Jump to content

Computer bord


cris dea
 Share

Postare recomandată

am verificat...nu pare sa fie nici una arsa,mai are 2 relee,dar nu imi pot da seama daca sunt arse,le-am scos si le-am pus la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am cautat prin forum, insa nu am gasit ... am o bora si cand am cumparat-o imi arata cand stationam consum instant l/h, iar cand eram in miscare consum instant l/100km. L-am resetat si cred ca am mai facut eu ceva, dar acum nu mai imi apare consumul l/h, ci doar l/100km. Stiu ca e o problema minora, insa ce as putea face sa isi revina?

daca ai ceasuri immo3 - masina e dupa 2001 - atunci iti arata. La immo2, nu stie de functia asta.

Salut am si eu o intrebare.Am un golf 5 1.6 FSI din 2004 si nu imi arata in bord decat ceasul si km+trip,as putea sa activez cu vag com optiunile BC,sa mi se vada(consum,temperatura etc) ???

Nu ai ce sa activezi.... ca nu ai BC

Daca vrei sa ii montezi BC, iti trebuie

- cluster (ceasuri) cu BC.

- maneta de stergatoare cu butoane de BC

- calculator coloana volan midline - daca masina ta nu are tempomat. Daca are tempomat, merge cu calculatorul actual.

ceasurile trebuie sa fie fabricatie maxim 31.05.2006.

Dupa aia, trebuie adaptate pe masina, scrise cheile, etc.

Oricum, e o operatiune care se face, dureaza aprox. 2 ore..... cam tot.

Salut.

E posibil sa am ceasuri immo3 ... eu cu ochii mei am vazut l/h cand conduceam in Germania si asteptam la un semafor. Totusi, de unde stiu daca am immo3 sau immo2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai usor - cand pui contactul, vezi unde apare martorul imobilizatorului - masinuta cu cheie

- daca e in turometru - ai immo2 si nu are consum in l/h

- daca e in vitezometru - ai immo3 si are consum in l/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cel mai usor - cand pui contactul, vezi unde apare martorul imobilizatorului - masinuta cu cheie

- daca e in turometru - ai immo2 si nu are consum in l/h

- daca e in vitezometru - ai immo3 si are consum in l/h

Mersi, e immo2. Cine stie, poate aveam vedenii de fericire ca tocmai cumparasem masina :D

Alta intrebare: pot face upgrade la immo3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare

 

Se poate monta computer bord mare (sa afiseze consum,etc) la un golf 5 1.9 tdi trendline?

Cam cat ar costa si ce implica?

In acest moment masina are CB mic.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate. Trebuie inlocuite ceasurile.

 

Acum, tu zici ca ai BC - deci iti afiseaza consumul, etc ? daca da, iti trebuie doar ceasurile si adaptarea lor pe masina

 

daca nu iti afiseaza consumul - inseamna ca e fara BC si iti trebuie - alte ceasuri, maneta stergatoare cu butoane de Bc si alt calculator coloana - daca nu ai tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

 

 Se poate monta un computer de bord mare pe un golf 5 trendlline?Acum il am pe cel mic.(far comsum, etc.)

 Ce implica si care ar fi costurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta.

 

-Iti trebuie ceasurile cu BC - minidot sau maxidot

-maneta de stergatoare cu butoanele de BC

-calculator coloana volan - midline - daca acum nu ai nici tempomat - daca ai tempomat, nu mai trebuie cumparat calculatorul.

 

acum, daca masina e fabricata pana in 31.05.2006 - adaptarea ceasurilor (a imobilizatorului) se face mai usor. Dupa aceasta data, e un pic mai complicata treaba.

 

oricum, inainte de alte informatii - fa o scanare a masinii, sa vedem ce ai tu acum pe masina si ce iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie un pic mai complicat, dar se rezolva.

 

sa faci o scanare a masinii, sa vedem ce calculator coloana ai... ai tempomat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai nici tempomat - atunci mai mult ca sigur trebuie inlocuit si calculatorul de coloana volan - unul SH e pe la 200-250 lei.

 

Oricum, fa o scanare completa a masinii, ca sa vedem ce ai pe ea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Cat m-ar costa un upgrade de la computer de bord simplu la plus pe un Golf 5 Plus din 2008.

Nu am tempomat.

Am atasat poza cu ceasurile.

DSC03049.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura tempomatul.

 

Computer de bord simplu.... adica vezi consumul si restul - daca da, iti trebuie doar alt cluster, cu maxidot - depinde la cat il gasesti pe SH... nou e scump.

 

dupa aia trebuie adaptat pe masina - la tine, fiind 2008 - mai greu cu adaptarea si scrierea cipurilor de la chei.

 

Daca nu vezi consumul si altele - e fara BC si atunci trebuie si calculatorul de coloana si maneta de stergatoare - inlocuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad consumul si temperatura.

Am sa ma interesez de un cluster.

Este mai complicat la 2008, dar se poate face elegant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face - daca nu ai BC atunci trebuie inlocuit si calculatorul de coloana si maneta de stergatoare - asta numai daca nu ai ai BC - nu ai butoane in capatul ei

 

Nu ai o scanare a masinii, sa ma uit pe ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de simplu poate fii calculatorul de bord ? Al meu imi arata doar ceasul, cate grade sunt afara, cati km am si un trip cu km. Doar atat stie sau nu ma pricep eu. Butoane la maneta stergatoarelor nu am. Masina e din 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreianu - masina ta NU are computer de bord. Ca sa ii pui, trebuie

 

- inlocuit calculator coloana - daca nu ai nici tempomat.

- ceasuri cu BC

- maneta stergatoare cu butoane de BC

 

se face, piese pe SH se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, momentan nu ma intereseaza montarea unui computer, as vrea sa vand masina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un golf 5 din 2004 cu computer de bord simplu,imi arata decat ora,km si trip.ce trebuie facut sa mi indice si mie consumul mediu si restul?ce modificari trebuie sa aduc masinii si care ar fi costul?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai chestia asta fix 2 posturi mai sus. Ideea e ca nu ai computer de bord. Iar ca sa ai iti trebuie astea:

 

- inlocuit calculator coloana - daca nu ai nici tempomat.


- ceasuri cu BC


- maneta stergatoare cu butoane de BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da.

Salut. Scuze de intarziere ... masina e cea din semnatura, cu ceasuri immo2. Ce piese ar trebui sa cumpar (pe langa ceasuri) pentru upgrade la immo3, cat de complicata e operatiunea si cam cat m-ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ceasuri si atat.

Daca vrei sa pui CB trebuie senzor de temperatura exterioara daca nu ai avut. si maneta de stergatoare cu butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!