Jump to content

Inaltatoare, distantiere sau cum le mai zice


maxu
 Share

Postare recomandată

Am tot cautat pe forum, si nu am dat de nici un link pt aceste inaltatoare. Stiu ca exista, si vreau si eu sa-mi ridic putin masina - asa vo 2 tenti.

Asa ca, rog pe cine poate sa posteze un link, imi trebuie cat mai repede, vreau sa umblu pe la amortizoare si as pusca doi 'epuri dintr-o lovitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inaltatoare (2cm) gasesti la PoRo, unul fiind in jur de 30-40 ron. Se monteaza doar pe fata (cel putin asa e la Golf) si sunt din aluminiu. Intra intre amortizor si capatul de sus, parca.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara suparare...prima data cand aud pe cineva ca vrea sa isi ridice maisna.

Eu sa o ridic am pus roti mai inalte...in loc de 55 le-am pus de 65... asa ca ...e o alta solutie..pune de 70 si ...o ridici...nu intreba cum arata... :vaidecapulmeu:

Nu am auzit pana acum de asa ceva..dar mai incearca.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destui. Si masina mea sta pe inaltatoare (+2 cm). Si daca vezi cate scuturi indoite si bai de ulei sparte/crapate gasesti prin unele service-uri, iti mai schimbi opinia.

Pentru drumurile din Romania, asta trebuia sa fie standard... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii mai merg si la pescuit :vaidecapulmeu: ...si nu au masini de teren.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este , am si eu a fost primul lucru care s-a modificat la Seat Leon Cupra 4 tdi cind a iesit din Porsche pt ca altfel lasam baia de ulei la primul canal....... .Ele se monteaza pe fata dupa cum ati auzit deja si exista de doua feluri unu de 1cm sau 1,5cm nu mai tin minte bine si al doilea de 2cm , pt spate eu care am integrala am reusit sa gasesc o solutie foarte buna si care este super insa pt suspensie spate rigida este relativ dificil!

Cu respect,

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, cu ceva chinuri se poate adapta si la Golf ? As fi interesat, deoarece cu 3 persoane in masina si ceva bagaje, pe spate se lasa destul de mult, si mai are si tangaj :vaidecapulmeu:.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dar numai pe fata, din cele de 20mm si sunt super multumit. Sunt nemaipomenite si iarna (cand faceam partie pe straduta pe care stau), le-am montat de 2ani si vreau sa spun ca nu a schimbat f tare tinuta de drum(in curbe), merita din plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de existenta lor, este scis si aici http://vwforum.ro/index.php?showto...7&hl=distantier dar voiam un link, sa cetesc si eu faq si alte magarii.

Mai nou imi trebuie si pentru oras, ca la noi s-au apucat magarii de refacut drumurile prin oras - si au o metoda noua - defriseaza cam 10 - 15 cm din stratul de asfalt, ia ghiciti cum mi-ar sta suspendat.....si miscand din toate patru rotile, ca deh, e quattro. Sigur ajung la camera de ras.

De asemenea mentiona cineva de mers la pesti.... cand o sa-mi permit un jip si o masina de fuga, nu o sa-mi mai bat capu cu asta, dar momentan imi trebuie inaltatoarele alea. Nu le-as lua de la Poro si nici alta reprezentanta, nu am chef sa fiu jecmanit din nou, so, mi-ar trebui un link sa ma documentez, si apoi am eu de unde sa le comand.

P.S. Cu rotile am jonglat putin - 215/55/16 dar mai mult risc sa raman fara talon daca ma prinde nenea militianu. Oricum e o inadvertenta la audi meu - in talon la dimensiuni roti permise zice asa - 205/55/16 sau 215/55/16, iar a doua dimensiune are diametrul maimare cu aprox 1 cm. Si tot mai agat

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa supar pe nimeni...Am "gandit cu voce tare"..cand am facut afirmatia respectiva despre inaltat/lasat

Acum aflu ca nu poti merge pe ce roti vrei/poti ...

Fratilor, aci nu stiu ce tre sa faci la masina sa nu te lase astia pe drum...dar nu e specifocata nici o norma de roti pe nici o carte a masinii..

Am mers pe 205/60R15, apoi pe 205/55r15...dupa care am schimbat pe 190/65r15...nu am avut bani si mi se uzasera urat suportii motor...si cam atingeam pe jos....hahahaAm si facut o gaurica in baie :) ...dar asta e...

As vrea sa trec pe jante de 18 .... sa vad cand si cum...

Eu acasa ..ori am mers cu Dacia...ori am mers cu Isuzu Trooper...nu prea am bagat de seama denivelarile..

Sper sa nu fi suparat pe nimeni cu afirmatia mea.

Am aflat un lucru nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te opreste nenea militianu si ce incaltari ai tu pe jante nu sunt scise in talon, iti face cu ochiu si ori.... ori cand iti da RAR-ul hartie ca rotile sunt permise pe masinuta ta mai pupi talonu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politia ii opreste de obicei pe soferii cu jante care sar in ochi (deci mari, de la 18" in sus), iar hartia de la RAR se obtine daca pentru modelul de masina sunt admise dimensiunile respective ale jantei si anvelopei.

Scuze pentru offtopic :vaidecapulmeu:.

Din roti nu prea obtii rezultate bune cu inaltatul. Recomand inaltatoare + scut, sau macar scut. La 30 ron distantierul nu cred ca esti jecmanit (ai nevoie de doar 2 asemenea piese, si investesti in siguranta ta si a masinii tale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am si eu de facut. Inaltatoare neaparat, nu stiu de distantierele alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt adeptul altei teorii, din propria si proasta experianta - daca nu trebuie sa ma duc la reprezentanta nu ma duc.

Asa ca, daca pot sa le comand din alta parte, de ce sa ma duc la ei. Dar nu stiu unde sa le caut, nu stiu un cod de la ele, nu stiu din ce material sunt facute, etc. Cred ca pana la urma o sa apelez la un strung-ar ;) - sa fiu sigur de rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@godoroja: scuze, am folosit pentru inaltator si termenul de "distantier".

@maxu: faci cum doresti :D. Eu consider ca nu are rost sa te complici cu piese adaptate, sau contrafacute pe cine stie unde, cand e vorba de o suma rezonabila. Cum am mai spus: e vorba de siguranta ta.

PS: sunt facute din aluminiu.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am bagat peste 80 mil intr-o reprezentanta pentru a remedia o problema minora, si tot cu problema aia am ramas, crede-ma ca nici un leut nu le mai dau decat daca mi-a ajuns cutitu la gat. :P

Nu e vorba de bani, e vorba de principii. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ajuta la aceasta discutie informatia ca aceste inaltatoare costa 8 euro la reprezentanta (cu atat am luat eu pt Golf IV, din Cluj).

Nu sunt omul care sa le ia apararea, dar in acest caz nu vad o problema in a cumpara de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Tot de la reprezentanta CLUJ mi-am comandat si eu adaptor pentru trecerea de la casetofon 2 din la 1 din - in speta mi-am schimbat casu de fabrica Simfony cu un mp3 Pioneer, si am platit la comanda 2 mil lei, incercand sa uit alte magarii. Dupa 10 zile mi l-au trimis aia acasa - era o "chestie" folosita si basca de pe alt model de audi, numai in bataie de joc. Si tu imi spui mie sa ma duc linistit la reprezentanta ?

Din pct meu de vedere numai probleme sa nu ai cu ei, nici tu si nici altii, dar eu is satul de REPREZENTANTE. Hoti cu acte in regula.

On Topic - poate cineva sa imi dea un cod de comanda la inaltatoarele alea pt audi ? Sau daca are cineva pachet drumuri grele pe audi a4 8e, imi dati si mie pe pm nr de identificare sa pot cauta in etka sau altundeva distantierele alea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa multe cautari, se pare ca am observat ca, la masina mea, telescoapele pentru "suspensii grele" sunt putin mai lungi, cam cu 1 cm, 1,5 cm. Au aparut acum aceste amortizoare la Monroe, si verifica baietii de acolo. Astept si eu raspuns sa vad in ce consta diferenta dintre un amortizor normal si ala pt pack drumuri grele. De asemenea la a mea se para ca pe spate va fi o problema la montare, deoarece arcul nu e pe amortizorului, si dupa montarea amortizorului pack drumuri grele va trebui un suport la arc, sau o jmecherie acolo.

P.S. Rog colegii din Bucuresti sa verifice si ei chestia asta, multi ar dori raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii de la Monroe Bucuresti sunt f f f harnici si dornici de vanzari mari..... raspunsul lor care trebuia sa vina intr-o ora nu a ajuns inca. Baieti buni..... Poate ma sucesc si in loc sa-mi urc masina o sa o cobor, ca la aia sunt zeci de variante :) :P :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da lasand reprezentanta la o parte de ce nu cumperi de la alt dealer (care nu te-a deranjat de exemplu - zau atata tevatura cind exista o solutie care costa 30 RON !!!)

Eu inca nu mi-am pus la seat din 2 motive:

1. Directia este impecabila si nu vreau sa o dereglez; daca umblii acolo tre' sa te programezi la o geometrie (daca nu ma insel si daca schimbi amortizoarele)

2. seatul este destul de bine echilibrat si degeaba ridic doar fata (as atinge cu spoilerul spate - care de altfel e singurul care a avut de suferit pe un drum denivelat / pe fata doar a harjit putin scutul)

PS: nu merge sa pui inaltatoarele / distantierele alea pe orice model VAG. (aici ar trebui sa te ajute cineva cu etka sa-ti confirme daca la tine merg sau nu.).

Eu am intrebat la cateva firme de tuning / piese si nu au pe stoc - din acest motiv te tot trimite lumea la dealer etc. (eu am cautat la un moment dat un motoras de incuietoare porbagaj si cel mai bun pret a fost la reprezentanta / am dat si de importatorul hella pe romania (ca asta scria pe el) si tot mai scump era. tot la fel de adevarat este ca unele sunt nejustificat de scumpe. (si e mai bine sa le cumperi din alte parti).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru problema ta ar fi mai bine sa citesti cu atentie acest topic, eventual postul #6.

Cat despre remarca cu "atata tevatura" ..... m-ai lasat fara cuvinte si iti multumesc.

Credeam ca suntem aici pt a ne ajuta, pt ca ala care nu stie sa afle de la ala care stie, etc.

Mersi de invatatura - o sa o dau si eu mai departe.

O sa ma descurc singur.

P.S. Aveam si alta solutie - Allroad, dar nu vreau sa-mi schimb masinuta.

Din punctul meu de vedere acest topic se poate inchide.

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cu toate ca nu sunt inaltatoare sau distantiere sau etc, am sa continui aici. Am renuntat la ideea de a-mi lua arcuti + telescoape "heavy duty", din alea mai inalte cu 1-2 cm, deoarece m-am gandit ca va arata masina ca un monster truck, iar daca o sa vreau sa o dau, o sa se uite probabilii cumparatori ciudat la mine. Am renuntat si la chestiile alea de cauciuc.

In schimb mi-am luat arcuri + telescoape noi, iar castigul a fost cam de 2 cm pe fata si de 1 cm pe spate. Se pare ca se cam lasasera intre timp. Precizez ca arcurile mele erau inca bune, dar nu la pretentiile mele (sau dupa cum zicea nasu-mi-o - altu ar mai fi mers mult si bine, numa tu te plangi :P ) telescoapele erau cam fara de gaz :P , iar pe langa castigul in inaltime am castigat f mult si la capitolul stabilitate.

M-am tot gandit la cei care si-au montat aceste inaltatoare si s-au plans de stabilitate.... telescoapele le-ati verificat baieti ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am un passat fabricat in 2010 b6,garda la sol este foarte mica pt drumrile noastre,daca nu sunt atent, la unele denivelari ating cu scutu.Ce imi recomandati?VA MULTUMESC!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

si eu as vrea sa ridic putin masina pe timpul iernii

a incercat cineva cu Audi A4 B8 sa monteze inaltatoare? caut de cateva zile si nu gasesc decat pt. alte modele, de obicei pt. golf 4 dar pt. A4 B8 nu am gasit nimic :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!