Jump to content

DIPSTICK SENSOR


RaduI
 Share

Postare recomandată

Supapa lucreaza in functie de presiunea uleiului si nu de temperatura teoretic .

Da corect, insa presiunea variaza si in functie de temperatura uleiului. La temperatura mai mica presiunea e mai mare. si deschide supapa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaduI

    27

  • notchman

    17

  • alexserb2000

    15

  • victori

    11

Top Posters In This Topic

da , dar aici variaza foarte mult calitatea uleiului, asa ca e greu de spus la ce temperatura.

Depinde ce presiune are un anumit ulei la o temperatura, si mai conteaza si daca e proaspat sau uzat uleiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , dar aici variaza foarte mult calitatea uleiului, asa ca e greu de spus la ce temperatura.

Depinde ce presiune are un anumit ulei la o temperatura, si mai conteaza si daca e proaspat sau uzat uleiul

Corect! De aceea trebuie spusa probabil presiunea care deschide supapa. dar degeaba o stii ca n-ai cum sa o masori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca am gasit:

la mot de 30 CP se deschide la 0.3-0.6 kg/cm2(4.2-8.5 psi)

la celelalte motoare 0.15-0.45 kg/cm2(2.1-6.4 psi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind acest topic mai vechi, sunt si eu curios cum s-a facut pana la urma cu senzorul de temperatura ulei si cum functioneaza.

Si-a montat cineva? Unde cum cine poate monta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mah... io am pe bus unul pe joja... si sunt multzumit despre el..merge destul de bine... nu pot sa apreciez insa acuratetzea.....e un vdo ...am inteles ca s-ar gasi la augsburg ..e cam 50 eur sonda cu ceas cu tot...si e f ushor de montat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca am gasit:

la mot de 30 CP se deschide la 0.3-0.6 kg/cm2(4.2-8.5 psi)

la celelalte motoare 0.15-0.45 kg/cm2(2.1-6.4 psi)

Corect dar cum facem sa avem o aplicabilitate practica a acestor valori (in functie de temperatura uleiului..poate????)

Si atentie astea nu sunt cumva valorile de la sonda de presiune (cea care aprinde beculetul in bord cand scade presiunea? Ca prea sunt aceleasi valori).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo de unde le-am luat eu scria ca sunt valorile la care deschide "relief valve"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Intelesesem ca cineva chiar a montat acolo senzor si ca ii indica.

Poate ne zice si noua parerea lui despre ce ulei ajunge la acea sonda, uleiul "rece" care poate sa deschida supapa sau uleiul "incins".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mah... io am pe bus unul pe joja... si sunt multzumit despre el..merge destul de bine... nu pot sa apreciez insa acuratetzea.....e un vdo ...am inteles ca s-ar gasi la augsburg ..e cam 50 eur sonda cu ceas cu tot...si e f ushor de montat...

Si de ce dracu n-ai zis pana acum ?????? ca e demult topicul asta ! Si e joja calibrata ptr. broasca / bus ? adica semnele ptr. nivelul uleiului sunt cele bune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul este legat de joja originala . Cred totusi ca cea mai buna idee si ieftina este cea cu sonde si ceasuri de Dacia ,pe care eventual se poate schimba ecranul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

iaca cum arata senzorii originali VDO, unul pentru supapa regulatoare de presiune, celalalt pentru busonul de vidanjare

descrierea pozei indica si cotele filetelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand uleiul este cald asa ar fi teoretic cel putin ...tot uleiul sa se duca in radiator, si deci sa nu ajunga pe senzor...??????

Deci cum ramane cu chestia asta?

Etanseitatea supapei nu e perfecta din fabricatie, "ceva" ulei tot ramane in jurul senzorului

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[

Si de ce dracu n-ai zis pana acum ??????

pai.... ma gindeam c-ati sarit de faza asta daca tot cautati solutii imbirligate..... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!