Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

Parerea mea e sa-ti iei ceva cu crossover inclus, asa ca mai bine mai strangi niste bani, si iti iei o pereche de Hertz Dieci care merg foarte bine direct la player si din cate am auzit sunt foarte apreciate. Ori niste Dls, dar ceva sa aiba filtru.

Parerea mea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai HERTZ Dieci DSK componente am gasit doar cu 80W RMS ceea ce pentru un player nu cred ca fac treaba cum trebuie (am un Kenwood KDC-W3037 care scoate 4x50W ceea ce inseamna 4x30W RMS care teoretic duc la calitate buna ceva la 60W RMS). Iar ca pret sunt ~370lei.

Iar ca DLS pare ok DLS Classic B6A care ajunge undeva aproape de ~340 lei insa daca tot as da intre 300-400 lei mai multumit as fi de Helix DB 62.1 Dark Blue care sunt ~350 lei.

Insa nu vreau sa investesc atat acum, ci doar vreau ceva care sa inlocuiasca tweeterele vechi deoarece ele erau pentru diff-urile originale (de ~30W RMS daca nu ma insel) si acum am 2 Helix-uri pe 2 cai DB 6.1 Dark Blue care au 35W RMS pe care as vrea sa le pun pe spate, ulterior, sau sa le vand si sa-mi iau Kenwood KFC-E1762 pe 3 cai care sa le pun pe spate (ca nu am nimic pe spate).

Si daca fac asta, as ajunge la linie Kenwood care ar fi oarecum ok cand H.U. ar scoate 30W RMS (care oricum nu prea e reala informatia, in general real au 17-18W RMS din spusele unor persoane care participa la competitii audio cu masina) iar diff-urile kenwood au ambele seturi 35W RMS.

Teoretic, ar fi posibil ca diff-urile sa aibe filtre in ele, tinand cont de faptul ca cele pe 2 cai au ceva similar ca sa imbine tweeterul din mijloc insa nu stiu sigur tocmai de accea va intreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu miam pus tweetere in usile spate , dar fara difuzoare , si tweetere pe stalpi in fata , dar nu ca in poza de mai sus , am prins cu suportul lor .si parca lipsesc niste medii din spate sa vina sunetul in fata. eu am 2 difuzoare pe placa spate dar nu le folosesc . sunt mai de bass .

Boxele mele sunt amplificate prin statie 4 x 125 w rms am folosit 2 canale pentru mid-bass , iar tweeterele fata / spate sunt direct pe Hu , iar celelante 2 canale puse in punte pe subwoofer , 1 x 325 w rms .

cumpar si eu plasticele cu tweeter care vin pe usile spate doresc sa le pun si un usile fata , parca se potrivesc , oricum geamurile el si oglizile el nu mi-am pus pe usa , deoarece nu mi-au placut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.am inteles ca exista 1 aparat or o piesa care se ataseaza la player ca atunci cand suna telefonul sa nu emita sunete de la retea in boxe. stie cineva despre ce vb si cum s numeste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

si eu sunt un fan inrait al bass-ului dar in momentul de fata instalatia nu e 100% gata

ami mai tre un power cap si m-am scos

merge si fara capacitor dar nu am faruri noaptea :)

firele de semnal ale boxelor e de 3 mm

alimentarea statiei e de 10mm statia are 6 canale si 1200w

cd player sony

am bagat o groaza de bani si de geaba frate mai mult de 30 de min nu ma pot duce cu vol mai mare de 35 (50 max) ca ami zboara creieri pe planseu

da io as smecher am muzica

astai romanu frate , sa cante muzica ce kdrak

DACA VRETZI FOTO CERETZI SI FAC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O singura intrebare: La usi ai facut ceva? (insonorizare, intarire etc).

Cine mi-a recomandat sa bag flanse de lana (cea care e folosita la saltele) intre fata de usa si tabla usii.... Cred ca voi recurge la vata minerala (e mai ieftin si se gaseste mai usor) pentru a elimina aerul din usi ca sa nu se mai creeze efectul de difuzor pe toata usa. Mie imi tremure usile ingrozitor si trebuie sa reduc vibratiile usilor si, deocamdata, nu stiu care ar fi cea mai buna si ieftina metoda (nu vreau sa investesc cateva milioane pe solutiile profesionale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai buna ar fi spuma poliuretanica

nu mai vibreaza nime jur dar pt asta tre sa ai toate chederele de la geamuri perfecte sa nu intre apa

si in legatura cu vibratu nici nu am mai bat capu ca vibreaza scaunu sub mine ce sa mai aud io tabla

in afara masinii zici ca se rupe toata da inauntru nu prea aud ca e tubul de bas mare si nu aud decat bummm bummmm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da io as smecher am muzica

Si cam ce scule ai tu de daridaie toata masina? :Driver:

Cred ca voi recurge la vata minerala

Usile de G3 sunt greu de facut pt. ca difuzorul e prins de fata de usa si nu de tabla. In mod normal se pune material bituminos, gen Dynamat, Stinger, Hushmat.

Daca vrei ceva mai ieftin, poti incerca Aluband, dar nu baga vata acolo ca o sa se ude si o sa mucegaiasca

Baga spuma si cand se strica geamul te uiti le ea. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai a zis ce e mai ieftin nu

io am criza la buzunare si tre sa facem economie

GLUMEAM

pai daca am firele care duc lo difurile din usi de 3mm si firele de alimentare a statiei de 10mm ( asta fiind fi-ul)

dupa tine cam ce scule necesita o astfel de alimentare?

dupa ce cumpar si power capul am sa fac la tot poza si pun pe forum merita

am transpirat mult sa sti pt sistemul asta audio

sa ;incepi lsa schimbi absolut tot ce tine de incarcare ( baterie , alternator ,fire etc)

sa schibbi toate firele din instalatia de auto a masinii

DAR CEL MAI MULT A TREBUIT SA LUCRU LA CONVINGEREA MUIERII SA MA LASE SA LE CUMPAR

scuzati greselile gramaticale dar sunt ff obosit am degetele groase si sunt mici tst de la laptop

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am firele care duc la statie de 20mmp :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ care imi alimenteaza hu il am de 10mm , pe statie de 20 parca.

nu vreau sa jignesc pe nimeni de pe forum , dar eu nu consider ca sistemul compus din "sony" sau alte difuzoare/componente/amplificatoare , no name , sau de proasta fidelitate , nu te poate face decat sa te doara capu . depinde cum asculti

de exemplu la mine e antifonat usile fata , exterior cu 2 straturi interior cu un strat ( nu intru in detalii ) , cat de tare as da eu , nu imi vibreaza tabla sau in masina vreun accesoriu , ci este doar un sunet placut de bass, oricum eu am incercat sa ma orientez catre un SQ . mai e de lucru putin

Stima,

Ovidiu

Modificat de Angel-Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu vreau sa se supere nimeni pe mine, nici sa deranjez,,, am cautat de 2 ore in tot forumu un topic despre SUPORT CD pt golf 3 si nu am gasit. as vrea cateva poze cu el, eventual unde se poate gasi si la ce preturi. de ce am nevoie de preturi si de suport?! pt k as vrea sa-l evaluez si sa incerc sa vad daca se poate reproduce mai ieftin, si pt mine si pt ceilalti iubitori de golf 3. in plus cu niste accesorii speciale s-ar putea monta si pe alte masini. mie mi se pare incredibil de util. stiu k am gasit acum cateva luni o poza cu el, si o discutie in forumul asta, dar nu mai reusesc as gasesc, mi-e teama sa nu fi disparut si sa caut de nebun. multumesc anticipat oricui ma poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult pt poza, totusi daca il are cineva sau stie pe cineva care are as fi super interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna am si eu o intrebare si am zis sa nu mai deschid alt topic si postez aici.deci am un golf 3 si azi vara am luat un cd player sony CDX-GT24 si doua difuzoare pentru usile din fata de 16,5 cm si anume sony XS-F 1726SE si acum ma bate gandu sa iau 2 difuzoare ovale pentru spate,probleba este ca difuzoarele sunt BLAUPUNKT Coaxiale GTx 693 Mk II(50 lei de la un prieten)si intrebarea este:cum se impaca BLAUPUNKT cu SONY?voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu nu ar trebui sa ai probleme daca playerul si difuzoarele sunt de marci diferite. Posibil doar sa fie sabotii diferiti si sa trebuiasca sa faci altfel contactul.

Sony are 4 ohmi la iesire, iar impedanta difuzoarelor este aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesc twetere pt portierele spate golf ca am cumparat unele al 10 lei 2 bucati din targ dar erau putin cam mici cu juma d cm in diametru? m-am uitat dupa altele mai mari dar erau cu juma d centimetru peste marimea care-mi trebuie...

tweeterele sunt ca cele din poza

post-48993-1258747840_thumb.jpg

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Luna asta vreau sa imi pun si eu casetofon si boxe, cele pe care le am acum baraie infernal pe casetofonul original beta din 94.

Am un buget limitat, mai exact 400 ron si m-am gandit la playerul Pioneer DEH-1120MP si pentru boxele din fata Blaupunkt GTx 662.

Am lacase si in spate dar sper sa ma ma simt bine numai cu cele din fata :Driver:

Credeti ca e o alegere buna? Are cineva vreo alternativa mai buna tinand cont de bugetul meu infim? :lol:

tks,

Modificat de silverblade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de player iti recomand sa te uiti aici, sa vezi diferenta dintre player-ul ce il vrei tu si sony ce-ti recomand eu AICI, din cate vezi, sony stie mai multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sony nu mai sunt ce erau inainte.Am eu un sony cam de acelasi buget (330 ron anu trecut) si sunt cam dezamagit de el.Un prieten pe un Opel astra are exact Pioneeru de mai sus + blaupunkt-urile alea puse pe polita din spate si se aud beton pe langa ale mele.Partea naspa ca la Pioneer ii lipseste usb-u :))

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am de gand sa imi iau un mic sistem luna asta si m-am orientat catre un pioneer ca cd-player , insa caut sa vad daca gasesc unu sh (cu ocazia asta daca are cnv de vanzare sa imi dea PM ,am si un telefon la schimb -scz de offtopic daca am fost) , cat despre difuzoare momentan vreau sa le schimb pe cele din bord de 10 cm si sa imi pun in usile fata unde am deja fire trase dar nu-s boxe . aici am optat pentru ground zero si in bord si in usi adica de 10 cm si de 16,5 . uitati un link aici cu cele de 16,5 si am gasit si acelasi tip dar de 10 cm pe un alt site aproape acelasi pret : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...le/GZTF_165MK2/ . mie unul imi place cum se aud de la firma asta , am vazut un filmulet pe youtube si mie mi se par foarte tari

Modificat de alex_abd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspunsuri :)

M-am uitat pe site-ul de la sony si pioneer si am comparat casetofoanele intre ele

singurele diferente pe care leam vazut sunt:

  • sony CDXGT28
  • 45W
  • D/A convertor 24 biti
  • -
  • conector ISO
  • -

  • pioneer DEH-1120MP
  • 50W
  • D/A convertor 1 bit
  • RCA Preout
  • -
  • WAV compressed audio files

functiile radio nu ma intereseaza prea mult si nu m-am prea uitat la ele :D

-Imi poate spune cineva daca e extrem de importanta diferenta la D/A convertor?

-Am nevoie de conector ISO?

-Oare o sa imi intre perfect fetele de la difuzoarele blaupunkt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te sfatuiesc sa iti i-ei altceva decat sony; pioneer-ul ala il stiu si e destul de bun ca are 1 pr al meu si scoate fain sunetele(are reglaj si pe medii). eu 1 te-as sfatui sa iti i-ei blaupunkt( eu am din asta si are 1 bass prea smecher in colaborare cu boxele):

http://www.domo.ro/Audio-Video/Echipamente...kt_London_MP48#

http://www.domo.ro/Audio-Video/Echipamente...enos_Aires_200#

sper sa iti alegi ceva cu care sa fii multumit pe deplin. bafta

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspunsuri :flower:

M-am uitat pe site-ul de la sony si pioneer si am comparat casetofoanele intre ele

singurele diferente pe care leam vazut sunt:

  • sony CDXGT28
  • 45W
  • D/A convertor 24 biti
  • -
  • conector ISO
  • -

  • pioneer DEH-1120MP
  • 50W
  • D/A convertor 1 bit
  • RCA Preout
  • -
  • WAV compressed audio files

functiile radio nu ma intereseaza prea mult si nu m-am prea uitat la ele ^_^

-Imi poate spune cineva daca e extrem de importanta diferenta la D/A convertor?

-Am nevoie de conector ISO?

-Oare o sa imi intre perfect fetele de la difuzoarele blaupunkt?

intentionam sa imi iau si eu acelasi pioner, dar cand am observat D/A pe un bit, m-am hotarat asupra unui kenwood(kdc-241AY), la 300 de lei pe acesi site, care e pe 24. nu am comparat auditiv diferenta intre 1 si 24 biti, dar cel putin in teorie diferenta e mare. imi placea foarte mult aspectul la pioner, dar nici de alegerea facuta nu ma plang

in alta ordine de idei, cu ce inlocuiesc tweeterul din bord stanga? pt ca al meu face urat (bazaie la anumite frecvente)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!