Jump to content

allroad vs outback


deocamdata
 Share

Postare recomandată

asta e alegere grea. As alege fara dubii subaru, motorul de 2500 cmc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca urmarim prioritar raportul pret / calitate, Subaru are prima sansa, iar daca urmarim prioritar calitatea, fara restrictii de cost, Audi va iesi invingator …

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot pe acolo bat amandoua. Poate offroad sta mai bine allroad-ul, dar pe sosea merg pe mana SUBARU-lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu un A6 Allroad 3.0 TDI nou. Si masina sincer nu m-a dat pe spate. Este exact un A6 break doar cu suspensie pneumatica.Motorul se aude in interior destul de pregnant pentru o asemenea clasa. Daca totusi te hotarasti la A6 ia-ti bixenoanele mai ales pentru stopurile cu leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegerea este grea si pt ca avem de ales intre o benzinara convinsa (Subaru) si un diesel (Audi). Insa si diferenta de pret de 15k euro in favoarea Subaru atarna extrem de greu, practic 50% mai scump. Si din diferenta asta de pret mai vin si alte cheltuieli suplimentare.

Personal imi place Audi Allroad, insa nu in aceste conditii de pret (la care, daca vrei, poti alege niste offroad-ere veritabile).

Astfel ca, strict intre acestea 2, si-n aceste conditii, as opta pt Subaru.

Cred ca motorul de 2,5 ofera compromisul cel mai bun la Subaru. Apropo in occident am vazut disponibile modele Subaru echipate cu gpl de noi noute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca banii nu ar fi o problema as alege audi fara ezitare. Ma surprinde totusi numarul mare al membrilor vwforum care recomanda masini din afara grupului VAG sau care-si doresc masinile respective. Nu spun ca aici ar trebui sa fie numai fani vw dar totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum spun si colegii .. daca luam in calcul strict ce spui tu (costuri/dotari si tehnica) Subaru toata ziua si toata noaptea .. sper sa nu fiu OffT dar in loc de 45 k EUR pe Allroad mai bine te-ai gandi la Q7 .. revenind, am condus Impreza WRX si Forester, ambele cu motorul de 2.5 Turbo (233 CP parca) si ai impresia ca sunt niste fulgi masinile alea .. imediat pleaca, se conduc f f usor si pe nerasuflate esti la 100 Km/H (nu ca la allroad pe 3.0 TDI n-ar fi la fel ;)) dar ptr inca 15.000 EUR nici ca sa fie 1 Leu nou litrul de motorina nu cred ca "renteaza" Audi ..

Pe final, daca am vorbi de Q7 .. ar fi alta poveste, dar sa dai 45 K EUR pe un A6 Kombi suprainaltat e un pic cam mult tinand cont de Outback care ofera acelasi senzatii (poate la calitate audi e mai sus) la "doar" 30 K .. mi se pare un pic nebunie !

Bafta in alegere, amandoua sunt masini bune totusi ;) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vad altfel....daca vrei sa-ti iei un combi puternic de forja cumperi Subaru....daca vrei sa explorezi dealurile si muntii iei ce-i mai bun adica Quattro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot te gandesti la Subaru si vrei sa alergi n-ar fi mai bun un … Impreza WRX STI … ? :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot te gandesti la Subaru si vrei sa alergi n-ar fi mai bun un … Impreza WRX STI … ? :vaidecapulmeu: :Driver:

Am nevoie de ceva mai inalt si destul de mare ... si cum offroad-erele nu-mi plac de nici o culoare ma gandesc la un compromis.

Dealerul Subaru din Timisoara mi-a promis un drive test cu un Outback 3.0 si impresiile de dupa probabil o sa cantareasca destul de greu.

Singura deosebire care mie imi pare evidenta este suspensia reglabila la allroad fata de cea fixa la outback.

Inca habar n-am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai e si felul in care esti vazut in audi fata de subaru. imaginea de marca cantareste destul de mult spun eu. pt mine... SUBARU la banii astia (cu toate ca sunt AUDI_FAN) :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi place subaru,e urat cu spume.De banii allroad-ului mai bine un Q7 second din germania la care ai faci leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ca aici e dilema mare... Ambele arata bine, ambele au motoare puternice... Sfatul meu, fa o lista cu costurile de intretinere, consumul, si pretul pieselor de schimb+intervalul de uzura. Astfel vei face o alegere buna, cel putin din punct de vedere al banilor. Parerea mea, AUDI, fara nici cea mai mica dilema.

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pct meu de vedere - pe unde o sa meri cu allroadu nu o sa poti mere cu outbacku.... garda la sol reglbila. Outbacku va ramane un break cu tractiune integrala si atat. Si nu stiu, la generatia actuala de outback, iti ofera esp si alte astea ? Ca subaru ducea lipsa de esp intr-o vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pct meu de vedere - pe unde o sa meri cu allroadu nu o sa poti mere cu outbacku.... garda la sol reglbila. Outbacku va ramane un break cu tractiune integrala si atat. Si nu stiu, la generatia actuala de outback, iti ofera esp si alte astea ? Ca subaru ducea lipsa de esp intr-o vreme.

Are ABS, EBD si VDC si in plus AWD - ul care este pe orice model si care am inteles ca este unul din cele mai bune sisteme de tractiune integrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, n-are rost sa stricam topicul omului.

personal mi se pare o alegere grea, si trebuie facuta in functie de ce se doreste mai mult de la masina: mai mult off-road sau mai mult strada.

cat despre bani...cei 15.000euro mi se par a fi o suma foarte importanta, dar si diferenta de clasa dintre masini e substantiala.

eu vad in audi o masina luxoasa, iar in subaru o masina cu mai mult caracter practic, mai pretabila la tavaleala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercati sa reveniti la discutia allroad vs outback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la garda reglabila - sa subliniez mai bine: si mie mi-a trebuit tractiune integrala, neaparat, care e dupa cum se stie QUATTRO tot unul dintre cele mai bune din lume :P , daca nu cel mai bun, iar cand am incercat sa ies de pe sosea cu el am cam inghitit in sec - nu-mi permitea garda la sol..... Asa ca, depinde de tine pt ce vrei sa iei masina, un plus de siguranta dat de AWD, sau o masina cu care vrei sa mai esi de pe drum, mult mai mult decat cu una normala, si fara sa ai de reparat prea multe pe dedesubt.

P.S. Unde am urcat eu iarna cu a mea, a urcat si nasu-mi-o cu un 320 d break, chiar in fata mea, el conducea plutonu, iar eu am agatat o data, el nu.

P.S. 2 Pentru cei care nu stiu sau blameaza tractiunea spate - 320 d (model 2001) are tractiune spate si nu a avut nici o problema pe gheata, zapada, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are DSC-ul ala absolut senzational, de asta, dar nu vb de bmw aici cu toate ca si-ar putea cumpara si ceva de la bmw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Model 2001 - prima generatie de DSC - f buna. De la a 2-a generatie a devenit genial, dar, gata, ajunge :P .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg pe Audi.

Am avut allroad primul model 2.5tdi de 180 CP si e super masina.

plus la audi: calitate, imagine si valoare de revinzare

minus ptr subaru: consumul la outback este cu 40% peste audi

plus outback: pretul cip, ca la ddp cred ca e peste audi si nu se pot evita toate taxele nici cu leasingul

plus outback: garantie 3 ani fata de 2 la audi

plus audi: garda reglabila dar la allroadul nou se mai ridica la 205 mm ca la cel vechi, merge doar pina la 185 mm si nu e mare diferenta fata de outback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fata de subaru clar as lua audi. totusi in banii astia m-as orienta spre altceva pt. ca la allroad eu nu prea i-am vazut rostul niciodata, nu stiu exact cum sa argumentez, poate unii ma inteleg. e ceva de genu: decat allroad mai bine SUV, pt. ca ori vrei limuzina ori vrei un SUV, intre eu nu vad o solutie.

am vazut azi un 3.0TDi modelul nou (postat si la masini tari) si nu-mi place deloc grila fata, in realitate e chiar f. tiganeasca. enorm de mult crom, eu nu sunt anti elem. cromate, dar pur si simplu grila fiind asa mare arata rau cromata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!