Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

M-am gandit sa imi pun si eu in usile din spate boxe+ tweeter-e si as avea nevoie de niste indicatii:

1.Care este mufa si care sunt pinii la care se pot lega boxele spate astfel incat sa mearga balance-ul(fata-spate) la boxe.Nu vreau sa leg boxele din spate pe cele din fata, ci se separat

2.As dori niste difuzoare putin mai tari decat cele din fabrica,sugestii?

3.Cum as putea face locas la tweeter in usa si cum pot sa il fixez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine imi poate spune care este adancimea maxima pentru difuzoare in usile din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit sa imi pun si eu in usile din spate boxe+ tweeter-e si as avea nevoie de niste indicatii:

1.Care este mufa si care sunt pinii la care se pot lega boxele spate astfel incat sa mearga balance-ul(fata-spate) la boxe.Nu vreau sa leg boxele din spate pe cele din fata, ci se separat

2.As dori niste difuzoare putin mai tari decat cele din fabrica,sugestii?

3.Cum as putea face locas la tweeter in usa si cum pot sa il fixez?

1. eu am gaurit mufa si miam tras fire direct .

2. difuzoare spate .. daca nu ai tweetere sus la maner , poti lua ceva pe 2 cai , daca ai tweetere , ia un mid bass

3. se gaseste plastic de pe alt model care are , si pui la tine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as avea cateva intrebari despre cum anume as putea intari suportul de boxe din usi.

Eu in usi am doua Helix-uri pe 2 cai si tweeterele din bord (lucru care nu e chiar rezonabil tinand cont de faptul ca ar fi fost mai bine sa fi pus mid-uri in usi insa nu am avut fonduri necesare la momentul respectiv).

Problema e ca difuzoarele duc frumos insa bass-ul deja se imprastie in portiere si nu mai este bass curat ci bass cu fata de usa. Exista vreo metoda care sa reduca vibratiile fetelor de usi? (mie defapt imi vibreaza toata usa, inclusiv tabla daca pun mana pe exterior).

Totodata, este cineva care sa fi montat boxe in spate la coupe? (As fi curios unde ar fi spatiul optim pentru montat in capitonajul din spate).

O alta dilema e daca se poate gasi un adaptor pentru amplificator. In curand o sa intru in posesia unui amplificator Alpine MRH-F255 pe care vreau sa il folosesc doar pentru difuzoare (nu imi permit sa-mi ocup port-bagajul cu subwoofer) iar H.U. KENWOOD KDC-W3037 (in opinia mea se aude foarte foarte bine) nu are iesire de statie.

Iar ultima dilema este cum anume pot face conexiunea la amplificator astfel cand inchid H.U. sa il opreasca.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ angel-boy am vazut la un coleg ca si-a montat tweeter-e in usile spate, acolo unde sunt proiectate de fabrica ,doar ca a decupat falsul.O sa fie in spate si tweeter-e si mid-bass.

Am gasit schema cu iesirile de la cass pentru boxe si o sa incerc sa le leg fiecare pe iesirea lui.Daca nu reusesc, se intampla ceva in caz ca leg boxele+tweeter-ele spate peste cele din fata, adica sa trag semnalul de la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am avut incredere nici in firele de alimentare HU , nici in cele de boxe , miam tras eu toata masina.. eu miam pus tweetere spate + fata pe canalele de Hu fata . iar pe canalele de hu spate .. boxele de mid bass.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si am legat boxele pe spate.Intradevar ca nu se aude foarte bine bass-ul.Tweeter-ele le-am pus la locul lor, unde vin standard.Nu am crezut ca se aude asa slab bass-ul desi citisem acest topic de mult timp.Oricum nu imi fac probleme pentru bass-ul din boxe, deoarece mai am un tub de bass si compenseata tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as avea cateva intrebari despre cum anume as putea intari suportul de boxe din usi.

Eu in usi am doua Helix-uri pe 2 cai si tweeterele din bord (lucru care nu e chiar rezonabil tinand cont de faptul ca ar fi fost mai bine sa fi pus mid-uri in usi insa nu am avut fonduri necesare la momentul respectiv).

Problema e ca difuzoarele duc frumos insa bass-ul deja se imprastie in portiere si nu mai este bass curat ci bass cu fata de usa. Exista vreo metoda care sa reduca vibratiile fetelor de usi? (mie defapt imi vibreaza toata usa, inclusiv tabla daca pun mana pe exterior).

Totodata, este cineva care sa fi montat boxe in spate la coupe? (As fi curios unde ar fi spatiul optim pentru montat in capitonajul din spate).

O alta dilema e daca se poate gasi un adaptor pentru amplificator. In curand o sa intru in posesia unui amplificator Alpine MRH-F255 pe care vreau sa il folosesc doar pentru difuzoare (nu imi permit sa-mi ocup port-bagajul cu subwoofer) iar H.U. KENWOOD KDC-W3037 (in opinia mea se aude foarte foarte bine) nu are iesire de statie.

Iar ultima dilema este cum anume pot face conexiunea la amplificator astfel cand inchid H.U. sa il opreasca.

Multumesc anticipat.

eu mi-am montat boxe si in spate,e simpla treaba. Trebuie sa ai grija cand desfaci capitonajul:desfaci suruburile de pe stalpul central,mai ai unu jos in prag,scoti partea de plastic de pe prag apoi ridici usor capitonajul pana iese de le cleme. De acolo e simplu. Locul pentru boxe e marcat pe spatele capitonajului, doar acolo poti monta boxa deoarece nu ai loc mai la stanga/dreapta/sus/jos prea mult. eu mi-am montat boxele in o ora. Se aud tare fain,rezoneaza,nu ca in usi. Bafta.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un wv in 3 usi daca trag fire in spate ptr dif de la cele 2 boxe din usile fata oare este bine?

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este bine. Trebuie sa tragi din player.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! In legatura cu difuzoarele de la masina din semnatura. Am achizitionat un kit de difuzoare midbass + tweter + filtru pasiv pe 2 cai . La portierele din spate m-am descurcat cu montatul , a fost relativ simplu si chiar imi place cum se aude pe spate , dar am intampinat o mica problema la portierele de pe fata astfel: nu stiu sa montez filtrul , mai exact iesirea pentru tweter la difuzoarele de deasupra bordului. Are cineva vreo schema ori vreo idee despre cum as putea face acest lucru intr-un mod usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema trebuia sa o aiba in pachetul cu difuzoare.

In mod normal in filtru ai o intrare si doua iesiri: una pt. tweeter si una pt. woofer. La intrarea din filtru legi iesirea pt. difuzoarele front din player.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu lucrul asta numai ca nu-mi dau seama in ce fel sunt legate tw din bord din fabrica pentru ca as vrea sa le las la locul lor intelegi ? deci am tw din fabrica in bord iar in portiera am bagat filtrul si difuzorul de mid bass doar pe o iesire (iesirea pentru tw am lasat-o liber din cauza problemei ). Eu vreau o idee despre cum as putea interveni asupra tw din fabrica .... sa fie si acestea legate la filtru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma m-am descurcat taz. Am pus filtrele sub tweterele din bord dupa ce am observat ca din casetofon pleaca firele intai in tweter si apoi in difuzoarele din portiera fata . Recomand tuturor combinatia tweeter + filtru pasiv + midbass in portiere. Obligatoriu midbassul sa fie pe 4 ohmi . Eu am lasat tweterele originale care au fost pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce spuneti, merita sa pui boxe in usile din spate. Ma tenteaza dar banuiesc ca nu vor avea un randament prea bun din moment ce sunt acoperite pe jumatate de bancheta...Poate ma lamureste cineva care are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , eu nu recomand , miam pus eu de proba . practic nu se aude mai nimic din ele , eu miam pus in spate doar tweetere in usile spate . plus ca ar face o alternanta buna niste difuzoare pe placa spate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la cineva boxe montate pe stalpii (cred ca asa le zice) din fata. Se auzeau incredibil de clar...Baiatul care le avea acolo mi-a explicat ca e foarte important ca boxele, in special cele de medii sau inalte sa fie orientate spre cel care asculta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la astea asa? Nu este poza mea,este luata de pe internet.

post-31559-1255508796_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitia aia era dar erau 3 pe fiecare parte si erau asezate pe un suport facut la comanda.. O sa incerc sa il contactez sa il intreb de unde si la ce pret le-a achizitionat. Baiatul e pasionat de domeniul car audio...Are un magazin de "scule" de muzica marca Dragster...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitia aia era dar erau 3 pe fiecare parte si erau asezate pe un suport facut la comanda.. O sa incerc sa il contactez sa il intreb de unde si la ce pret le-a achizitionat. Baiatul e pasionat de domeniul car audio...Are un magazin de "scule" de muzica marca Dragster...

poti sa iti iei suport de ceasuri suplimentare si sa pui boxele in ele, eu unu am eliminat tweeterele complet din bord pentru ca urlau prea tare pe inalte si era deranjant, acum se aud doar boxele din usi si cele din spate si mi-e mult mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa pui o pereche de tweetere pe stalpii din fata nu e nevoie de niciun suport special. Vin ele cu tot ce trebuie.

Ca sa faceti un sistem pe 3 cai, aia este alta mancare de peste. E destul de dificil.

Aruncati un ochi pe topicul colegului Fuscobal si o sa vedeti acolo ce inseamna muzica in masina.

In plus la subforumul http://vwforum.ro/index.php?showforum=102 mai gasiti niste chestii interesante, scrise tot de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, daca leg boxele din bord cu cele din portiere fatza iar tweeterele din spate la boxele din portierele spate fara ca sa pun vreun amplificator or statie se aude nasol dat fiind ca am 8 boxe la 1 player cu 4 iesiri? am vb cu 1 electrician si mi-a zis ca nu e bine ca o sa s auda mai incet. nu stiu daca m-am facut explicit dra pot reveni cu amanunte pt lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bord ai tot tweetere daca nu le-ai schimbat tu. tweeterele nu prea sunt considerate difuzoare.... Pentru conexiune intre tweetere si difuzoare ai nevoie de filtre pentru a echilibra semnalul. Asta inseamna ca daca vrei sa legi 2 tweetere pe fata cu doua boxe pe fata pe 2 canale si la fel pe spate e defapt ca si cum ai legat 2 difuzoare pe spate si doua pe fata. (Altfel, da, se va auzi mai incet si totodata iti pot distruge tweeterele in timp)

Eu am o alta dilema: As vrea sa-mi cumpar un set de Kenwood KFC-P170R care e format din 2 tweetere si 2 difuzoare insa nicaieri nu am vazut poze cu filtre/crossovere cu toate ca in specificatii apar ca fiind prezente. Uitandu-ma in manualul de pe site-ul Kenwood am vazut ca tweeterele se leaga direct de de difuzoare (specificand ca firele tweeterelor vin direct din mufa care vine in difuzor, nu de mai sus).

Dilema mea e cam simpla: e posibil ca difuzoarele sa aibe filtre integrate, daca nu, cum anume pot scoate inca 2 fire prin usa tinand cont de faptul ca la imbinatura usilor exista mufe sau ce frecventa au filtrele tweeterelor originale de pe Golf 3... oare se potrivesc pentru tweeterele kenwood (care eu nevoie de 7KHz, gasind pe net separat doar cu frecventa de 2.5kHz?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!