Jump to content

nu stiu sa montez puntea fata!!!!!!!???????


baiatbelea
 Share

Postare recomandată

sal!

poate cineva sa-mi explice cum dreaq vine pusa bara de directie si bascula cu arcu si fuzeta la modelul 1302?

nu stiu exact in care parte e indreptat bratul in care se prinde bara de directie..

si inca ceva :are ceva daca am pus pistonase de aceleasi dimensiuni si pe fata si pe spate(cele mari,nu stiu exact cat au,cred ca19)si daca da ,de ce?

10q!!!

ps:poate are cineva ceva poze cu puntea fata dev 1302 sa-mi dau si io seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, de nevoie, am pus pistonase de aceeasi dimensiune. REzultat ? Parca o franare o idee mai rapida .... (pistoane de 22 , adica de fata pe toate rotile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cri (omul cu karmann ghia) zice ca o pompa de gogosar face minuni, avand diametrul interior mai mare, e mai eficienta in franare, in rest se potriveste "bolt on" cum zice romanu' :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cri (omul cu karmann ghia) zice ca o pompa de gogosar face minuni, avand diametrul interior mai mare, e mai eficienta in franare, in rest se potriveste "bolt on" cum zice romanu' :bounce:

Nu prea. Ca sa franeze mai bine, pompa ar trebui sa aiba diametrul interior mai mic, la acelasi diametru al cilindrilor, si/sau cursa pistonului mai lunga, sau, daca diametrul ei e mai mare decat cel standard, cilindrii sa aiba si ei diametru mult mai mare(par exemplu, de 22mm in loc de 19mm, sau 19-22mm in loc de 17mm)

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asha e... O pompa mai mica in diametru franeaza mai crancen, da' creshte kursa.... io zic sa lasatzi cum a facut-o neamtzu', ca n-a fost el baiat prost. Pe urma, eu zic ca atata vreme cat potzi frana pana la blocarea rotzilor, franele sunt numa' bune.... la ce-ti trebuie presiune mai mare de atat in sistem?!? Parerea mea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asha e... O pompa mai mica in diametru franeaza mai crancen, da' creshte kursa....

Da, fratilor, o pompa trebuie sa iba diametrul mic, dintr-o cauza care e la mintea cocosului: aceeasi forta, distribuita pe o suprafata mai mica, e mai eficienta :bounce: daca largesti pompa, trebuie sa ai si cilindrii de la roti mult mai mari decat standard, ca sa pastrezi acelasi raport intre ele sau sa-l imbunatatesti, si pun pariu ca amicul nostru posesor de Karmann are unii mai mari

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal!

poate cineva sa-mi explice cum dreaq vine pusa bara de directie si bascula cu arcu si fuzeta la modelul 1302?

nu stiu exact in care parte e indreptat bratul in care se prinde bara de directie..

fuzeta se monteaza cu bratul de directie in fata...si se prinde intre amortizor si pivotul inferior.

Sfat. :up:

cand montezi puntea, ia-o in ordinea asta:

- caseta de directie

- semicaseta de directie

- ansamblul de lonjeroane de directie, dar sa ai grija de pozitia in care il montezi (bratele finale de directie in fata)

- bratele inferioare

- ansamblul amortizor+fuzeta+pivot inferior (dar sa fie fixat)

- fixezi totul, strangi bine si pe urma pui bara stabilizatoare(grija mare, ca e arcuita rau)

SUCCES :ok: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

scuze ca nu am rasp sa va multumesc mai demul;t dar nu am mai intrat de mult.

mai bine mai tarziu decat niciodata,asa ca 10q verry "muci"

sper sa iasa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!