Jump to content

Lampi interior si nr. inmatriculare


cristia
 Share

Postare recomandată

  • Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    77

  • Rumplestilskin

    33

  • F l o r i n

    19

  • andricei

    15

stiam de el am facut pas cu pas ca acolo dar tot nu se aprind gurile de aerisire odata cu plafoniera.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu ti se mai alimenteaza instalatia lor. Banuiesc ca ai legat plafoniera decat la firul albastru/gri de la mufa mama care alimenteaza instalatia fantelor, nu ?! Pinul 1 din plafoniera cu firul albastru/gri si atat. Scoate capacul lateral dreapta al bordului si vezi daca nu cumva e iesita mufa afara. NU ARE VOIE SA NU MEARGA !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mufa care alimenteaza luminile fantelor daca las simplu se aprind fantele daca adaug firul de plafoniera se sting fantele, eu am schimbat si un bec la fante poate nurespecta + cu -, mai bine legam plafoniera de blocul de lumini dar asta inseamna sa cobor cablu pe stalpu celalat, o iau de la capat cu munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Steliane la tine e problema din cauza rezistentelor folosite...

Sal, nu mai stiu ce rezistenta am folosit pt ca a fost acum un an si ceva dar pusesem la cea din centru 5 led in serie si o rezist si la cele de citit cate 2 leduri si o rezist iar in spate cate 3 si o rezist. nu stiu daca e normal ca in pozitia 0 sa primeasca curent cele din spate iar in pozita de usa deschisa sa se aprinda cele de citit bine nu la putere maxima. aaaa iar cele din portbagaj stateau mereu aprinse ( tot asa cu diferenta de intensitate cand deschideam portbagajul ). probabil de la firul ala de zici tu cand o sa am timp o sa mai incerc o data sa vad daca merge.

Mersi.

P.s. apropo de fantele de aer am schimbat si eu pe leduri pt ca am fost sa cumpar becuri si era 19ron bucata :Driver: iar mie imi trebuiau 4 :blah_:

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am citit intreg topicul despre Lumini la nr de inmatriculare, si nu am gasit raspunsul. A gasit cineva aceste lampi de iluminare numar (intreg sistemul = geam+suport bec), noi, undeva? (pentru Passat Sedan) Sau macar codul lor corect. Ale mele au primit apa, s-au oxidat, ruginit si rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Uite aici codul : 1J5943021A

lampanumar.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva poze cu led-uri modificate ce dau bine in interior si pot inspira. Si link-ul aici !

Salut..

In ultima poza.. cum ai desfacut plasticul ca sa schimbi becul? Mie mi-a fost frica sa incerc, poate il rup.... in rest foarte frumos.... am sa incerc si eu cam aceeasi treaba. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici codul : 1J5943021A

R_a_z_v_a_n, mersi de cod si imagine, codul pentru Passat B5.5 Sedan este 3B5943021, si este inscriptionat si pe Lampa de la numar. Am luat lampi noi, de la VW, la 37 lei / buc, le-am montat desi, cu greu am reusit sa obtin contact datorita faptului ca si carcasa in care intra aceste lampi era puternic oxidata in interior, dar, dupa ce le-am curatat bine de rugina si oxizi, in final am reusit. Am montat becuri cu 6 leduri SMD, si arata binisor.

post-38353-1267112788_thumb.jpg

Initial

post-38353-1267112798_thumb.jpg

Becuri noi

post-38353-1267113107_thumb.jpg

Rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal!Cam cat costa un led smd si cum se leaga?aveti o schema?si ceva informatii de legarea rezistentei..de care ce cum!! Multumesc anticipat! ( Vrea usa fac lampa din torpedou)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citesti frumos topicul si afli. Iar pe INTERNET gasesti o droaie de documentatii despre alimentarea LED-urilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut azi plafoniera din fatza! ...dar nu a iesit ceva minuant n estiind cu sa leg ledurile pe dulia de bec (ca de pozitie) !am incercat metoda aceea cu 4 inseriate ca un patrat!dar..nu prea miar mers..ma gandesc sa trec la niste leduri gata facute doar sa le bag acolo!Si as vrea sa pun si la manere..ma intreb daka merge pus un led de 3 mm normal la fiecare maner??El sa fie indreptate pe interio spre maneru de unde tragi el fiind cromat o sa se respinga lumina in ,,scobitura`` aceea de acolo!Ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus unul dreptunghiular, paralel cu manerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,tu ai pus ceva gen SMD!eu am leduri normale ! Pun maine (sambata) si o sa fac poze..o sa postez!

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-s-a ars un bec de pe pozitie la masina din semnatura, dar nu mi-a aparut nici un mesaj la bord ! Asta insemna ca martoul de bec ars nu functioneaza ?Sau poate nici nu am asa ceva..

Intreb asta pentru ca vreau sa imi montez niste leduri pe pozitie si vrea sa stiu daca le achizitionez cu CAN BUS sau fara... E chestie de pret ...nu de alta...

Astept parerile voastre !

Cu deosebita consideratiune,

adnana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana in 2005 masinile nu au canbus, deci nici passatul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si nici martor de bec ars. Poti cumpara orice tip de becoled, ca nu iti afiseaza nicio eroare. Doar ai grja, eu pana acum am cumparat 2 seturi. La primul, mai ieftin-aprox 15 lei setul, s-a ars unul in cca o luna. Al doilea, a costat cca. 60 lei setul si inca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar skoda superb(platforma passat b55) are cele susmentioante :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat? Am un Passat B5 1998, am descoperit ca nu se mai aprind luminile din plafon nici la deschiderea usilor, nici la apasarea butonului de aprindere, si nici lumina de la porbagaj (cea care se aprinde cand deschizi porbagajul). Am verificar sigurantele (sunt OK), am verificat becurile si intrerupatoarele din plafoniera (sunt OK), contactele din broasca de la usa se pare ca functioneaza ca piuitu de faruri aprinse se aude daca deschid usa. Nu stiu de unde sa incep, am verificat eu cate ceva da nu imi dau seama care este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incepi cu o scanare, dar cred ca de vina e modulul confort (aflat sub scaunul soferului). Poate a luat apa "la bord".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis sa modific si eu lumina interioara,cu ceva LED!am cumparat de la un magazin ,CU MARI REDUCERI!`` 3 seturi de becuri (setul contine 2 becuri) ,dinacealea SUFIT! am schimbat,si alta treaba,in poa postata se poate vedea diferenta!La lamap din mijloc in lacasurile unde intra becuri dinalea de poziti am facut e ledurile!(inseriate cate patru) si sa mai schimbat parca ,,atmosfera`` in masina!

Nu au costat mult becurile alea sufit! 1 set=10 lei!(set 2 becuri )

post-47174-1270473081_thumb.jpg

Modificat de LuCy_Medias
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu leduri in manerele usilor.SMD-uri din cele mai mici pe care le-am gasit si le-am inseriat cu rezistenta de 2,1 k.

Poze:

Va salut 1vreau sa fac si eu aceiasi operatie pe care a facuto colegul vortexo insa nu stiu cum se demonteaza manerele usilor .inplica si demontarea fetelor de usi ?ma poate ajuta cineva cu un material despre demontarea fetelor de usi?Multumesc Corkodel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Exista pt nr. inmatriculare bec C5W cu lumina alba (gen blue vision, cool blue), NU led (smd)?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!