Jump to content

Cum e motorul de 1.2 HTP de 55 CP pe Fabia?


Valix
 Share

Postare recomandată

Datele furnizate de scirocco arata puterile motorului 1.2 HTP si ale motorului de Logan, dar asta ne duce tot inspre o discutie VERSUS pentru care exista o alta arie!

Sunt suficiente date pentru a concluziona cum este motorul de 1.2 HTP de 55 CP pe Fabia.

Am rugamintea de a nu mai continua discutia Fabia vs. Logan aici! Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Valix

    8

  • ccc

    7

  • r&d

    6

  • Toma Aurelian

    6

Mi-am luat o fabie de 1.2 -55CP , vreau sa zic ca sunt dezamagit de puterea motorului ,

am facut test drive si pe 1.2 HTP-64 CP si diferenta nu e mare ,intradevar se simte la depasiri , in rest cam la fel,fata de DSN care o aveam e mai slaba fabia care o am la demaraj in schimb nu se compara la restul

,despre consum ce sa zic am facut pana acum 4500 km si in oras imi papa 8,5-9 mers normal iar daca merg in 2000 de ture cam 8 ,in afara la drum intins mi-a luat cel mai putin 5.7 fara aer daca pun aerul imi ia max 1 l la suta in plus ,pe ansamblu consumul nu este mic pentru 1.2 banuiesc ca din cauza ca e facuta sa aiba ceva demaraj fata de late masini cu 1.2 ma refer de ex. la un Opel Agila care consuma mai putin dar nu se inteapa sa de tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dezamagirea se pare ca a aparut dupa ce a primit masina - probabil drive-test-ul de dinaintea lanasarii comenzii fiind facut doar cu 1.2 HTP-64 CP, ma gandesc eu. Fata de DSN are mai putin cu 20 CP, iar DSN nu are o cutie proasta - deci e normal sa simti o diferenta (iar Fabia cred ca este si ceva mai grea, DSN are ~950kg).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca diferenta dintre motorul de 55Cp si cel de 64 era doar de soft. Sau ma insel? Oricum macar 5Cp poti castiga din remap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca mai erau si nijte supape in plus pe acolo

le introduci tot cu schimbarea softului :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca s-au castigat 9 CP doar din soft. ar fi o crestere prea mare. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrebare raspund astfel:

1. nu am mai vrut Dacie

2. pana in 9000-10000 euro nu prea ai ce masina sa-ti iei adica sunt asa:matiz,Logan,Cielo care e invechit moral (si nu am prins o reducere la el deci a sarit din calcul),Clio si Fabia ,ma refer la masini noi , mai era si un Getz sau Accent chel si cam atat.

3. Am vrut o masina bunicica in afara de cele autothtone

Diferenta dintre 55-64 CP repet nu e asa mare cum pare dar se simte in anumite situatii ce-i drept , intr-adevar e vorba de supape la motor cel putin asa mi s-a zis de la service dar cred ca din soft se poate face oricum dupa garantie am sa vad. La consum....ma asteptam la mai putin pentru un motor "asa de mare":) dar de exemplu azi noapte prin oras mi-a luat 7.2 iar ziua in plin trafic in jur de 8-9 fara aer.Ce sa zic.... in mare multumit de masina , n-am ce sa-i reprosez in afara de niste mici zgomote din cauza soselelor denivelate si cu gropi dar singurul lucru e CP fata de DSN sau alte masini mai puternice ca ea in schimb fata de Logan 1.4 MPI e cam la fel dupa 3000-4000 de rotatii Loganul asta de 1.4 se imfinge mai binisor,nu stiu daca e adecvata comparatia dar incerc sa compar cu ce am mai condus.Astept pareri de la cei cu fabii 1.2 de 55 respectiv 64 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol atunci. Are doar 6 supape?

nu...are 12; 4 pe cilindru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg. 1.2htp 64cp are 12 supape, daca cel de 55cp are mai putine.. are 6 nu? ca doar nu are 11 :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot 12 supape are si cel de 55 cai. O sa caut si o sa postez diferentele. Stiu ca le-am citit pe undeva... dar nu mai stiu unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nup. Eu stiam ca 1.2 de 55 cp are 6 supape. Am senzatia (nu bag mana-n foc) ca numai la 1.2 de 64 scrie pe capacul de plastic de la motor "1.2 12 V". Poate colegii care au motorul de 55 cp ma contrazic la chestia asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. By the way, lamuriti-ma si pe mine, ce inseamna HTP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 64CP are acelasi cuplu ca si 1.4 8v 75CP de pe Supernova, doar ca-l are putin mai sus; la Supernova era parca la 2700rpm. Oricum, nu sta rau nici cel de 55CP cu cei 106 Nm.

Valix - cred ca inseamna - High Torque Power/High Torque Performance

Modificat de AIX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HTP - High Torque Performance datorita varfului curbei de cuplu la turatia scazuta (112 Nm / 3.000 rpm).

Culoarea literei P arata diferentierea celor 2 motoare: P (rosu) = 64 CP; P (negru) = 55 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ala e high torque performance cu 112Nm/3000rpm, inseamna ca 1,4 mpi 8V cu 120Nm/2500rpm e ultra torque performance :hainoroc:. Bine, nu se pune, 12, e in 3 cilindri, deci depaseste :lol:

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' ValiX...acum ca ti-a venit masinuta de ceva vreme, posteaza si tu un feedback ceva. Cum ti se pare? Prime impresii? "Face fata motorul pe masinuta?" (ca sa zic precum in titlul topicului) In caz ca cuplezi AC-ul se simte? Consum, ceva? Ma gandesc ca aceste informatii pot fi folositoare si pentru alti colegi care vor fi tentati sa isi cumpere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' Rapier, ma asteptam sa cunosti mai bine masinutza care a venit :hainoroc:. Ai uitat ca pana la urma am luat de 64 cp? Iar in topicul deschis special pt. fabia 1.2 htp 64 cp, s-au scris o gramada, asa ca am zis sa nu mai incarc forumul aiurea :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...aveti dreptate...stiam ca e de 64, evident. Ce nu stiam, este ca exista un alt topic dedicat pt ea. Nu am "sapat" chiar atat de adanc :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am eu fabiutza de 55CP, eu sunt ffff multumit de ea, la banii astia Fabia avantaj + abs+geamuri electrica fata+faruru ceata+scaun reglabil inaltime sofer+cutie sub scaun sofer = 10100euro, luata in 21 iulie 2006. Am facut 15mii km, acum 2 zile am fost la revizie.

Acei 110NM sunt grozavi pentru motorul asta.

Ce-i drept, la 80-90 / h nu mai poti face depasiri din scurt... dar la viteze mici pana in 80 poti ajunge "lipit" de scaun daca vrei neaparat....

Se conduce usor, ambreiaj+cutie super ...

Pentru 2 persoane este suficient spatiu ... , am fost si in italia cu ea 3 persoane + bagaje (~6mii km)

Cred ca am facut cea mai buna alegere la banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am noua ibiza de 70 cai... am facut un test comparativ intre ibiza mea 0-100(5000km la bord) si un ford focus 1,6(70000km la bord) ... va spun sincer diferenta clara intre ele a fost de 3 secunde ibiza a fost undeva la 14,8 cu 2 persoane in masina ..fordul la 11,5... sunt super multumit de ibiza... testata in curbe face fordul fara nici o discutie... zgomotul la gropi este putin mai mare in ibiza amortizoarele fiind mai tari si masina mai usoara, directia este mai usoara... hmda ma rog ideea este ca 1,2 isi face banii ... eu la drum lung daca am 80km/h fac depasirile cu treapta a 5-a super bine... 80-110 chiar se misca bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!