Jump to content

Easter eggs (mici hint-uri care nu prea sunt trecute in cartea tehnica) - Golf V


CBR
 Share

Postare recomandată

"Pe ploaie din cand in cand placutele se apropie de discuri pt a se usca.

Directia incearca sa corecteze inclinarea drumului printr-o contra-forta. De multe ori mere."

Mai confirma cineva aceste doua lucruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • xqzme

    23

  • kasius

    21

  • CBR

    20

  • lucianwwl

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Partea cu placutele nu stiu.

Insa pentru inclinari mici ale drumului, intr-adevar se face o usoara autocorectie (cred ca doar la cele cu esp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pe ploaie din cand in cand placutele se apropie de discuri pt a se usca.

Treaba este valabila pentru nu stiu ce versiune de ABS cu functie de autouscare a discurilor pe timp de ploaie. Am citit la un moment dat in descrierea unui model BMW, nu mai stiu care. G5-ul nu cred ca stie treaba asta, oricum e o gaselnita relativ noua pe piata.

Partea cu directia cred ca este valabila, in principiu orice servo se opune fortelor venite dinspre roata, care tind sa destabilizeze directia data din volan. Un exemplu ar fi explozia pe o anvelopa fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am auzit si eu treaba cu placutele este si pe G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu placutele stiu sigur ca e pe passat.Dar la Golf5 ..nu stiu.

Treaba cu servodirectia...am incercat ,si nu iese nimic.Am mers pe drum usor inclinat in lateral si masina se duce fireste in sant.Adica nu da nici un sem ca s ar redresa.(Sistemul de care vorbiti voi l am vazut funcionand intr un clip cu noul seat leon).Care a mai probat chestia asta la g5?

Modificat de lds_ok
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai adaug inca doua;daca nu deschizi usa in 30 de secunde de la deschiderea din telecomanda,masina se inchide,si a doua neverificata inca,in zona becurilor iluminare numar,exista o broasca pentru deschiderea portbagajului cu cheia,repet neverificata.

Intre becurile pentru iluminare numar, am o gaura acoperita cu un plastic care , daca apas pe el nu se intampla nimic.Yala nu este in nici un caz.Masina este model 2008.Poate au scos intre timp aceasta facilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yala intre becurile de la nr spate...am si eu...dar nu am incercat cu cheia...:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu, ce-i drept la model 2005 si nu aveai unde sa bagi cheia.Ceea ce este corect, este ca plasticul respectiv se inlatura, dar nu foarte usor, adica intra in interior, dar cheie n-am avut unde sa bag, ma refer la un orificiu special creat pentru asta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pe ploaie din cand in cand placutele se apropie de discuri pt a se usca.

Directia incearca sa corecteze inclinarea drumului printr-o contra-forta. De multe ori mere."

Mai confirma cineva aceste doua lucruri?

Sunt corecte ambele. De altfel ele apar si in brosura la golf 5. (nu stiu pt ce editie e cea care o am eu.. cred ca my2007)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Inca una..Tii apasat butonul reset (maneta stergator) , pui contactul si apoi apesi butonul de reset pt kilometri (in bord stanga jos) si indica cat mai ai pana la prima revizieButonul reset (maneta stergator ) , butonul reset kilometri , apasate si pui contactul si apare Service Now (nush ce inseamna)Pt asta tre sa ai degete lungi :DSi acum Need Help..Cum intru in meniul BC ?!Cum verific daca am oglinzi rabatabile electric ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt oglinzi rabatabile electric , trebuie sa verifici deasupra butonului de reglaj oglinzi daca e e o iconita... aia indica rabatabilitatea electrica a oglinzilor.

butonul trebuie sa se afle in directia opusa pozitiei de dezaburire oglinzi! sper sa te descurci!

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectific postul de mai sus..

Daca pui contactul si tii apasat butonul ( 0.0 ) de resetare km iti apare cat mai ai pana la revizie , afisat in Km si in ore

Deci nu are nici o legatura cu butonul reset de la stergatoare dar mergea oricum ;)

:) : se poate intra in meniul BC daca nu e BC Plus ? CUM ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La BC+ se apasa timp de 2 secunde una din cele doua taste din capatul manetei de la stergatoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar la BC simplu nu poti intra in nici un meniu...din pacate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@4abc - nu imi mai apare meniul prin apasarea lunga a tastei B de la maneta stergatoarelor...

@avisol - daca ai observat, nu poti sa ridici stergatoarele de pe parbriz in mod normal de pe parbriz, pt asta poti sa intri in meniul si sa le ridici din buton pana la jumatatea parbrizului si atunci le poti ridica, asa procedeaza nemtii iarna la temperaturi foarte scazute (-XX) asta pt a nu ingheta lamele pe parbriz si pt a nu le rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine cu motorul oprit dai de maneta de stergatoare in jos. Si se ridica singure. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kasius - se ridica excat cat vrei tu? ca pe asta nu am incercat-o! adica sa nu faca, cursa normala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucianvwl daca le lasi ridicate noaptea te lasa baietii fara ele automat...mai bine le gasesti inghetate decat deloc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc - ca bine, aproape uitasem ca suntem in Romania :D unde mi-a zburat si mie gandul! :D

aviasol - Tasta B apasare lunga, capatul manetei de stergatoare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC:

Ca sa scap de balaria aia cu inghetatul, cand cobor dimineata, cobor cu o sticla de apa (nu calda ca e de rau :D si torn usor pe tot parbrizul si luneta. Ma bag apoi in masina -> caldura si cand s-a dezghetat complet sterg cu ele. Dureaza destul de putin toata treaba. Acum sa vedem cum e cand or sa fie -20 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

am (voi avea in ianuarie, de fapt) o octavia tour. ce fel de BC va fi, mai pot face ceva din vag-com? ma intereseaza mirror down, coming / leaving home...etc.

Multumesc. Geo.

Reason for edit:Nu ma da ''qoute'' la mesajul anterior.Citeste regulamentul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai daca ai optat pentru Maxi-Dot. Nu stiu daca si are functiile; dar Maxi-Dot = BC+ la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai daca ai optat pentru Maxi-Dot. Nu stiu daca si are functiile; dar Maxi-Dot = BC+ la Skoda.

nu am optat, ca trebuia sa iau si mp3-ul lor, care e o caruta de bani....

merci de raspuns

zicea cineva de aici ca modelele VAG 2007 ar putea avea mirror down implicit. oricum, imi mai pot activa ceva din BC ?

Geo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!