Jump to content

Desfacerea fetelor de usi


furiarosie
 Share

Postare recomandată

Salutare

As vreau sa stiu cum se desfac fetele de usi de la octavia 1, fata si spate. M-am hotarat sa-mi bag eu personal nasul ca m-am saturat de service-uri. Strang un surub si lasa desfacute altele :)

Daca are cineva poze si poate sa explice (cum am vazut ca exista un topic pt fabia) sunt bine venite.

Daca e cineva care poate sa faca o demonstratie live ar fi super.

Oricum ar fi multumesc celor care sunt dispusi sa ma ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca aici ai toate informatiile de care ai nevoie:

DIY - Removing front door parts - http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=961163

DIY - Removing rear door parts - http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=960833

Spor la treba si mare atentie. (Sa nu ramina piese de scimb :) )

Modificat de wwww
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. E ceva dar e pentru alte modele VW. Cred ca sunt similitudini intre VW si skoda dar totusi. Plus ca din ce am vazut la o prima vedere mi se pare al naibii de migalos.

Se baga cineva intr-un weekend sa-mi arate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este pt VW insa e identic pt Octavia I. Am desfacut si eu si sunt toti pasi acolo. Atentie la cabluri sa nu patesti sa nu mai poti deschide usa cu fata pusa ca e destul de nasol (chestie patita la service!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia mi-e frica si mie cel mai mult.

Cred ca voi face o programare la Avia pentru ca tot ei mi-au umblat ultima data acolo si mi-au lasat ceva desfacut, dar nu de tot ca se aude un zbarnait in zona tamburusului ala care blocheaza usa. Cu ocazia asta voi invata sa desfac cel putin fata de usa fata pasager, caci despre ea e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

scuze pt reanvierea acestui topic,vreau sa demontez fata de usa spate O1 2006 si nu reusesc sa scot manerul de la macara geam spate. daca puteti sa ma ajutati dati-mi un beep la 0765654678 si o sa va sun eu.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu. Si eu am fost in Brasov la Delcar, si mi-au facut treaba de mantuiala.Le-am desfacut de cel putin 2 ori pe fiecare(fata +spate).

Pentru inceput sunt niste suruburi care se desfac cu cap T5 cred sau T6, si sunt pe lateralul usii acolo unde usa se inchide pe montant.Si mai sunt inca 3 jos, pe fata de usa.Folosesti acelasi cap.

Tragi de manerul usii, trebuie sa iasa pentru ca e prins in cleme, trage fara frica ca nu se intampla nimic, si acolo o sa mai vezi 2 suruburi cu cap in cruce.Pe fata de usa ar trebui sa fie difuzorul de la boxa, il dai afara, e la fel prins cu cleme, si acolo mai e un surubel tot cu cap cruce.

Acum ridice de fata de usa in sus pana iese de pe tumburusul de la inchiderea usii, si mare grija la cablu de la maneta care deschide usa, trebuie sa-l scoti si pe ala.E prins cu un carlig.

Cand o pui la loc, ai grija la cablul asta, pentru ca daca nu e pus bine, nu se mai inchide usa, si o iei iar de la capat, si demontezi fata.

Nu e greu. BAFTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine dar manerul de la macaraua geamului spate cum se scoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tragi de plasticul acela dintre maner si fata de usa in sens invers manerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!