Jump to content

Computer bord


cris dea
 Share

Postare recomandată

Atunci sa incerc la reprezentanta? Ceasurile sunt de diesel si vreau sa le pun pe benzina merita efortul ?

Decat sa mergi la reprezentanta mai bine fa un drum la colegul Terrabyt

 

Chiar crezi ca la reprezentanta o sa iti schimbe foliile diesel / benzina si o sa iti adapteze ceasuri diesel pe motor benzina (sau invers) ?

Sa fim seriosi.. Multi nu sunt in stare sa apese pe butoane ca sa faca un coding online, daramite sa adapteze immo-uri.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut rost de ceasuri de touran din 2005 cu display mare ...

Panica nu reusesc sa modific pinul ...

Panica iar ... Nu vrea sa invete nici cheile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Immo activ :(

In schimb arata superb trebuie sa le adaptez cumva

post-35940-0-06408800-1390439284_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La topicul meu de mai sus .. :) vreo solutie..cineva ?! 

 

http://vwforum.ro/topic/91683-probleme-absesp/?p=2290971

 

l-am pus aici, cred ca e mai adecvat :)

 

daca postezi unde trebuie, sigur o sa primesti raspuns.... ai se discuta despre altceva, e pacat sa poluam topicul...

Am facut rost de ceasuri de touran din 2005 cu display mare ...

Panica nu reusesc sa modific pinul ...

Panica iar ... Nu vrea sa invete nici cheile

 

....noi ti-am zis asta deja....

Immo activ :(

In schimb arata superb trebuie sa le adaptez cumva

Vb cu Terrabyt - si vezi daca le poate face pe banc, sa-i trimiti ceasurile, cheie, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca cele din 2007 nu merg dar nici astea din 2005 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare de nob: pot da jos ceasul din bord fara sa dau jos volanul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ca da ai ornamentul de la baza ceasurilor si sub el sunt 2 suruburi apoi tragi de ceasuri spre tine cu tupeu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca cele din 2007 nu merg dar nici astea din 2005 ?

 

astea trebuie sa mearga... copiaza informatia din immo. Acum,depinde si ce ceasuri ai tu pe masina si ce incerci sa montezi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dupa 5 ore de incercari rezultatul este o eroare in plus 000 control module ....

5 ore in care am incercat sa modific pin ul pe canalul 50 nici un rezultat pinul ramane neschimbat

Bun am copiat immo am scris in ceasurile noi pinul tot cel vechi cheia tot clipea in bord

Rezultat 0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Terrabyt ti-a explicat ce ai de facut.

...fa un drum la colegul Terrabyt

:icon_thumleft: 

 

Asta daca vrei sa nu te mai chinui..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu, am vazut de cand ai inceput sa-ti detaliezi povestea. Insa din cate stiu eu, parca exista drumuri de la Brasov spre Cluj. 

 

Daca un drum de cateva sute de km plus contravaloarea adaptarii ceasurilor ti se pare mult, inseamna ca problema ta nu e asa de importanta si poti trai fara maxidot.

 

Ia legatura cu el si vorbiti direct, nu are sens sa mai scrii pe topicul asta despre aceeasi problema pentru ca, dupa cum ai observat, nu te poate ajuta nimeni de la distanta.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dupa 5 ore de incercari rezultatul este o eroare in plus 000 control module ....

5 ore in care am incercat sa modific pin ul pe canalul 50 nici un rezultat pinul ramane neschimbat

Bun am copiat immo am scris in ceasurile noi pinul tot cel vechi cheia tot clipea in bord

Rezultat 0

 

tuner.... depinde de ceasuri - nu ai venit cu info legate de marca lor, etc... daca vb de cele compatibile, fabricate in 2005 - trebuia sa mearga - depinde si de marca lor si de ce incerci tu sa faci... si cu ce,....

 

daca vbde cele 2007 - e mai complicat, nu merge copiat direct

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In legatura cu cele de 2007. Intelesesem ca procedura de montare/schimbare minidot/maxidot e destul de complicata si doar reprezentantele o pot face. S-a mai schimbat ceva de acum un an, un an si ceva de cand m-am interesat eu prima oara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot face. Un pic mai greu decat la generatia anterioara, dar se poate face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut stiti cumva de unde pot sa cumpar si eu o maneta de Bc pt un golf 5 din 2005 si niste ceasuri cu maxi-dot,faruri cu xenon originale,un volan cu comenzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vrei sa cumperi produse noi (care sunt foarte scumpe)), atunci te sfatuiesc sa cauti la dezmembrari. Vezi si pe forum, in aria cu anunturi, avem colegi care se ocupa cu asa ceva, care mai vand cate o piesa, etc.

 

atentie ca modificarile care le vrei tu, mai implica si inlocuirea altor componente, care necesita sa fie compatibile cu masina ta.

 

printre altele, in mare - ceasurile trebuie sa fie fabricate pana in 31.05.2006 - scrie data pe eticheta de pe ele.

 

pt montarea volanului cu comenzi, trebuie inlocuit si calculatorul de coloana - cu unul Highline

 

la faruri - trebuie modificat cablajul, inlocuite mufele, etc....

 

spor la treaba !

 

P.S. - daca vrei sa te ajut cu alte detalii, imi trimiti PM - sa nu poluam aici topicul dedicat numai computerului de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am cumparat de curand un Golf 5 Confortline 2004 si mi se reseteaza cumputerul de bord (ma intereseaza in special consumul mediu) dupa ce motorul e oprit cateva ore.  Cum pot face sa nu se mai reseteze?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai 2 meniuri de consum? unul e general care nu se reseteaza si altul se reseteaza la 2 ore de la scoaterea cheii din contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Am mers aproximativ 100 de km prin bucuresti si consumul de pe BC 2 nu s-a modificat de la 6 %. Imi este cam greu sa cred ca imi consuma 6%. Sau e ok?

Modificat de georgel89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, revin si eu cu o problema, imi cer scuze daca nu-si are locul aici, ideea este urmatoarea : dupa montarea unui RNS510 nu-mi apare in meniul maxidotului Navigation sau Audio cert este ca a disparut si convenience a ramas decat Settings.. am incercat o restare la Instruments pe canalul 00 , scos borna la baterie, verificat codari dar in zadar, alte idei? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!