Jump to content

electromotoare


silviustan
 Share

Postare recomandată

da, e diesel. cu cat citesc mai mult despre masinile astea cu atat imi e mai clar ca o sa imi fie f greu sa o fac sa mearga daca are ceva grav defect :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristobob

    14

  • MishuL

    8

  • UVeul

    6

  • seby

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa e! da-o naibii de rabla, nu-ti mai bate capul cu ea...

si unde ziceai ca e t3-u' asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La piata iancului.

Daca nu are itp facut si/sau probleme la motor, cat sa ii ofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul alb ? .... cam obosit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fugi de el. Am fost sa-l vedem cu un amic odata. Mai mult de 500 Eu nu face masina aia , si se cere 1000+ .

Proprietarul e un ins mai tiganos, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Dupa ce am masurat cu sublerul cateva electromotoare si dupa ce in weekend am dat jos doua motoare si am vazut care cum erau imperecheate am ajuns la urmatoarea colcluzie:

Trebuie plecat de la dimensiunea volantei:

Tipul 1: volant cu 109dinti - trebuie imperecheat musai cu un electromotor cu axul gros al bendixului 12,3mm deoarece diametrul pinionului este de aprox 29mm rezulta 2 variante de bucsa in functie de cutie: diam int 12.4 diam ext 13.5 sau 16.5

Tipul 2: volant cu 130dinti - axul subtire al bendixului 11mm diametru pinion 25mm rezulta 2 variante de bucsa: diam int 11 diam ext 13.5 sau 16.5

in concluzie nu conteaza daca electromotorul in sine e pe 6V sau 12 V mai ales ca piesele pe la noi cam toate au fost masluite in decursul timpului ci imperecherea volantului cu bendixul corespunzator.

mai exista si electromotorul de bus dupa 76 cu ax de 11mm dar pinionul si axul sunt mai lungi.. nu merg pe bruasca!

 

Uneori, chiar dacă ai volant cu 130 de dinţi, cutia de viteze corespunzătoare şi bendix cu 9 dinţi, există posibilitatea ca electromotorul să nu se alinieze cu volant.

 

În cazul meu, în toţi anii în care Broscuţa a mers prin forţe proprii, electromotorul se strica regulat la 6 luni. A fost reconstruit de mai multe ori, cu ax de 12,3 mm, cu ax de 11 mm, cu mai multe bucşe de la magazin sau lucrate la strung, şi totuşi sfârşea prin a roade bucşa, a atinge rotorul de stator şi a se opri din funcţionare (de obicei când motorul era cald), sau prin a bloca bendixul în volantă, iar ultima dată axul rotorului s-a rupt la ieşirea din bucşă, iarna asta.

 

Am bănuit că dintr-un motiv sau altul axul electromotorului nu era aliniat cum trebuie cu volant (ştiind că şi dinţii de pe volantă şi de pe bendix erau cam uzaţi) şi că indiferent cât de atent ar fi fost montat, el stătea oblic.

 

Am căutat o posibilitate de a-l înlocui cu un electromotor care să nu aibă nevoie de bucşă şi care să fie mai rezistent prin construcţia lui.

 

Prima posibilitate: electromotor cu reductor, pentru motoare de >2000cc:

 

208697_01_large.jpg

Evident, costul era o mică dificultate mai greu de depăşit :lol:

 

A doua posibilitate: electromotor de VW Automatic:

 

65840_01_large.jpg

Electromotorul de VW Automatic e ceva mai puternic decât cel standard (fiindcă trebuie să învârtă motorul şi cutia automată împreună la peste 1000 rpm) şi se auto-susţine (are propria bucşă în interior, imediat după bendix, fiindcă în cutia de VW Automatic nu se poate instala bucşă).

 

Spre deosebire de cel standard, nu se mai fabrică de ani buni încoace, dealerii îl înlocuiesc contra piesei vechi cu unul recondiţionat.

 

Am găsit un exemplar la VW Heritage, contra a 50 GBP, recondiţionat, cu contacte noi la starter. L-am montat ieri şi se pare că învârte destul de bine.

 

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Electromotorul meu BOSCH are bendix cu 9 dinti si diametrul axului unde intra in bucsa este de 12.3mm

 


Codul este 111 911 023A 12V


 

Pt ce motor este potrivit? Dupa cod am aflat ca ar fi de Typ 3 parca. CV pe care a fost montat este tip AM.

 

Nu le am prea bine cu motoarele astea, sa inteleg din ce a scris toni ca doar volant conteaza, aceasta putandu-se monta pe orice motor 1.2-1.6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic este doar pentru volant cu 130 de dinti. deci merge pe orice motor de la 1.2 -1.6, cu volant de acest tip, dar trebuie atentie si la cutia pe care se monteaza (din motive de bucsa de centrare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai toni-peste spune fix invers despre volante:

Tipul 1: volant cu 109dinti - trebuie imperecheat musai cu un electromotor cu axul gros al bendixului 12,3mm

 

Acum te-ai incurcat tu, sau cum sta treaba de fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Nu m-am incurcat. Eu doar ti-am spus cum sta treaba. Grosimea axului conteaza mai putin la imperecherea electromotorului cu volant. Vonteaza numarul de dinti al volantei si pinionul electromotorului - unghiuri si forma dintilor.

 

Am atasat document de service/partnumber, original VW, in care, la pozitia 16, pe prima pagina se vede ca a fost pus pe broasca incepand cu seria 118...... asta inseamna ca, dupa aug 1967. Plus ca a fost pus pe mult mai multe masini (typ3, karmman, bus, etc). volant de 130 dinti. 

 

Asta nu inseamna ca nu este posibil ca in trecut fi fost umblat in el si posibil imperecheat cu altul, adica "bricolat", si astfel, codul de pe el sa nu mai fie asa relevant.

857-870.pdf

Modificat de Alex_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

OK, am belit ochii prin lista, mi-am regasit codul, multumesc foarte mult, I'm happy :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Daca au poansonat  vr'un kod, dai cu gogu si.. poate afli!.. sau, tu doar te lauzi cu fieru'...a? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

stie cineva daca electromotorul cu bendix lung potriveste pe motorul cu seria CU de typ 4  de 2000 cmc??? 

 

post-6416-0-56229800-1392712853_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electromotorul ala se potriveste cu ce motor vrei tu, doar sa aiba volant de 228mm si cutia de viteze 091. Nu merge pe cutii mai vechi, are axul mai lung. Si nu stiu bendixul daca se potriveste cu coroane de la volante cu ambreiaj mai mic (teoretic coroanele sunt la fel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!