Jump to content

Seat Ibiza, 1.9TDI, an 2000


luapsogard
 Share

Postare recomandată

De 2 zile tot caut pe forum informatii despre acest model. La motor nu e problema ca am gasit in aria TDI Forum dar in rest aproape nimic. Sper ca nu am "sarit" ceva.

Am posibilitatea sa-mi cumpar un Seat Ibiza din 2000, motor 1.9TDI, 90CP, climatronic, ABS, ESP, 4 usi, toate geamurile electrice, computer bord (modelul ala mare), jante aluminiu, 170.000Km, carte service, 6500E. Mi-l aduce un prieten din Germania si cam la banii astia ajunge(6500). Culoare a zis ca e ceva verde metalizat si arata foarte bine.

Avand in vedere faptul ca nu am gasit nimic concret despre modelul in cauza, va intreb pe voi cam ce parere aveti? Sunt masini bune? E bun pretul? Pot sa iau altceva mai bun de banii astia? Mentionez ca eu sunt "cam" fan benzina dar am zis sa incerc totusi si un diesel. Problema e ca trebuie sa ma decid pana Luni daca il iau sau nu.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

170 000 Km hm mai bine cumperi Logan nou....cumperi fara sa vezi ?????? iar Hmmm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logan e exclus.

Sigur nu o cumpar fara sa o vad dar o sa o vad putin inainte de a ma hotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu e de preferat o masina cu 100-120.000 km. Schimbi distributia si stii o treaba. Daca sunt facuti pe autostrada nu prea se vad dar nu ai de unde sa stii. Treaba cu cumparatul fara sa vezi are un simbure de realitate. Una e sa te duci cu un mecanic sau cu cineva care se pricepe si alta e sa te trezesti cu ea in curte si cu banii dati fara sa mai poti sa faci nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 6500 EUR dai un avans frumushel pentru o IBIZA noua....Lucru nou e lucru nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e daca poate lua leasing ul, daca se poate e cea mai buna varianta si la avans de 5-6000 rata e mica!

170.000 de km sunt cam multi, risti sa o iei si sa incepi sa bagi bani in ea si ajungi la pretul uneia noi!!!!

concluzie- daca poti sa faci leasing fa daca nu cauta o masina cu mai putin km-E STRICT PAREREA MEA !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai posibilitatea sa o testezi cumpar-o; Altfel nu te baga. Daca obiectiv nu ai motiv de ingrijorare atunci de ce sa-ti faci??

Masina e fiabila (eu am cordoba si am schimbat 2 bucse si 1 pivot in 70.000 km - tratament de bucuresti) De curand m-am intilnit ci cineva tot cordoba 2001 tdi avea 80.000 si nu a schimbat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leasing-ul pentru una noua e exclus. Maxim pot sa dau pe o masina 7000E din care 2000E sunt deja in "leasing" (imprumut).

Dupa cum am spus masina o aduce un prieten care se ocupa cu asa ceva de vreo 10 ani. Problema e ca eu plec din tara Marti (12.09) si ma intorc la sfarsitul lunii. Masina soseste in Romania (Zalau-ca acolo e) la sfarsitul asta de saptamana si practic am timp sa ma decid din momentul in care o vad cel mult o zi, eu fiind din Oradea. Istoricul masinii pot sa-l verific la reprezentanta in Oradea dar asta numai Luni (11.09). Asa ca nu prea am timpul fizic necesar pentru toate verificarile si actele care ar trebui facute iar el nu poate sa mi-o tina pana ma intorc.

Astea erau motivele pentru care vroiam pareri despre fiabilitatea si problemele care pot aparea la o astfel de masina, daca merita sau nu s-o iau.

Oricum mai astept sugestii si sfaturi pentru ca sunt inca in "ceata".

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cam scumpa la banii astia , mai ales ca e cam veche si are si multi km..eu unul nu as cumpara-o...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
De 2 zile tot caut pe forum informatii despre acest model. La motor nu e problema ca am gasit in aria TDI Forum dar in rest aproape nimic. Sper ca nu am "sarit" ceva.

Am posibilitatea sa-mi cumpar un Seat Ibiza din 2000, motor 1.9TDI, 90CP, climatronic, ABS, ESP, 4 usi, toate geamurile electrice, computer bord (modelul ala mare), jante aluminiu, 170.000Km, carte service, 6500E. Mi-l aduce un prieten din Germania si cam la banii astia ajunge(6500). Culoare a zis ca e ceva verde metalizat si arata foarte bine.

Avand in vedere faptul ca nu am gasit nimic concret despre modelul in cauza, va intreb pe voi cam ce parere aveti? Sunt masini bune? E bun pretul? Pot sa iau altceva mai bun de banii astia? Mentionez ca eu sunt "cam" fan benzina dar am zis sa incerc totusi si un diesel. Problema e ca trebuie sa ma decid pana Luni daca il iau sau nu.

Multumesc!

...oricum trecerea de la benzina la motorina si invers este un soc pentru majoritatea soferilor...numai ca in semnatura ta vad ca ai un golf 4 AZD... la 1.6 77kw si 105 cai,clasa superioara unei ibiza,nu vad de ce l-ai schimba...si nici consumul nu este mare. eu personal n-as da golful...sau nu as lua masina aia la banii aia...e destul de veche si de rulata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca de 2 ani s-a hotarat ce masina isi ia, nu crezi? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca de 2 ani s-a hotarat ce masina isi ia, nu crezi? :)

:) :icon_cry: ....am zis sa ma mai uit si eu prin topic-uri...dar am uitat sa verific data:)) ( BTW- eu as fi tinut golful :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!