Jump to content

De Ce B6 Nu Are Atatea Motorizari Ca B5?


tudort
 Share

Postare recomandată

de ce noul passat nu are atatea motorizari ca cel vechi?

Passat-ul vechi avea pe langa motoarele obisnuite si un 3.0 V6 TDI W8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca o sa apara mai incolo..na..

Dar eu zic ca sunt suficiente..na

benzina>

1,6 102 cp

1,6 115 cp

2.0 150 cp

2.0 200 cp

3,2 250 cp

Motorina

1,9 105 cp

2.0 140 cp

2.0 170 cp

Sunt totusi 8 variante de motorizare..si in plus cred ca nu vor sa strice vanzarile lui A6 de 3.0 tdi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiam au renuntat la 1.6 102 cai putere din cauza ca era prea slab pentru B6, 3.2-ul va fi inlocuit in 2007 cu 3.6 si 300 cai, iar in viitor probabil vor aparea si alte puteri la diesel-uri mai mult ca sigur, totusi masina a fost lansata recent ca sa aiba o gama mare de motorizari. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a renuntat la motorul de 1.6 102 CP, a ramas in productie doar ca i-au mai injectat 3 cai => 1.6 105 CP

Restul sunt exact cum le descrie asarban

Motorul de 3.6 e disponibil deocamdata pe Touareg. Nu stiu cand va aparea si pe Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a renuntat la motorul de 1.6 102 CP, a ramas in productie doar ca i-au mai injectat 3 cai => 1.6 105 CP

Restul sunt exact cum le descrie asarban

Motorul de 3.6 e disponibil deocamdata pe Touareg. Nu stiu cand va aparea si pe Passat.

vlaDC te rog spune-mi si ie ce caracteristici are motorul de 3.6 si daca e pe benzina sau diesel.

Probabil ca o sa apara mai incolo..na..

Dar eu zic ca sunt suficiente..na

benzina>

1,6 102 cp

1,6 115 cp

2.0 150 cp

2.0 200 cp

3,2 250 cp

Motorina

1,9 105 cp

2.0 140 cp

2.0 170 cp

Sunt totusi 8 variante de motorizare..si in plus cred ca nu vor sa strice vanzarile lui A6 de 3.0 tdi..

Sunt 8 variante dar de ex. diferenta dintre cel de 1,6 102 cp si 1,6 115 cp e doar din cipul de la masina.Vreau sa spun ca puterile mai mari ale motoarelor cu aceeasi cilindree sunt obtinute din cip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai vorbi prostii , in cazul FSI-ului e alta tehnologie decat cea clasica MPI.

Iar motorul de 3.6 e benzinar cu vreo 275 de cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca motorul de 3.6 l-au bagat deja in SUA si are 280 CP sau pe aproape. Cred ca il vor baga ca si model separat , probabil in gama R pe care vor sa o popularizeze, cum au facut la Seat cu gama FR si Cupra. Din cite stiu eu in state modelul asta nu se vinde cu DSG ci nu Tiptronic, pe cind 3.2 se vinde cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladDC: Pe configurator la Volkswagen Romania motorul de 1.6 102 cai nu mai apare, pe cel din Germania nici atat, deci mai mult ca sigur au renuntat la el. :(

Motorul 3.6 are 280 cai, sunt multe speculatii pe site-uri legate de el, se zvonea intr-un timp ca pentru Golf ar fi cu 280 de cai, iar pentru Passat 300 asa ca ramane de vazut cand il vor lansa. ;)

"Reports: Volkswagen Passat R36 due in spring 2007

Earlier this month, German and Dutch media reports indicated Volkswagen would roll out its powerful R36 Passat in spring 2007 with a 300 horsepower engine and DSG gearbox. The U.K.'s AutoExpress now says Volkswagen has "confirmed" the report, indicating the R36 will be used to do battle with the turbocharged Mazda 6 MPS. The report indicates the R36 will use the same 280bhp 3.6-litre V6 engine already available in the U.S. However, we strongly suspect initial reports of an uprated 300 horsepower version of the engine are more accurate. It's also possible different versions may be offered for various markets. Some reports have suggested the R36 will take styling cues from the Passat R GT Concept."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-as dori ca si VW sa scoata o gama sportiva cum fac cei de la seat cu FR sau cei de la audi cu rs.

Sunt curios cum ar iesi un motor de 2.0 TSI.Daca cel de 1.4 e destul de tare, cum ar fi unul de 2.0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Iată-ne in 2016 si abia de la modelul B8 s-au adăugat alte versiuni de putere însă aceeași motorizare 2.0 m-ar fi tentat un 2.5 2.7 sau 3.0 însă cred ca vorba unui coleg de acum 10 ani nu vor sa se bage peste audi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!