Jump to content

cablu deschidere capota


lbanias
 Share

Postare recomandată

Tocmai mi s-a rupt cablul de deschidere a capotei, partea dinspre maneta de sub bord si dupa cum am vazut "chestia" ce ataseaza cablul la maneta mai fusese refacuta. Deci nici o sansa sa o mai sudez ca va fi prea scurt cablul. La auto shopuri mi s-a spus ca nu au in cataloage cablul ala pentru Corrado. Stie cineva daca e acelasi cablu ca la Golf sau Passat ? Sau seria cablului de Golf/Passat ca sa pot intreba mai departe ?

Si inca ceva, da' sa nu rideti ! Cum deschid capota fara cablu, ca dupa o incercare reusita cu capota inchisa numai intr-o parte(aia din dreapta) in incercat cu capota full inchisa, dar tre sa fii Rambo sa tragi un fir cu patentul. Pot oare daca scot grila din fata radiatorului ? Trebuie doar sa imping 2 arcuri, dar cum jung la ele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu, e hilara problema ta, dar trebuie luata ca atare.

Uite faza de ras aici :salut: : Eu am patit-o odata (aveam un Kadett pe atunci) ca am pierdut cheile masinii si parcasem in Lahovary, in mijloc, pe rond. Bineinteles ca mi-au blocat roata si incepuse si alarma sa sune. Si cum era o alarma rudimentara, care suna fara sa se mai opreasca decat daca deschideai usa si formai un cod pe o mini-tastatura, intrasem in panica pt. ca deja urla lumea sa o opresc.

Asa ca am spart grilajul de la masca, am bagat mana pe acolo si am tras clapeta iar dupa ce am ridcat capota am smuls firele de la sirena. N-are rost sa va mai zic ce ras general era in jurul meu.

Eu zic sa nu te mai chinui sa cauti cabluri echivalente pt. Corrado. La urma urmei e un simplu cablu, care e identic la aproape toate masinile.

Da-l afara pe cel vechi, scoate-i elementele de prindere si cauta ori la dezmembrari ori la un magazin un cablu care sa fie cel putin la fel de lung ca al tau (poate sa fie si de dacie, aro, oltcit, papuc, etc :salut: vezi si tu ce gasesti).

Prinde-i elementele de la al tau si ai cablu nou.

De principiu nu sunt de acord cu improvizatiile, dar treaba asta nu o pot considera o improvizatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi s-a rupt cablul de deschidere a capotei, partea dinspre maneta de sub bord si dupa cum am vazut "chestia" ce ataseaza cablul la maneta mai fusese refacuta. Deci nici o sansa sa o mai sudez ca va fi prea scurt cablul. La auto shopuri mi s-a spus ca nu au in cataloage cablul ala pentru Corrado. Stie cineva daca e acelasi cablu ca la Golf sau Passat ? Sau seria cablului de Golf/Passat ca sa pot intreba mai departe ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La auto shopuri mi s-a spus ca nu au in cataloage cablul ala pentru Corrado. Stie cineva daca e acelasi cablu ca la Golf sau Passat ?

Codul cablului pentru Corrado'94 este 536 823 531 iar un pret estimativ este de 28 euro (pret europa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( 30 euro :P cam mult pt. un cablu la noi , chiar daca sintem prin Europa. Daca are camasa exterioara buna , se poate schimba numai

cablul interior care este din sirma otelita multifilara si se gaseste prin

tirg la metru . :shock: - Trebuie luat cablu de tractiune si capetele se

fixeaza prin sertizare sau(si) cositorire.NU SE SUDEAZA(ALAMESC)! :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-auziti aici : Augsburg International - "numai" 49 Euro

Stiu cum sa-l deschid dar nu pot desface grila dintre faruri ca se desurubeaza de undeva de sub capota. Si m-am holbat si pe dedesubtul masinii... Ma rog, inca n-am avut prea mult timp, ca-s plecat de acasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!