Jump to content

Ibiza cu 1,2...


Toma Aurelian
 Share

Postare recomandată

Sal ... am fost la un mecanic(o reprezentanta de prin tara nu conteaza) ... si mi-a spus ca motoarele 1,2 nu ar fi prea fiabile ... pe mine ma intereseaza consumul foarte mult(fac km multi in oras) ... nu sunt genul de om care sa forteze masina ... dar cer de la aceasta fiabilitate si consum bun... voi ce parere aveti de motoarele acestea? au probleme? ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu am 13000 euro si am ales varianta aceasta... am platit masina si ar fi prea tarziu sa schimb ceva....ma intereseaza daca au fost probleme cu motorul(eventualii proprietari de 1.2 pot spune asta). Acest motor acum are 70 cai si din cate am inteles pe langa schimbarea de soft sau mai modificat niste treburi facand sa nu mai aiba zgomot de diesel(dealer-ul local mi-a spus acest lucru)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 1,2 de 70 CP nu a suferit absolut nici o modificare fizica. I s-a marit puterea doar din soft!

Pe viitor nu mai pleca urechea la gurile "bune" care iti spun ca motorul 1,2 nu este fiabil!

Daca tu il tii intr-un regim de viata normal nu o sa ai nici o problema la el. Sunt oameni de pe forum care au trecut de 100.000 de km cu ibize 1,2 din 2003 si in afara de service nu au facut nimic la ele.

Mai poti citi si aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=13577&st=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si inca ceva... tu crezi ca se apuca spaniolii(a se citi nemtii) sa scoata motoare doar in bataie de joc ca sa se umple service-urile de masini care asteapta sa se repare motorul???

Fiecare motor se adreseaza unui anumit stil de condus. Probabil ca 1,2 e pentru oras, pentru un condus mai putin nervos... ceva in genul asta.

Eu unul nu cred ca ar trebui sa iti faci griji!

Eu am condus masini de pana in 1,2(exceptie facand doar Dacia care trecea de 1380 CC...) pana la Ibiza din semnatura si niciodata nu am avut probleme cu motorul!

Asa ca...stai linistit! O sa te bucuri de alegerea facuta, cu siguranta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 1,2 nu este acelasi cu motorul de 1,2 de pe Fabia ? Cum adica sau facut modificari din soft ? Adica din fabrica sau aftermarket ? :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este acelasi cu cel de pe fabia. Si modificarile "din soft" sunt facute din fabrica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-Ecutor - mie dealerul mi-a spus ca au mai schimbat pe la injectie ceva... pt ca acum motorul nu mai are sunetul de diesel ... iar cei 6 cai se simt foarte putin ... dar motorul a fost echilibrat ca sunet... citez"inainte motorul avea un zgomot mai nefiresc ...acum este ok"

Ma tot uit pe un forum http://www.ibizatuningclub.com si observ ca la motorul de 1,4 si unele diesel galeria de admisie aer este undeva in spatele motorului catre sofer... la 1,2 unde este??

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealeru mai spune si povesti ca sa vanda. ce am scris mai sus e din comunicatele oficiale de la seat in care s-a scris ca numai motorul de 1,4 a suferit modificari fizice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu dc suna sau nu diferit de Ibiza de 64 CP, dar o sa te indragostesti de sunetul pe care il face, chiar dc e poate mai zgomotoasa un pic, ce conteaza, suna mai sportiv :) . Oricum masina e reusita, buna si in oras si inafara. S-o stapanesti sanatos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alte cuvinte aceasta modificare din soft se poate face si la mine , acum ??? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate face dar nu e cost effective. La reprezentanta la seat te va costa in jur de 350 de euro. Asta numai daca au harta noua de la seat. 'Parerea mea e ca nu merita nu se simt caii respectivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica nu se simpt caii in plus ? Nu se modifica si cuplul motor in acelasi timp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se modifica bineinteles. Se mai modifica si consumul masinii. Am vrut si eu harta noua si mi-au spus ca dau banii degeaba si sa stau linistit. Si am stat :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

astazi am aflat ca transmisia la 1.2 este pe lant... din acest motiv.. probabil sunetul acestui motor este putin mai mare ...

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( ...de la dealer... :D si nu am crezut... am fost dus direct la mecanic care a confirmat acest lucru... chiar va rog sa va interesati si voi... nu au cum sa ma minta pt ca eu deja am facut comanda de masina de ceva saptamani si nu as mai fi putut schimba nimic la alegerea facuta

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia pe lant e numai la motoarele de peste 2000 cc nu la motoare de 1.2 ,1.4, 1.6 aici distribuitia e pe curea :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa va interesati... acest motor chiar are distributia pe lant ... va asigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,2 are distributia pe lant.

daca va rog frumos sa-mi dati si mie un link spre undeva unde scrie asta cu distributia pe lant, as spune sarumana si as da si o bere cu prima ocazie, ca am niste amici care fac misto de motorul meu mic si necajit :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am aflat de la dealerul local din Constanta. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!