Jump to content

Cheltuieli la ridicarea masinii


Toma Aurelian
 Share

Postare recomandată

Sal ... sambata am fost la dealer cu punga cu bani si am platit masina... acum urmeaza sa vina...am omis in schimb sa intreb dealer-ul ce bani trebuie sa am la mine la ridicare... va mai aduceti aminte cati bani ati platit si pt ce?

in cazul meu(avand numerele de la masina veche) pot sa-mi fac inmatricularea direct cu aceste numere fara sa mai platesc numerele rosii?

Paharul din bord ce pret are??(am auzit ca 800 mii lei ...si cineva mi-a spus ca ar fi vreo 2 milioane)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    5

  • X-Ecutor

    3

  • Toma Aurelian

    3

  • PanzerProblem

    3

Nu ai cum sa faci inmatricularea direct pe numerele tale. Trebuie sa platesti numere rosii .......

Cu ce ajungi la RAR la identificare ...fara numere ?????

Nu merge ...... asha am vrut sa fac si eu la Clio dar nu sa putut

Cand am ridicat IBIZA am platit pachetul legislativ (atentie doar Triunghi Set Becuri si Trusa medicala 2 mil lei) si covorase pentru Ibiza 1 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai trebuie sa te duci la rar pt ca iti vine cartea cu folia pusa si nu trebuie sa mai mai umbli.Cartea masini vine cam in 2 sapt de cand ridici masina.La ridicarea masini platesti: numere rosi 80 ron, Aigurare (suma difera depinde cum vrei sa faci asigurarea pe jumatate de an sau pe an intreg) si trusa prim ajutor,triunghi reflectorizant,stingator(in jur de 1 mil si ceva).Nu ai cum sa inmatriculezi masina pe loc pt ca nu ai carte!!!! Trebuie sa stai la cozi infernale la politie :P ca o inmatriculezi cel putin asa am stat eu(La balamucul care e la Udriste).Aaa si mai trebuie sa te duci si pe la circa financiara.Covorasele l-am avut gratis. Trebuie sa ai la tine cam 300 ron mai mult nu iti trebuie mai mult .Multa bafta :P

Modificat de Razvan1486
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma duc la o firma sa-mi faca inmatricularea :D .. k alte cheltuieli mai sunt?...am citit ceva de placute suport numere ...500 mii lei? pai alea cred ca le pot cumpara si eu... cu 100 mii..

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la voi in CT dar eu asta am platit si majoritatea care au cumparat de la Alto sau Metrotehnica, nu au platit suport de nr etc(Numai la dacia am platit si ca mi-a pus nr si capacele si multe alte lucruri :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nici eu nu stiu cum este la constanta :D am crezut ca sunt reguli generale ..si se aplica la toti dealerii ... ma rog asta inseamna ca o sa ma duc sa vb cu baiatul de la dona... oricum ma astept sa imi spuna din timp sa aduc niste bani de acasa ... multumesc mult pt ajutor...trebuie clar sa am 3 mil cu mine... dar mai am de asteptat... minim 1,5 luni :P ...daca am noroc...sau 3 in cel mai nefericit caz :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat-o de la Alto si am platit doar pachetul legislativ(trusa medicala,triunghi reflectorizant si extinctor,fara set de becuri).Daca masina este cu cash trebuie sa platesti RCA,la leasing a platit firma de leasing.Covorasele au fost cadou...in concluzie vreo 150 RON trebuie sa platesti,plus RCA(depinde de perioada pe care se incheie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se parea aiurea cu pachetul legislativ. Eu ma ocup cu asa ceva si vind trusa cu set de becuri triungi reflectorizant de calitate(nu se rastoarna la vant) si trusa medicala cu 800.000. Extinctorul mai e vreo 200.000 deci cam 1milion si sunt obligat sa cumpar de la ei cu 2 milioane...magarie dupa mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te OBLIGA sa cumperi pachetul legislativ? Nu poti foarte bine sa il refuzi si sa mergi pe barba ta pana ti-l cumperi singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit acum 3 saptamani cand am luat masina asigurare RCA la IBIZA de 1,4 / 85 cp suma de 356 RON

Am mai platit 2,3 mil set becuri, triunghi si trusa med.

Am mai platit 1,2 mil set covorase

Nu am primit nimik moca am platit totul pana la ultimul leutz sau euroi.

Daca m-au pacalit cu ceva sa-si cumpere lumanari de ei.

Am montat boxele pe usi spate ..manopera 1 mil lei + inca 200 000 o rola izolatoare + doua capete de cablu. plus ca nu le-au montat coresunzator ..mai trebuie sa fac un drum de 8 litri de benzina sa le monteze pe inele.

La fel le doresc ca de manopera asta asha mare sa-si cumpere lumanari

Asta e ROMANU bataie de joc .... si sunt hotarat sa fac si eu la fel ....o viatza am si o gaura in ... in definitiv raman cu ce bag in gura si cu ce trag pe .....gat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te obliga decat daca cedezi tu usor... ;)

Eu cand am ridicat Ibiza de la Metrotehnica, nu aveau pe stoc si am plecat bine-mersi :) si nici in ziua de astazi, la 5000 de km nu am trusa... (totusi, o sa-mi cumpar in curand :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

la ridicarea masinii am mai platit 3,5 mil : pachetul legislativ 2,3 mil(atentie fara stingator dar mi-au dat set de becuri originale) si un set de covorase 1,2 mil

in pachetul legislativ mi-au spus ca au intrat si nr rosii care au costat 800.000; nr rosii vai de capu lor cu vopseau sarita, abia se mai disting cifrele, le-am spus ca e bataie de joc dar dealerul m-a asigurat ca e ok; si eu le-am zis ca daca o sa iau amenda pt nr astea ei o s-o plateasca

si inca ceva care m-a facut sa cred ca sunt cam amatori; am avut o geanta zgariata pe care urmeaza sa mi-o schimbe, initial au vrut sa mi-o schimbe cu una de la seatul din fata sediului dealerului care era tot o ibiza 2006 cu jante aliaj numai ca era sh, si-au dat seama ca fac o prostie si s-au oprit la timp

daca faceau asta si de fata cu mine refuzam masina imediat si poate si o plangere la opc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: De la ce dealer ti-ai luat masina? Completeaza te rog profilul ca e mai usor asa pentru toata lumea. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dealerul seat din galati ena grup service; profilul o sa-l mai completez dupa ce o sa primesc si numere fixe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic de ENA Service Galati ....ca de acolo am luat si eu masina....in afara ca au preturile exagerat de mari si de faptul ca au un service cam "rupt in gura" ....par Ok cel putin cu mine s-au comportat bine.....am luat IBIZA m-au tratat ca pe cumparator de IBiza.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

240 RON - pachetul legislativ (trusa,triunghi,vesta,stingator) + numere rosii (pt care banuiesc ca o sa`mi recuperez banii)

la Alto Syncro, mai 2007.

RCA il aveam deja facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi..pachetul legislativ e obligatoriu?...eu am pachetu de la masina veche..si nu mai vreu sa dau nush cate milioane pe altu...si mai am o intrebare....eu zilele ce urmeaza o sa-mi vina masina o ibiza culoare gri zenith( inca nu-s f lamurit care e culoarea)....si as vrea sa stiu...cat tre sa platesc inmattricularea(adica taxa)...aia veche de 150 de euro sau aia noua de 400 de euro?..ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e obligatoriu pachetul legislativ. nu am fost interesat sa`l iau din alta parte. iti pot spune insa ca trusa medicala de la Alto are 5 ani garantie. Totodata, am inteles ca extinctoarele mai vechi (eu aveam unul cumparat anul trecut) nu mai sunt valabile. Au aparut altele, singurele acceptate de RAR.

Taxa care se plateste e tot aia veche, din cate stiu. Nu s`a stabilit o data de la care sa inceapa plata noii taxe.

Uite un Leon Gri zenith: 305881622_3d59dcf750_m.jpg

Modificat de X-Ecutor
Nu mai da quote la postul anterior please!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

obligatoriu pachetul legislativ este obligatoriu dupa lege insa pretul si ceea ce contine difera de la o marca la alta respectiv de la un dealer la altul. depinde daca stii sa negociezi cu ei sau sa te certi un pic :P poate te "iarta" de super pachetul legislativ.

de exemplu un amic si-a luat un megane de la dealerul din iasi si nici macar nu l-au intreb de pachet. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te poate obliga nici un dealer sa cumperi pachetul legislativ de la el. Mergeti in carrefour sau alte magazine similare, cumparati triunghi, extinctor si trusa medicala (ultimele 2 sa fie omologate rar, produse de vestita firma VESTA). Totul va costa maxim 100 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu pleci cu masina de la dealer fara pachetul asta, dealerul primeste amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa imi ridic noua cordoba din Oradea, de la dealerul local. Mi s-a comunicat ca nu trebuie sa am decat stampila la mine....si bani de benzina :lol: .

La ridicarea Ibizei, tot din acelasi loc, nu am platit decat vreo 50 lei pt numerele rosii. pachetul legislativ este on the house, si asa mi se pare normal si civilizat sa fie.

Nu te pot obliga sa cumperi pachetul legislaiv. De la Auto Marcus am ridicat pt cineva o Dacia Lighian unde dealerul mi-a bagat sub nas o factura de 180 RON pt pachetul cu pricina. I-am pus in brate trusa triunghiul vesta (inutila de altfel si neobligatorie la autoturisme)si extinctorul. Dupa o discutie usor hilara cum ca sunt obligat sa il cumpar i-am intors spatele lui nenea, m-am urcat in masina cu actele in mana si l-am rugat sa se certe cu proprietarul masinii, si anume firma de leasing. A ramas in mijlocul curtii conempland designul noului capac de portbagaj prestige....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am ridicat si eu masinuta de la dealerul din brasov, am platit numai rca pe 6 luni, pachetu legislativ si numerele rosii au fost gratis :icon_thumright: (numerele rosii trebuie returnate la dealer).

In rest am primit gratis covorasele, alarma, senzorii de parcare si mi-au dat o reducere de 8% la piese (nu ca as cumpara de la ei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te poate obliga nici un dealer sa cumperi pachetul legislativ de la el. Mergeti in carrefour sau alte magazine similare, cumparati triunghi, extinctor si trusa medicala (ultimele 2 sa fie omologate rar, produse de vestita firma VESTA). Totul va costa maxim 100 ron.

Cand am cumparat masina in februarie de la Porsche aviatiei cam atat m-a costat, in jur de 98 ron,deci tot pe acolo ajungi.

Iar acum la Seat au inclus in standard pachetul legislativ dar in acelasi timp au marit preturile,la Toledo,Altea si cea xL in jur de 200euro.

Modificat de Geogvn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie mi s-a spus ca maine cand o ridic sa vin cu 80 Ron bani pt numere provizorii si 140 Ron pt pachetul legislativ dar eu am unul pe-aici si mi s-a spus ca nu e o problema daca nu-l iau de la ei!

Pachetul lor are intr-adevar 5 ani garantie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!