Jump to content

Computer bord


cris dea
 Share

Postare recomandată

Apropozito,cum se schimba un bec (martor) ars in bord la un golf 5 din 2004

 

 

 

 

Vrei sa-l schimbi sau vrei sa stingi vreun martor care indica o problema a masinii cu gandul sa o dai spre vanzare fara probleme.Scuza-ma,dar am intalnit oameni de genul si nu suport aceasta idee.Te intreb pentru ca nu am mai auzit sa se arda becurile de la martorii din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropozito,cum se schimba un bec (martor) ars in bord la un golf 5 din 2004

Scuzati ma,ce legatura are tempomatul cu calculatorul coloana volan?Mie imi trebuie sa.mi arate doar consumul,cati km fac cu motorina care o am si cam atat,temperatura deja o am!Pentru doua functii in plus nu imi ajunge numai ceasurile si maneta de schimbat pentru ce imi trebuie si calculator coloana volan?Nu stiu intreb.

.... sunt leduri SMD pe placa de baza a ceasurilor.... nu sunt becuri - daca e acoperit sau lipsa - ca l-a scos/acoperit cineva - trebuie demontate si verificat. Daca e scos, se lipeste altul.

 

la calculator de bord - nu e o functie de vrei tu, din pacate.... ceasurile tale nu au calculator de bord - difera atat soft-ul lor... cat si partea de hardware. Deci, pentru a avea functiile legate de consum, trip,etc.... asa este, trebuie inlocuite ceasurile si maneta.

 

tempomatul care exista, denota ca ai un calculator de coloana Midline.... care va suporta si comenzile de la maneta de stergatoare ce trebuie montata, impreuna cu ceasurile cu BC.... daca vrei sa ai asa ceva.

 

din pacate, alta varianta OEM nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

sunt nou pe aici si am citit topicul, insa am ceva nelamuriri (golf 5 din 2004, benzina 1.6):

 

1. am ceasurile din imagine si mie nu imi afiseaza nici o temperatura, doar km totali si km trip. Este vorba de o varianta mai veche a ceasurilor sau e doar o chestie de activare si dezactivare din soft?

2.ma gandesc ca ele nu suporta montare computer bord. Asa este?

3.ca si aspect imi par similare cu cele minidot, dar nu stiu daca e asa. Cum le pot identifica?

 

Va multumesc

post-139060-0-27889400-1406880099_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, la mini-dot observ ca e prezent si martor pt lichid parbriz, insa la mine nu se aprinde daca raman fara lichid, pt activare trebuie cumparat alt motoras? sau se face doar cu vcds?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vas cu senzor apoi activat din vcds. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e si posibilitatea instalarii senzorului de nivel de lichid (senzor plus cablaj) pe vasul existent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

sunt nou pe aici si am citit topicul, insa am ceva nelamuriri (golf 5 din 2004, benzina 1.6):

 

1. am ceasurile din imagine si mie nu imi afiseaza nici o temperatura, doar km totali si km trip. Este vorba de o varianta mai veche a ceasurilor sau e doar o chestie de activare si dezactivare din soft?

2.ma gandesc ca ele nu suporta montare computer bord. Asa este?

3.ca si aspect imi par similare cu cele minidot, dar nu stiu daca e asa. Cum le pot identifica?

 

Va multumesc

1. Nu ai CB

2. nu. Trebuie schimbate ceasurile cu totul.

3. nu ai minidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nici eu nu am CB, dar pe randul de sus imi arata ceasul si temperatura ext.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am un golf 5 1.9 tdi,cod motor BXE,anul fabricatiei este 15.06.2007 si nu am computer de bord. Se poate pune computer de bord? As vrea sa pun cluster cu display mare si am inteles ca trebuie schimbata si maneta de la stergatoare. Ar mai fii nevoie de ceva? E complicata operatia? Mi-ar indica valorile ca la o masina care vine cu BC din fabrica? 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tempomat?

daca nu, trebuie sa schimbi si calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,tempomat am! As putea pune cluster cu display mare?As avea toate functiile sau partial? Mi se pare mie sau masina consuma cam mult? Adica,dupa calculele mele,imi ia cam 8-8,5 in oras, in cazul in care nu am folosit AC tot timpul. Poate ca nu merg subturat ca altii de scot ei consum de 6.5- 7 in oras.E un consum normal pentru BXE? Schimbatul treptelor le fac dupa 2500 rpm si la viteza de pana in 60km/h,folosesc treapta 3. Daca ar fi din cauza asta,nu m-ar deranja consumul :),dar mi-e sa nu fie din alta cauza. La o scanare vcds,ar putea aparea ceva erori sau valori aiurea? 

 

 

PS: Daca pun alt cluster si maneta pentru BC,valorile afisate ar fi cat de cat corecte?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se paote pune si cu afisaj mare si info ar fi corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy. Ramane sa caut un cluster+ maneta si bineinteles,pe cineva capabil sa-mi faca modificarile la mine in Timisoara. Clusterul trebuie sa aiba o serie anume sa se potriveasca la mine pe masina,sau pur si simplu trebuie sa fie de pe o masina apropiata ca an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am postat mai demult ce problema aveam "eroarea emision workshop". Am fost astazi la service, am conectat testerul si a aparut o eriare la comunicarea CAN. Am sters erorile si mi s.a spus sa mai merg vreo saptamana cu ea sa vedem ce erori se mai inregistreaza. In bucuresti nu mi.am dat seama dar aseara la drum lung am observat ca nu a mers din prima pilotul automat( la a doua incercare a functionat) a mai avut cineva probleme la comunicarea CAN? Mie mi.a dat erori la pilotul automat, senzorul de temperatura a combustibilului si la clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mArtorul de Engine nu se aprinde de la can ci cel mai probabil de la senzorul de temperatura combustibil. Ai verificat firele de la el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am o problema cu indicatorul de cati km poti parcurge cu combustibilul din rezervor .... imi indica doar 10 km si eu am aproape juma de rezervor .... consumul il indica normal . ce credeti ca poate avea ? este vorba de un golf 5 1.6 benzina 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca acul de la ceasurul de carburant iti indica bine, atunci incearca sa resetezi BC-ul. Daca tot nu isi revine, scoate o borna si lasa masina asa, cateva minute..... dupa care, vezi daca s-a resetat si lucreaza normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut F l o r i n  .... am scos borna de la baterie cum ai spus si s-a rezolvat ...... Multumesc mult ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am computer standard, iar dupa ce imi arata iconitele, imi spune si care usa e deschisa, care bec e ars si tot asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o intrebare (din pura curiozitate): la maxidotul de GTi sunt martori pt combustibil si ulei sau doar apare acel mesaj in partea de sus a afisajului (unde arata ora)? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare mesaj sus,pt avertizare, pe maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vă salut,

 

Pot afla din computerul de bord câți litri de motorină mai am în rezervor? Știu ca e afișajul cu km care îi mai poți parcurge, dar pe mine mă interesează cați litri mai am :)

 

Vă mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu ai functia asta, pe BC.

 

nu stiu daca te ajuta informatia, dar poti vedea doar cu VCDS-ul asta, pe 17-Instruments

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multi ani si bine ne-am regasit in 2015 .

De curand am schimbat ceasurile mele minidot cu unele cu maxidot dupa adaptare am observat ca nu-mi apare in meniul ceasurilor cum sa setez lumina de la picioare cum au masinile care vin cu maxidot din fabrica , am vazut la o masina azi identica cu maxidot ca el avea acea functie si altele iar centrala lui era identica cu a mea 19 bytes. 

Trebuie ceva fire trase de la centrala la ceasuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!