Jump to content

DIPSTICK SENSOR


RaduI
 Share

Postare recomandată

simplu tata simplu vreau eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaduI

    27

  • notchman

    17

  • alexserb2000

    15

  • victori

    11

Top Posters In This Topic

Vreau sa fac o precizare si anume , sonda nu inlocuieste joja, ci doar se monteaza in capatul iei,sau pe ia ,singura modificare se face la capacul jojei, o mica gaurica atat cat sa treaca cele 2 fire pe acolo.

Daca se vrea ca , sa aiba si alte afisaje costa, si asa pretzurile astea nu imi aduc aproape nici un profit , si o fac pe termen scurt, si numai pentru membrii acestui forum (ar fi culmea sa mai dau si bani pentru ca sa vi le pot pune la dispozitzie)

Sper ca suntetzi de acord cu mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca costa coane, normal. Atata vreau, carcasa sa fie cu 2 cadrane: temp. ulei si presiune ulei. Ala de presiune va ramane nefolosit deocamdata. Auzi, dar cum naiba sta prinsa dracia aia de joja, nu risca sa cada inauntru ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ma intreb acelasi lucru... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi sa inlocuiesc joja cu disp facut de mine , dar costul ar creste putzin (condctor cupru special, capac de care se prinde joja, etc), Asa se poate lipi cu Locktite, sau orice alt 'lipici' ce rezista la temp innalte pe corpul jojei, sau se face in capatul jojei, un mic filet pe o oprtziune de 1cm si se infileteza senzorul.

Inici un caz nu cade, (ca test am 'fiert sonda aproape 1 ora' , si dupa aia in masina de spalat cu ia sa vad cum rezista la vibratzii, combinate cu caldura) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cat de mare e de sta pe joja si mai are si joja loc sa intre in tubul ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ, 3 milimetri pana la 5 milimetri, atat are sonda, cel mai putzin am ajuns la 2mm dar lipit su epoxi direct pe joja

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o noua precizare:

Am scris , ca am adaptat sonda astfel incat sa inlocuiasca busonul de la ulei (surubul ala pe unde se da drumul la ulei), varianta care mi se pare mult mai stabila.Parerea mea.

Pretzul nu creste decat cu vreo 50 mii lei bani pe care'i dau omului cu strungu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de indicator, eu am deja din cel de dacie pentru presiunea la ulei. pentru temperatura daca poti sa mi-l dai fara carcasa ca vreau sa le montez in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(ca test am 'fiert sonda aproape 1 ora' , si dupa aia in masina de spalat cu ia sa vad cum rezista la vibratzii, combinate cu caldura) :(

Adica va rog frumos, nu va puneti cu notchmanul pentru ca are laborator de incercari si testari ISO 9002! Bravo dom'le, imi place cum gandesti! Eu am totusi un mic tremur gandindu-ma cum ar putea influentata negativ etansarea daca umblam la busonul de golire... :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai te rog....testare ca la carte nenica....nu poate influenta etansarea ca se aplica pe joja in capatul ei dupa cite am inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conu Mike vorbea despre varianta "senzor in buson". Dupa mine, n-are ce sa strice etansarii, daca e lipit bine... si acolo uleiul nu e sub presiune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu senzoru montat in busonul de golire, nu este nici o problema legata de scurgeri de ulei ,asa ca tot zicetzi ca am 'ISO ALBALUX' sa stitzi ca busonul la'm verificat si la o pres de 10 atmosfere (am montat busonul intr'o tzeava cu filet pe o parte si pe cealalta parte am pompat pres.

Etansare nu vad, chiar nu vad nici o problema, (a rezistat la 10atm timp de 15 min, ca dupa 15min ma'm plictisit).

Si oricum daca nu avetzi incredere, nu va montatzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coane, m-am interesat, busoanele sunt identice la toate modelele:

M 14 x 1,5. Deci... da-i bataie cu comanda mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu vreau tot cu senzor pe busonul de golire. pare mai ok decat pe joja. dar din ce am mai citit si eu temp citita nu e chiar cea din motor pentru ca in baie uleiul e ceva mai rece. era un articol undeva care spunea ca cel mai exact este sa montezi senzorul de temp impreuna cu cel de presiune. tipul facea o adaptare cu un " teu" legat acolo unde se pune senz de pres.

oricum si solutia cu senzor de temp in baie e buna , ideea este sa stim ca temp din motor e cu cateva grade mai mare decat ca arata ceasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea generala pe afara e ca cel depe joja e cel mai corect; in t-ul ala uleiul e cam stationar.... oricum 2-3 grade diferenta .... :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu T-ul nu mi se pare prea buna deoarece , dupa cate stiu eu din dinamica fluidelor , daca se introduce T-ul cu baza in locul senzorului de pres , si intr-un cap se monteaza un sensor si in celalalt altul se creaza intre cele 2 , o mica portziune 'vcumatica','dop' deci pe acolo circulatia fluidului este mult mai mica.

Iar in baie curentzii de fluid sun mai mari, deci senzorul capteaza in timp real temp uleiului ce circula prin motor (da se pierd vreo 10C maxxxxxx) Dar prin adaptarea cu teu , temp este culeasa cu o intarziere egala mai mult sau mai putin cu conductivitatea termica a T-ului cu pricina.

Daca avetzii alte parreri, bagatzi........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ie bine cu teu. Cu teu, doar daca mai pui o sonda de presiune pt. ceas. Pt. temp.- in baie, pe la buson sau pe la joja. Cea mai buna inf. o da joja; busonul e in contact cu metelul, care se raceste, deci indica un pic mai putzin.

Da' acu' pe bune. Voi nu va prindeti fara termometru ca s-a incins motoru' :( ?

Barerea mea: termometru- moftuletz :bounce: , turometru- moft mare

Manometru presiune ulei- F. util :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine e pe sonda ca informatiile se preiau exact la locul faptei...pe orice alta parte apar alte informatii... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joja este facuta de fabricant sa se masoare uleiu si nu sa se ia temp, adica vreau sa zic ca nu este locul cel mai bun, daca va uitatzi la orice motor senzorul de ulei este pe undeva prin baia de ulei sau comunica cu uleiul din baie, pentru temp cilindrilor este alta treaba , si a nu se confunda.

Cu senzorul montat in locul busonului, se ia temp din baie, si senzorul propriuzis, nu este in contact cu busonul, ci numai cu uleiul (adica senzorul nu se agla in corpul de metal al busonului, ci in capatul lui, iar faptul ca se inalta putzin busonul nu afecteaza cu nimic nimic, are loc si nu atinge sita de la decantator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha! s-a pus deshtu' pe rana! Temp cil>temp. ulei.

Da' io tot la senzoru' pe joja raman. Sunt si io un chibitz, acolo... nici n-am zis pana acuma ca vreau masinarie de-asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti am vazut intr-un catalog de pe mecatechnic ca aveau de vinzare sonde in ambele cazuri: ori la busonul de scurgere al baii ori in capatul jojei

se pare ca e cam acerlasi lucru... :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce n-am avea si noi aici producatorul nostru ?.... aviz Notchman.... :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, sondele ale de pe mecatechnic se livrau si cu ceasu' sau numai sondele, si la ce pretz sunt.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai e intrun catalog mai vechi....se putea ori cu ceas ori fara...am sa ma uit diseara de pret :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!