Jump to content

Receptie radio cu probleme


jedrus
 Share

Postare recomandată

PAi depinde, difera daca ai si telefon sau navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe masina nu am montat telefonul si nici navi nu am. Probabil a avut inainte sa o cumpar. Dar actuala antena are 3 iesiri :navi,telefon si radio.Doar ca s-a stricat amplificarea din ea. Am incercat sa o repar la un electrinist dar fara succes. Si e diferenta mare de receptie intre cele cu amplificare si cele fara, mai ales in zonele cu semnal slab...De aceea m-ar interesa codul exact sa pot comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci sa ma apuc sa comand kit ul.mersi dragi colegi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva cum se monteaza garnitura accea pacatoasa de la antena de pe plafon? am incercat sa o incalzesc un pic sa se dilate sa pot sa o trag peste suportul acela dar nu merge.cred ca trebuie sa o tai intr-o parte si dupa aceea sa o lipesc.astept totusi o solutie miraculoasa de la colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa o tragi peste suport ??

Nu taia nimic...ca ai cumparat-o degeaba, daca o tai.

Se demonteaza baza-antena de pe plafon, se pune garnitura si se remonteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florine, lui iuliu cred ca ii este teama de ce ne este teama tuturor cu sedan-uri :lol: :lol: ....demontarea bazei. la voi la variant e usor, tzac-pac ati ajuns la piulita. dar la sedan e mai cu cantec sa desfaci baza

in alta ordine de idei, iuliu, trebuie "cascata" tapiteria in dreptul antenei si desfiletata piulita care este infiletata peste baza antenei

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu-i stres nici la voi....

Cheie de 18 parca, date jos manerele de pe plafon - spate, ca sa poti lasa mai jos plafonul si sa nu-i faci cute urate, si ajungi la piulita. Se scot intai mufele, se scoate piulita, se trage baza afara, se inlocuieste garnitura....si se remonteaza.

P.S. ... adevarat, la Variant lucrezi elegant....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutele alea sunt periculoase, de asta si zic ca la variant e floare la ureche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci,concluzia e ca la sedan e de evitat sa umbli la tapiterie pentru o amarata de garnitura.iti poti crea alte probleme (cute, murdaresti si tapiteria etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat jos tapiteria fara sa las cea mai mica urma. Si am tot sedan.

Doar dupa ce scoti ornamentele de pe stalpi si manere, ce mai sunt pe-acolo, inainte de a te apuca sa lasi in jos tapiteria trebuie sa te speli pe maini ca medicul inainte de operatie.

PS: nu intelegeam eu de ce nu poti baga noua garnitura. Normal ca n-o poti trage de sus in jos peste antena. :lol:

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie scoase si ornamentele de pe stalpi? nu e de ajuns daca dau jos numai manerele de pe spate?

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tapiteria nu se poate indoi. Risti sa acumulezi ceva cute pe ea. Si... nu e prea placut. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le tragi finut spre interiorul masinii.

De preferat sa incalzesti intoriorul mai intai. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti si fara sa dai jos tapiteria de pe stalpi..... doar manerele spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti,trebuie date jos toate ornamentele de pe stalpii din spate la sedan pentru a nu va indoi tapiteria (cine stie cum si are curaj ) altfel nu va bagati. Si asa la majoritatea,tapiteria e cam subreda dupa atatia ani.eu unul inca nu stiu cum sa trag de ornamnetele de pe stalpii din spate care is destul de mari si cum se trage totusi de tapiteria de pe plafon ca sa iasa.m-am lasat pagubas.

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ornamentele de pe stalpi sunt fixate in doua clipsuri de plastic si chederele de la usa - fata si spate. Se dau jos usor - atentie la centura, cand le remontezi, sa se aseze bine.

Repet - merge si fara sa-i dai jos....dar te chinui un pic (ca departezi foarte putin plafonul...) - crede-ma, nu am umblat numai la o singura masina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iuliu1984- si cele din spate sunt prinse tot cu clipsuri, nu ai de ce sa iti faci griji.

numai ca trebuie tras cu fermitate(nu in dusmanie)

post-11532-0-40062600-1327231568_thumb.p

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal...

Baieti stie careva pe unde merge cablul de la radio la antena ?

Ca la mine iese cablul din radio dar nu mai ajunge la antena ,sa pierdut pe undeva, radio merge prin oras dar cand ma departez de oras marge foarte rau

Am cumparat o antena cu 3 iesiri ca asa este si cea vache si cand so schimb nu este cablu ...apropo am un Passat break

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 variante: prin pragul din dreapta sau pe sub plafon, pe langa usi , tot prin dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reusit si eu sa am semnal mai bun si sunt super multumit.

Am gasit un condensator ceramic de 10 pf la un radio casetofon si l-am legat ca in schema.

Cateodata se aude un pic mai tare ca de obiecei dar cred ca e de la condensator.

Totusi sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Deci unde se pune condensatorul,spre antena ,sau langa radio? In de sen la Cosmin apare langa mufa antenei,iar altii zic ca langa radio!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe circuitul antenei, langa radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam!Deci daca pe iesire(+),din radio nu am 12 v,pot face montajul fara frica?Ideia este ca-i trebuie 12v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!