Jump to content

Batai/zgomote fata


Valentin
 Share

Postare recomandată

Se monteaza in interiorul partii metalice a bucsei, pe surub. Se demonteaza bascula. Am gasit si o imagine

post-6155-1260213267_thumb.jpg

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 222
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • taz21

    9

  • paul_ral

    9

  • omu_negru84

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Paul , Si la mine se aude un zgomot(ca si atunci cand dai intr-o grapa adanca cu viteza mare) cand cobor de pe o bordura mai inalta sau la liniile de cale ferata.Am aruncat o privire si intr-adevar bucsa este pe duca.Am fost la service si numai aia a ramas pe blacklist.Mi se pare ca suna prea tare pentru ca crapatura in bucsa este de 1cm in ambele parti.

Si apropo de saiba aceea cu distantier, pana acum nam vazut sa se monteze asa ceva la bucsa rotunda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca bucsa originala este decupata, pentru a permite miscarea in sus si jos a basculei. In imagine este o bucsa plina, care se pare ca rigidizeaza mai bine puntea fata, insa nu stiu cat de fiabila este in exploatare. Si eu vreau sa schimb aceste bucse, insa ma mai gandesc daca le iai doar pe acestea sau iau bascula cu tot cu bucse. In al doilea caz pretul ar fi de la 150 lei in sus/bucata, bani la care schimbi cam toate bucsele pe masina (fata+spate).

Saiba am vazut-o la cei de la autokarma, este in jur de 2lei bucata.

Colegii de pe Golf4&Bora au un topic asemanator. E bine sa aruncati un ochi si aici:

http://vwforum.ro/index.php?showto...8056&st=240

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-nteleg ca nu e prea tarziu sa pun saiba dar marea problema e ca saiba costa maxim 5 lei si manopere cel putin 50 lei. Acasa nu am unde sa ridic masina atat de sus :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum apare in imagine distantierul acela este flexibil. Ma gandesc ca daca desfaci surubul ce fixeaza bascula in partea posterioara, poti introduce distantierul strangandu-l putin. merita incercat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca ceva foarte folositor si bine de stiut, bucsele trebuie stranse cand masina esti pe roti :P . mai intai incerc asa si dupa demontez iar bascula

bucsele*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simionica cosmin

Salutare ! Va rog ajutor ! Am un HURUIT puternic in viraj sau la denivelari ale drumului la viteza cat de cat. Cu masina in sarcina. Am fost la 2 service-uri, au schimbat capete planetara, si la cutie si la roata, rulment, se aude la fel. La mers normal si drept se aude doar la denivelari, scurt. Zicea cineva ca poate fii rulmentul din diferential dar ala ar face tot timpul. Cel mai puternic se aude in curba in accelerare, cu cat e mai strans virajul creste si huruitul . Are cineva vreo idee ,va rog. Daca se poate astept si mesaj PM. Multumesc !

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ai incadrat problema intr-o arie total gresita.

Cel mai puternic se aude in curba in accelerare, cu cat e mai strans virajul creste si huruitul .

Asta ma face sa spun ca ai o problema in diferential. Pinion satelit, pinion planetar, sau rulment, n-as putea spune. Dar e IN diferential.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In completarea posturilor 86 si 88. Imaginea este imprumutata de pe un alt site.

post-6155-1260369580_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mare atentie la montaj sa urmariti puncul de pe brat si semnul ca o sageata de pe bucsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema...am reusit sa rup macaraua de la usa soferului....tija aceea metalica nu stiu cum sa ii spun....am cautat de cumparat si am gasit una de pe un golf 3 cu 4 usi eu am golf 3 cu 2 usi...as dori sa stiu daca se potriveste...ca sa stiu daca o cumpar sau nu. Multumesc anticipat...SCUZE NU STIU CUM AM POSTAT AICI AM VRUT SA POSTEZ LA ACCESORII INTERIOR

Modificat de cynk42
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu ca este o sageata pe bucsa si mecanici au stiut dar acum bate la fel :icon_thumleft: si imi face pe creieri mai mult ca inainte avand in vedere ca este noua. Oricum am ramas doar la varianta aceea cu saiba ca nu vreau sa schimb bucsa din nou. Inca o intrebare: pot sa scot surubu si sa bag saiba de jos in sus? fara sa mai dau toata bascula jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am schimbat bucsele fata (2X mari rotunde + de la bara stabilizatoare) si pe spate, masina a devenit mult mai rigida.bucsele mari rotunde de pe fata sunt pline si rigidizeaza mult mai bine masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta chiar nu stiu sa iti spun pentru ca eu am lasat masina la mecanic si cand a fost gata am mers dupa ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ajutati-ma si pe mine va rog , tocmai ce a dat prima ninsoare si pe la mine si azi dimineata am plecat la munca , la jumatatea drumlui sesizez ca a inceput sa se auda un harait/harjait , ca si cum as trage un bulgare de zapada sau ceva plastic dupa mine (nu mi se pare metalic zgomotul) , opresc , ma uit la roti , si pe sub masina si nu am nimic care sa atinga sau vreun pic de zapada , zgomotul se aude doar in mers ... nu stiu ce si unde sa verific ... daca si diseara cand plec de la munca se aude la fel chiar nu stiu ce sa fac , sa nu fie ceva grav si sa raman fara masina acum iarna ca am puso... pls help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma duc si eu maine la mecanic sa-i pun saiba ca acum am dat comanda de ea este 2 lei si daca face la fel nu-mi ramane altceva de facut decat sa schimb iar bucsa. In concluzie alti bani alta distractie. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

:offtopic: poate sa-mi spuna cineva daca se potriveste bara stabilizatoare de la un golf la altul?.. ma refer la faptul ca basculele sunt la fel ( au aceleasi gauri pentru prinderile barii) iar in spate la unde vin prinse celelalte bucse ale barei sunt tot la fel.. mai poate sa difere ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara stabilizatoare difera la supensia sport plus fata de suspensia normala. La suspensia sport plus bara este mai lunga, bieleta difera de asemenea si se prinde de bascula undeva langa pivot. Este intalnita la modelele GT 2000 si VR6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi daca el a iesit din fabrica fara bara stabilizatoare (banuiesc ca inginerul neamt a stiut de ce n-o pune) tu de ce vrei sa-ti pui? Ca sa ai de schimbat bielete antiruliu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bielete antiruliu care costa 15 lei bucata si se schimba in 10 min amandoua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: poate sa-mi spuna cineva daca se potriveste bara stabilizatoare de la un golf la altul?.. ma refer la faptul ca basculele sunt la fel ( au aceleasi gauri pentru prinderile barii) iar in spate la unde vin prinse celelalte bucse ale barei sunt tot la fel.. mai poate sa difere ceva?

Golf 3-ul are doua tipuri de bara stabilizatoare, care difera prin sistemul de prindere pe bascula. Un tip e pus pe GTI si VR6 iar celalalt pe restul motorizarilor. Prinderile de pe bascula se gasesc si pe o masina care nu a fost dotata din fabrica cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este topicul despre bara stabilizatoare.

@Darkgrin- un search inainte de a posta nu strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un zgomot ciudat tot dreapta fata. Se aude ca si cum ar fi roata descentrata ca un falfait care isi modifica frecventa in functie de viteza.

Am fost la centrat si m-au zis ca pe dreapta fata era putin descentrata dar problema persista. Cel mai tare se aude la 50-60km/h pe la 80 dispare.Sa fie rulmentul oare dar eu stiu ca huruie nu falfaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inceaca sa schimbi roata cu pricina cu una din spate

si daca problema persista atunci verifica rulmentul si celelalte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!