Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Bine, atunci daca la intalnirea indicatorului "cedeaza" NU ai obligatia de a acorda prioritate de dreapta (pt afirmatia asta orice politist te lasa pe loc fara permis), spune-ne si noua ce obligatii iti revin, daca tot spui ca sunt "CU TOTUL SI CU TOTUL ALTELE".

<Indicatorul

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sensul giratoriu se acorda prioritate autovehicolelor care vin din stanga deoarece aceasta este o INTERSECTIE DIRIJATA iar la intrare se gaseste indicatorul "Cedeaza Trecerea".
(sublinierile din citat imi apartin)

Bine domnu`, asa e cum spui tu. Goagal ti-a dat textele de lege, dar nu te-a ajutat sa le si interpretezi. Sper sa nu ne intalnim niciodata intr-o intersectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este doar o discutie amiabila in a carei linie vreau sa decurga nu un prilej de a naste flame-uri prin orgolii personale - nu sunt nici Gica Contra nici Toma Necredinciosu.

Stiam ca, pentru sensul giratoriu nu este corecta sintagma "prioritate de stanga" deoarece legislatia are o alta formulare pentru modul in care se stabileste prioritatea in sensul giratoriu iar din aceasta formulare si din faptul ca fiecare strada are pe sensul de intrare in giratoriu semnul "Cedeaza trecerea" se deduce faptul ca prioritate au vehiculele care vin din partea stanga dar nu este acelasi lucru cu "prioritate de stanga" pentru ca aceasta ar presupune sa existe caz de egalitate(prin analogie cu "prioritatea de dreapta") ceea ce in sens giratoriu nu este posibil. Dealtfel nici nu este definita o astfel de prioritate in tara noastra.

Obligatia de a acorda prioritate de dreapta nu este strict legata de intalnirea indicatorului "Cedeaza trecerea" ci de aparitia unei situatii de egalitate ori simpla prezenta a unui indicator "Cedeaza trecerea" nu este suficienta pentru a genera o situatie de egalitate. Intr-adevar este o conditie necesara dar nu si suficienta.

Acesta este motivul pentru care nu am putut fi de acord cu afirmatia de mai jos.

Bine, atunci daca la intalnirea indicatorului "cedeaza" NU ai obligatia de a acorda prioritate de dreapta (pt afirmatia asta orice politist te lasa pe loc fara permis), spune-ne si noua ce obligatii iti revin, daca tot spui ca sunt "CU TOTUL SI CU TOTUL ALTELE".

Nu trebuie sa fii de acord cu mine dar acest lucru nu trebuie sa conduca la a face afirmatii rautacioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o situatie la care s-a ajuns in urma modificarii regulilor referitoare la sensul giratoriu. Dupa modificare, multi inca nu stiau sa se opreasca la intrarea in sens (multi nu stiu nici acum) si atunci autoritatilor le-a venit ideea sa planteze semne de cedeaza trecerea, tocmai pentru a avertiza soferii ca trebuie sa cedeze trecerea, sa nu intre ca boii in sens. Mie mi se pare foarte clara toata treaba, si cu semne de cedeaza si fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru mine e clara treaba si sunt de acord ca plantand si semnul CEDEAZA TRECEREA pentru toata lumea devine clar ca PIERDE PRIORITATEA si trebuie sa se asigure inainte de a intra in sens.

Guadalcanal s-a exprimat insa gresit si in loc sa se corecteze a postat tot ce-a gasit pe google si nu vrea nicicum sa accepte ca la intalnirea indicatorului CEDEAZA TRECEREA trebuie sa acorzi prioritate celor care circula pe artera principala, si CELOR CARE VIN DIN DREAPTA TA, si nu celor care vin din stanga cum gresit a spus el. De fapt de asta s-a suparat pe mine si vine acum cu tot felul de scenarii :( btw cel care vine din sens opus, vrea sa vireze la stanga si iti acorda tie prioritate daca mergi inainte, tot PRIORITATE DE DREAPTA se numeste :wub:

Trebuie neaparat sa ne vedem la intalnirea vwf din vara si sa ne asezam la o masa ROTUNDA ca un sens giratoriu si sa stabilim exact la fata locului procedurile ;)

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici m-am referit strict la intersectiile cu sens giratoriu.

Stiam ca, pentru sensul giratoriu nu este corecta sintagma "prioritate de stanga" deoarece legislatia are o alta formulare pentru modul in care se stabileste prioritatea in sensul giratoriu iar din aceasta formulare si din faptul ca fiecare strada are pe sensul de intrare in giratoriu semnul "Cedeaza trecerea" se deduce faptul ca prioritate au vehiculele care vin din partea stanga dar nu este acelasi lucru cu "prioritate de stanga" pentru ca aceasta ar presupune sa existe caz de egalitate(prin analogie cu "prioritatea de dreapta") ceea ce in sens giratoriu nu este posibil. Dealtfel nici nu este definita o astfel de prioritate in tara noastra.

Aici tot incerc sa explic ca obligatia acordarii prioritatii de dreapta ne revine doar atunci cand situatia o impune adica atunci cand exista caz de egalitate si nu este legata doar de indicator ci si de:configuratia intersectiei, traseul urmat la parcurgerea ei si de prezenta altor vehicule.Poate ca de data asta m-am facut inteles.

Obligatia de a acorda prioritate de dreapta nu este strict legata de intalnirea indicatorului "Cedeaza trecerea" ci de aparitia unei situatii de egalitate ori simpla prezenta a unui indicator "Cedeaza trecerea" nu este suficienta pentru a genera o situatie de egalitate. Intr-adevar este o conditie necesara dar nu si suficienta.

Acesta este motivul pentru care nu am putut fi de acord cu afirmatia de mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sensul giratoriu au prioritate vehiculele care deja au patruns in intersectie. se circula numai in sens invers acelor de ceasornic SI SE SEMNALIZEAZA STANGA atunci cand parcurgi 270 de grade, adica 3 sferturi din cercul ala pentru a iesi, astfel incat cei care vin din fata, adica de pe contrasens sa stie ca o sa se intersecteze cu tine la un moment dat si ca nu pot sa intre in intersectie. Asta e cea mai buna metoda de fluidizare a traficului, nu sa se faca, cozi ca ceilalti sa astepte pana iesi din sensul giratoriu pentru ca nu sunt clarvazatori. Nu stiu daca asa e si in legislatie, insa sigur vehiculele care circula deja in intersectie au prioritate( indicatorul "Cedeaza trecere" e aditional pus pentru cei care nu cunosc definitia sensului giratoriu ), se semnalizeaza si stanga in sensul giratoriu si se semnalizeaza si dreapta cand iesi(dupa caz). Semnalizarea nu stiu daca are un temei legislativ, insa asa se fluidizeaza traficul, se evita eventualele injuraturi, accidente si multe alte situatii.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa sublinizezi de la bun inceput ca e doar strict parerea ta personala :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar in general are dreptate :) Varianta cu cele 270

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SHARANEL: ai punctat bine :)

ON: se pare ca trebuie sa procedez ca "ceilalti" ca sa nu fiu injurat. Ideile mele am argumentat foarte bine (consider eu) cu poze cat si legislativ. Totodata nu pot sa accept semnalizarea "la stanga". Sa zicem ca aceasta sa fie cel mai mic "deranj", daca s-ar tine cont de restul punctelor (incadrarea banda 1-2 ~ parasirea sensului la iesirea 1 sau n+1).

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, cu scuzele de rigoare vreau sa mai punctez urmatoarelele;

-majoritatea intersectiilor cu sens giratoriu(cel putin in Constanta) sunt foste intersectii in cruce in care s-a dorit fluidizarea traficului in sensul ca cei care trebuiau sa dea prioritate avand semnul stop sau cedeaza trecerea trebuiau sa faca manevra din scurt sau cu permisiunea celui care venea pe principala, in genere acolo unde exista trafic greu pe principala iar ceilalti aveau acces foarte greu si cu riscuri(semaforul nu a fost o solutie pentru ca distanta intre 2 semafoare consecutive genera blocarea traficului);

- toate cartile de specialitate de genul "Legislatie Rutiera" scrise de autori consacrati in domeniu( Dan Teodorescu, Eugen Manica, Ilie Ciolac, etc) explica parcurgerea sensului giratoriu prin semnalizare stanga atunci cand nu se circula pe prima la dreapa;

-in majoritatea tarilor europene din UE sensurile giratorii sunt parcurse pe o singura banda deci fara complicatii la iesire si se semnalizeaza doar iesirea, daca trendul in Romania este cu semnalizare stanga nu vad care ar fi problema, o masura de precautie chiar daca unii nu o vad necesara nu vad de ce nu ar fi benefica.

Toate cele bune.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luam ca exemplu urmatoarea situatie: Drum european care trece prin localitate. la o fosta intersectie in cruce s-a facut un sens giratoriu. Daca eu ma duc spre Nord si unul vine din sens opus, daca vreunul din noi face totusi stanga si nu da semnal, ce se intampla? sau ar trebui sa ne oprim fiecare pana ne dam seama ce are de gand celalalt sa faca? Si nu inteleg ce atata caz cu semnalizarea stanga in sensul giratoriu...asa se fluidizeaza traficul si se evita incidente: prin semnalizare, nu telekinezie! Cred ca ma retrag din discutie pentru ca vad ca aici sunt multe idei preconcepute despre asta. Ce conteaza cum se procedeaza in alte state? Asta e Romania, e mai special in felul sau!

E strict parerea mea personala!

Modificat de soso_leon 1M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- toate cartile de specialitate de genul "Legislatie Rutiera" scrise de autori consacrati in domeniu (Dan Teodorescu, Eugen Manica, Ilie Ciolac, etc) explica parcurgerea sensului giratoriu prin semnalizare stanga atunci cand nu se circula pe prima la dreapa;

- ai putea sa redai pasajul unde este descris comportamentul in sensul giratoriu? Ca in lege nu gasesc nicaieri :blink:

Daca eu ma duc spre Nord si unul vine din sens opus, daca vreunul din noi face totusi stanga si nu da semnal, ce se intampla? sau ar trebui sa ne oprim fiecare pana ne dam seama ce are de gand celalalt sa faca?

Cel care se afla in sensul giratoriu este pe drumul principal, iar cel care doreste sa intre se afla pe drumul fara prioritate si are obligatia de a se asigura inainte sa paraseasca drumul secundar si sa intre pe cel principal. In caz de accident 100% o sa iasa vinovat cel care intra in sensul giratoriu, chiar daca cel care s-a aflat in sens nu a semnalizat!

Iar referitor la sensurile giratoriu din strainatate in majoritatea cazurilor este in asa fel construit ca sa nu vezi "pe partea cealalta" si sa nu poti sa vezi de la distanta daca se afla sau nu un autovehicul in sens.

Dar totusi cum ramane cu poza din atasament? (normal ca o consideram ca sens giratoriu, chiar daca nu este desenat indicatorul)

post-23780-1271793781_thumb.jpg

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAN TEODORESCU-"Curs de legislatie rutiera" 2007 Editura SHICK

Pag.55

V.6. CIRCULATIA IN INTERSECTIILE CU SENS GIRATORIU

Se numeste intersectie cu sens giratoriu intersectia care are in mijloc un rondou, un monument sau marcaj rotund de spatiu interzis si indicatorul "Sens giratoriu", montat pe fiecare drum care patrunde in intersectie. Intersectiile cu sens giratoriu sunt sunt intersectii dirijate, respectandu-se toate obligatiile de la circulatia in intersectiile dirijate si in plus, datorita formei specifice, se mai respecta si urmatoarele obligatii suplimentare:

1-Se ocoleste centrul intersectiei prin dreapta, in sensul aratat de sagetile de pe indicatorul sens giratoriu.

2-Vehiculele care vor circula pe prima strada la dreapta, vor semnaliza de la intrarea in intersectie si pana la parasirea ei, cu semnalizator dreapta, apropiindu-se cat mai mult de marginea din dreapta a intersectiei.

3-Vehiculele care vor circula pe celelalte strazi, vor semnaliza la intrarea in intersectie cu semnalizatorul stanga, se vor apropia cat mai mult de centrul intersectiei mentinand semnalizatorul stanga aprins, iar la parasirea intersectiei vor semnaliza cu semnalizator dreapta.(In aceasta situatie se subintelege ca este imposibila respectarea distantei minime de semnalizare).

4-Se permite intoarcerea prin ocolirea intersectiei (este o exceptie de la interzicerile intoarcerii).

5.Vehiculele care urmeaza sa patrunda in intersectie pierd prioritatea fata de vehiculele care deja circula in intersectie.

..........................................................

Pot sa dau si citatele din cartile autorilor Eugen Manica-"Curs comentat de legislatie rutiera pentru scolile de soferi" si Ilie Ciolac-"Exercitiile conducerii autoturismului" dar spun exact acelasi lucru.

Cei trei autori amintiti aici sunt ingineri cu studii in domeniu deci...

In poza atasata, autoturismul care urmeaza sa intre in intersectie nu poate urma directia si sensul indicate de tine deoarece contravine sensului aratat de indicator(sens trigonometric)-semnalizatorul stanga va arata faptul ca iti continui drumul prin parcurgerea intersectiei in sensu aratat de indicator nu ca vei vira la stanga la intrarea in intersectie.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun argument pana acum, si m-ai convins. In Romania se procedeaza asa, deci se pare ca eu am gresit, si o sa ma conformez "normalitatii".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, si a fost nevoie sa aberam 23 ?!?! de pagini pana sa ajungem la concluzia asta? Trebuia sa scrii astea in postul nr.2, nu 442 :)

De fapt exact la fel scrie si in decretul din 1969: La intrarea in sens semnalizezi stanga, la iesire dreapta. Daca faci prima la dreapta, semnalizezi direct dreapta. Deci nimic nou :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SHARANEL: nu prea ai dreptate la ceea ce ai scris, dar sa fie :D (ma refer la prima parte - cu posturi).

ON: iar daca acum mi-am recunoscut greseala, nu trebuie sa aruncati cu pietre in mine! Ca altii dupa ce discuta pagini intregi (in cazul acesta vreo 50 de reply-uri, si nici vorba 23 de pagini) si au fost "convinsi" asupra temei tac din gura si se retrag in gaura lor.

Toate cele bune, drive safe ... si asta e rostul forumului in general!

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal. Nu stiu daca am postat unde trebuie si rog un moderator sa mute postarea unde considera el.Vreau sa imi spuneti cativa dintre voi cine poarta vina in cazul rutier urmator:mergeam pe drumul national ce leaga aradul de nadlac si vreau sa virez stanga pe un drum secundar ,semnalizez , ma asigur si in momentul schimbarii directiei intra un cetatean maghiar (cu un peugeut) in depasire pe partea stanga si intra in masina mea si din ea in santul de pe marginea drumului.Mentionez ca unde am virat stanga nu era marcaj continuu si in spatele meu imediat se mai afla o alta masina un opel ce nu m-a depasit pe partea stanga .Nu patit NIMENI NIMIC. la constatarile politiei eu am iesit de vina ( poate ca conduceam o dacie) sau unguru a fost oprit de politie si radar cu un 1\2 km mai inspre arad si "s-au inteles" ei cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Politia a putut aprecia ca e aceeasi situatie ca cea in care doresti sa intri in depasire, adica: dai semnal, te asiguri ca nimeni din spatele tau nu s-a angajat deja in efectuarea manevrei si apoi te bagi. Nu au cum sa te scoata vinovat la politie daca nu esti, pentru ca daca ajung in instanta iese foarte urat pentru ei.

Nu stiu, asta e parerea mea, insa eu cred ca a avut dreptate politia!

P.S. ce aiurea suna sa spui ca crezi ca are dreptate politia...

Modificat de soso_leon 1M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionez ca unde am virat stanga nu era marcaj continuu

DAr inainte de acest drum este linie continua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce vina ti-ai scris politia in PV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil : "nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stanga si a intrat in coliziune cu auto..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E corect ce a intrebat AlBundy: daca in zona in care ungurul a inceput depasirea era linie continua, atunci el se face vinovat de producerea accidentului. Daca in schimb era discontinua, tu ai gresit pentru ca nu te-ai asigurat. E ciudat, pentru ca de obicei zonele care preced astfel de intersectii cu drumuri secundare sunt marcate cu linie continua, dar nu cunosc exact situatia din cazul tau.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!