintire mica, dar nu deschide in momentul in care este actionat.

de scos nu prea se poate pentru ca fiind indreptat spre podea nu pot sa umblu la el (distanta este doar de vreo 5 cm).

am gresat putin angrenajele pe acolo, dar tot nu si-a dat drumu.

am mai observat ca pirghiile pentru fiecare motoras are cate 2 brate, din care doar 1 impinge clapetele (bord si picioare) iar celalalt brat nu angreneaza nimic?, sau ar trebui sa mai aiba vreo parghie ceva?

eu am masina de vreo 3 ani si aerul la picioare nu mi-a mers de cand am luat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut. Am si eu o problema la Passat (fab. 2004, 1.6i, climatronic) cu clapetele. Cand dau pe aer cald la picioare, la pasager in dreapta da aer rece. Stie cineva din ce cauza? :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

din cate stiu eu prin dreapta la picioare este admisia de aer pentru recirculare.

deci presupun ca acea clapeta care inchide si deschide recircularea aerului este blocata cumva la mijloc, in asa fel incat aerul care intra din exterior sa iesa pe la picioare.

cred ca ar trebui sa desfaci torpedoul si sa vezi daca functioneaza recircularea aerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Ne poate ajuta cineva cu o setare de baza la climatronic pe b5.5? Caci am schimbat v71 , stiu sigur ca merge dar la scanari cu vag-com inca mai apare eroarea. Daca o sterg dispare, dar la urmatoarea scanare iar apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc sorinjoe pentru sfat. Am reusit insa sa-i dau de capat cu spray pentru mecanisme ... am pulverizat in toate directiile pe suflante si si-a dat drumul. Functioneaza bine acum ... deh, se mai intepenesc si ele. Am facut si un test manual pe climatronic dupa indicatiile date de moderator si nu-mi afiseaza nici o eroare (sau cel putin asa cred eu, fiindca nu apare pe display nimic suspect ... sau nu stiu eu sa-l citesc :rolleyes: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

am doua erori la climatronic 025B(motor clapa aer picioare/dezaburire) si 04FA(motor clapa presiune) le-am sters din climatronic si au reaparut.faza ii ca am folosit pe la gurile de ventilatie de la picioare spray-spuma pt curatare instalatie clima si cred ca acel spray a afectat clapetele.imi poate spune cineva unde sunt clapetele respective si cum ajung la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub bord, deasupra modulului de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

este vre-un tutorial cum sa se ajunga la V71 la un passat b5.5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
  • 4 years later...

salut, stie cineva cat e de grava eroarea asta si cam ce ar fi de facut: 

 

Address 08: Auto HVAC        Labels: 3Bx-907-044.lbl
   Part No: 3B1 907 044 C
   Component: CLIMATRONIC     C 2.0.0  
   Coding: 11000
   Shop #: WSC 01266  
   VCID: 2143B846ABC9E383EC-51B2

1 Fault Found:
01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71) 
            37-00 - Faulty
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e grava...schimba servomotorul v71

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Denis salceanu

Salut,am un passat b5.5 2003 și nu mi mai baga rece, am avut erori cu V71, V68 si senzorul de presiune ac, cel de la radiator din față, le am schimbat, nu mai am nici o eroare și tot nu baga rece, conductele sunt calde, ambele, ce sa mai verific? 

Modificat de Denis salceanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 8/9/2021 at 12:50 PM, Denis salceanu said:

Salut,am un passat b5.5 2003 si numai face trecerea de la rece la cald , a rămas blocat pe rece , am pus Delphi pe el si da eroare motoras , îmi poate recomanda cineva o persoana competentă sa rezolve aceasta problema ? Prima eroare , cea care oricum nu avea simptome s a șters cu testerul , a rămas doar servomotorul . Multumesc 

2C9CA057-F278-4779-86A2-E610EA4438F8.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca servomotorul este bun si compatibil, atunci trebuie sa verifici panoul de clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!