Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

In primul rand nu este "prioritate de stanga" .

In sensul giratoriu se acorda prioritate autovehicolelor care vin din stanga deoarece aceasta este o INTERSECTIE DIRIJATA iar la intrare se gaseste indicatorul "Cedeaza Trecerea".

Aici faci o confuzie, si practic reinventezi Codul Rutier :somnmare:

Ce semnificatie are indicatorul Cedeaza trecerea? Semnifica pierderea prioritatii, deci se acorda prioritate vehiculelor care circula pe drumul principal sau in caz de egalitate se aplica prioritatea de DREAPTA

Indicatoarele Intersectie cu sens giratoriu si Cedeaza trecerea se bat cap in cap, deorece la primul indicator trebuie sa acorzi prioritate celor care se afla in sensul giratoriu (practic se acorda prioritate celor care vin din partea stanga), iar la indicatorul Cedeaza trecerea trebuie sa acorzi prioritate celor care vin din dreapta ta. Toate arterele avand CEDEAZA TRECEREA se creeaza un caz de egalitate, iar conform indicatorului "cedeaza trecerea" prioritate are cel ce vine din dreapta.

Stiu ca se monteaza impreuna indicatoarele "cedeaza" si "sens giratoriu", dar nu este corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o intersectie dirijata dar fara sens giratoriu, atunci cand schimbi directia de mers spre stanga sau spre dreapta nu esti obligat sa semnalizezi pe tot timpul parcurgerii ei indiferent ca pastrezi banda sau nu?-asa si aici. ...
Art. 145. - (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa semnalizeze schimbarea directiei de deplasare, depasirea, oprirea si punerea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream strict la obligatiile care iti revin la intalnirea indicatorului "Cedeaza trecerea" :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect asa :P

Semnele alea de cedeaza trecerea au fost puse aditional, dupa ce s-a schimbat reglementarea prioritatii in sensurile giratorii, pentru a fi mai usor de inteles si de aplicat de catre cei care nu erau la curent cu noile prevederi ale legii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect1 Conform legii nu esti obligat sa semnalizezi pe tot timpul parcurgerii intersectiei, dar nu este nici interzis. Plus ca trebuie sa efectuezi o miscare in plus ca sa opresti semnalizarea.
Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci prima dreapta semnalizezi dreapta de la intrarea in sens, daca iesi pe 2 (mergi inainte) semnalizezi dreapta dupa ce treci de iesirea 1, daca iesi pe 3 semalizezi dreapta dupa ce treci de 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy: din ceea ce ai scris, se deduce ca niciodata nu se semnalizeaza stanga in sensul giratoriu. Asa sa inteleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream strict la obligatiile care iti revin la intalnirea indicatorului "Cedeaza trecerea" :cheers:

Aici te referi la situatiile de egalitate dar acestea nu recurg din "obligatiile care iti revin la intalnirea indicatorului Cedeaza trecerea" ci din "PRIORITATEA de DREAPTA" care este acordata prin lege si se aplica in intersectiile nedirijate SI IN TOATE CAZURILE DE EGALITATE. Obligatiile la intalnirea indicatorului "Cedeaza trecerea" sunt cu totul si cu totul altele.

Chiar daca pe toate strazile la intrarea intr-un sens giratoriu este amplasat indicatorul "Cedeaza Trecerea", nu sunt indeplinite conditiile de egalitate deoarece niciodata traiectoria unui autovehicul care intra in intersectia cu sens giratoriu nu se intersecteaza cu a unui autovehicul care circula in sens opus.

Este gresit atunci cand se asimileaza S.G. drumului cu sens unic.

Intersectia cu un drum cu sens unic poate genera situatii de egalitate insa in intersectiile cu S.G NICIODATA.

@Manoka, spune-mi te rog ce nu e clar in art. 54 din OUG 195, vad ca aici este toata dilema ta, semnalizez stanga sau nu atunci cand intru in intersectia cu sens giratoriu.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o intersectie dirijata dar fara sens giratoriu, atunci cand schimbi directia de mers spre stanga sau spre dreapta nu esti obligat sa semnalizezi pe tot timpul parcurgerii ei indiferent ca pastrezi banda sau nu?-asa si aici.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste mai atent te rog, unde m-am contrazis singur? Am subliniat, printr-o intrebare ca in toate intersectiile exista obigativitatea semnalizarii directiei de mers prin viraje si se mentine pe tot timpul parcurgerii ei, lucruri specificate la Art 54 din OUG195/2002 actualizata.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzie la toata discutia aceasta (adica incepand de la postul #390) ca tot ceea ce am scris este valabil si "conform" legii. Nu s-a putut demonstra contrariul.

Citez din postul #390 care de fapt este si rezultatul discutiei:

- intrarea in sensul giratoriu NU se semnalizeaza nici dreapta - nici stanga! pentru ca avem o singura optiune _cel de a intra in "cercul vicios";

- in sensul giratoriu NU se semnalizeaza NICIODATA stanga, pentru ca se considera sensul giratoriu o linie dreapta (un drum drept), in care am tot dreptul sa ma invart pana cand ametesc si cand doresc sa parasesc "acest drum" (sensul giratoriu) numai atunci o sa ma pregatesc de manevra de parasire/intentia de schimbare a sensului de mers;

- in sensul giratoriu se semnalizeaza numai parasirea "cercului vicios", adica se semnalizeaza numai dreapta!;

PS" puteti sa ziceti in alte cuvinte ca este de fapt altcumva, dar rezultatul e acelasi. :cheers:

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incalci prevederile art. 54 din OUG 195. daca nu semnalizezi niciodata stanga atunci cand parcurgi intersectia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm... de ce? Am alta optiune in sensul giratoriu decat de dreapta, adica pot sa virez si la stanga? In cazul in care se poate, ai dreptate - trebuie sa semnalizez stanga, dar am "obligatia" de a lua la dreapta. :|

PS: si de aici s-a putut demonstra ca legea se poate interpreta, eu intr-un fel, altii in alt fel.

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, inafara situatiei cand se circula pe prima strada la dreapta, in toate celelalte situatii parcurgerea intersectiei se face initial prin viraj stanga- iarasi faci confuzie intre directia de deplasare si sensul de deplasare.

P.S.

Fa analogia cu un vector, directia este data de dreapta suport iar sensul este dat de sageata deci directia se schimba in permanenta insa sensul ramane acelasi in giratoriu.Nu o sa gasesti nicaieri specificat ca se semnalizeaza sensul de deplasare ci numai directia de deplasare. Mai mult de atat nu am cum sa te fac sa intelegi, asimileaza directia si sensul ca doua notiuni distincte.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform celor explicate cu obligativitatea semnalizarii la stanga (si nu ma refer numai in sensurile giratorii), consider ca in acest caz inseamna ca intentionez sa virez la stanga si sa procedez ca in poza atasata - autovehiculul de culorea verde (adica sa intru pe contra-sens). In cazul in care ma aflu deja in sensul giratoriu si semnalizez stanga (autovehiculul de culoarea gri/argintiu), inseamna ca intentionez sa virez la stanga pe o "strada care nu exista" si sa intru pe strada albastra, adica ... (nici nu stiu cum sa zic: sa urc pe flori/trotuar/pamant (cercul albastru)).

Consider ca daca te aflii in sensul giratoriu se poate aplica cazul prezentat in antet (stanga sus in poza atasata): adica ma aflu pe un drum principal, ma intalnesc cu indicatorul prezentat si sa am obligatia sa semnalizez stanga, pentru ca imi schimb directia de mers ;). Stiu ca in sensul giratoriu nu exista acest indicator - dar cazul e asemanator ;)

.

:Driver:

post-23780-1270889786_thumb.jpg

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligatiile la intalnirea indicatorului "Cedeaza trecerea" sunt cu totul si cu totul altele.

Bine, atunci daca la intalnirea indicatorului "cedeaza" NU ai obligatia de a acorda prioritate de dreapta (pt afirmatia asta orice politist te lasa pe loc fara permis), spune-ne si noua ce obligatii iti revin, daca tot spui ca sunt "CU TOTUL SI CU TOTUL ALTELE".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste mai atent te rog, unde m-am contrazis singur? Am subliniat, printr-o intrebare ca in toate intersectiile exista obigativitatea semnalizarii directiei de mers prin viraje si se mentine pe tot timpul parcurgerii ei, lucruri specificate la Art 54 din OUG195/2002 actualizata.

Mea culpa, nu intelesesem semnul de intrebare :))

Cat despre semnalizare si incadrare in sens, pentru mine este clar, restul sunt scuze pentru a nu semnaliza, sau incadra corect ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma sunt interesat si de parerile altor soferi, ca pana acum am discutat acest subiect numai 4-5 colegi. Argumentele pro si contra s-au prezentat, cat si legea si cateva exemple concrete cu poze.

PS: @mario75 si @Guadalcanal care e parerea voastra referitor cu poza din postul #417?

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, atunci daca la intalnirea indicatorului "cedeaza" NU ai obligatia de a acorda prioritate de dreapta (pt afirmatia asta orice politist te lasa pe loc fara permis), spune-ne si noua ce obligatii iti revin, daca tot spui ca sunt "CU TOTUL SI CU TOTUL ALTELE".

Art.59. - (1)

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre intersectia circulara (trebuie sa mai pui si niste indicatoare sa ne dam seama despre ce e vorba), acolo e pura fabulatie, nu exista asa ceva in lumea reala.

Of ... se pare ca am ajuns sa ne cautam greselile "de ortografie" (ironic). Acest desen l-am facut in WinPaint, dar pentru satisfactia ta o sa pun si semnele de circulatie in intersectia circulara. Consideram ca este din sine inteles ca discutam de sensul giratoriu, iar indicatoarele existente o sa deduca fiecare (mai ales ca s-a discutat despre ele - care sunt acestea).

PS: daca acesta este motivul pentru care nu comentezi poza respectiva, inseamna ca esti perfect de acord cu mine - si cu cele descrise de mine. Recunosc ca am gresit, si nu am inclus acel indicator albastru cu cele trei sageti albe, dar totodata ar fi fair sa recunoasca si altii greseala, sau cand nu mai au argumente la subiectul discutat.

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform celor explicate cu obligativitatea semnalizarii la stanga (si nu ma refer numai in sensurile giratorii), consider ca in acest caz inseamna ca intentionez sa virez la stanga si sa procedez ca in poza atasata - autovehiculul de culorea verde (adica sa intru pe contra-sens). In cazul in care ma aflu deja in sensul giratoriu si semnalizez stanga (autovehiculul de culoarea gri/argintiu), inseamna ca intentionez sa virez la stanga pe o "strada care nu exista" si sa intru pe strada albastra, adica ... (nici nu stiu cum sa zic: sa urc pe flori/trotuar/pamant (cercul albastru)).

Departe de mine gandul de a corecta greselile de ortografie.

Acum ca s-a stabilit ca e intersectie cu sens giratoriu:

-In sensul giratoriu nu exista contrasens;

-Nu inseamna nimic din ceea ce ai descris mai sus;

-"In cazul in care ma aflu deja in sensul giratoriu si semnalizez stanga"-inseamna ca schimbi directia de deplasare prin viraj stanga. Atata timp cat tii semnalizatorul stanga aprins inseamna ca parcurgi intersectia nu ca te urci pe rondoul de flori.

Dar asa cum zici si tu sa mai asteptam totusi si alta pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: @mario75 si @Guadalcanal care e parerea voastra referitor cu poza din postul #417?
Daca faci prima dreapta semnalizezi dreapta de la intrarea in sens, daca iesi pe 2 (mergi inainte) semnalizezi dreapta dupa ce treci de iesirea 1, daca iesi pe 3 semalizezi dreapta dupa ce treci de 2.

Sunt de aceeasi parere cu Al Bundy in postul de mai sus. Cum am mai spus, in lege scrie sa semnalizezi pe tot timpul efectuarii manevrei, atunci asa e obligatoriu. Sa explic si de ce sunt de acord cu prevederea legii? Pai cel care vrea sa intre in intersectie de pe prima iesire, sa stie ca tu iti continui mersul prin sens si trebuie sa iti acorde prioritate. La fel si cel de pe a doua, a treia, ... a n-a intrare. Referitor strict la poza din postul #417, sunt de parere ca ai desenat voit gresit directiile de mers ale celor doua autovehicule, nu din cauza faptului ca nu ai inteles regulile de semnalizare, ci pentru a dori sa intelegi mai bine aceasta manevra. Ce pot sa zic? Asa zice legea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mario75: Ca sa ma lamuresc, si sa te lamuresti: semnalizezi sau nu stanga in sensul giratoriu? (pentru ca in postul #424 afirmi totul altceva fata de postul #391) :icon_thumright: . Nu vreau sa caut greseli, dar o data zici una, iar cu alta ocazie zici alta, depinde cand "da mai bine".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei sa afli. Cum e regulamentar, sau cum fac eu. Pe tine ce te intereseaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sensurile giratorii din Romania ar fi cat cele din Italia - cred ca acolo am vazut cele mai mari sensuri giratorii (ca si diametru) in contradictie cu cel din Agnita (daca nu gresesc diametrul sensului giratoriu nu este mai mare de 70 cm, DA ati citit bine :( 0.7 m ; este doar un stalp cu ceva dale in jurul ei - asa era acum un an) nu ar fi nici o problema cu semnalizarea schimbarii directiei de mers.

Pentru siguranta mea (in functie de soferul care il vad venind spre sensul giratoriu) semnalizez "intarea" cat si iesirea, dar de obicei doar iesirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!