Jump to content

Fixare "streasina" parbriz


scl
 Share

Postare recomandată

M-am apucat eu intr-o zi sa-mi desfund scurgerile pt apa de ploaie (de sub baterie), ocazie cu care mi-am zis sa elimin si toate mizeriile adunate in timp prin preajma filtrului de polen. Ca sa scot complet carcasa filtrului de polen, nu am gasit alta metoda decit sa scot si acea streasina (nu stiu denumirea corecta). De scos am scos-o relativ usor, problema a fost la pusul la loc :) . Daca initial streasina era aproape lipita de parbriz (chiar ma gindeam ca e prinsa si ea cu vreun adeziv ceva), dupa ce am repus-o pe pozitie exista un spatiu de 2-3mm intre ea si parbriz. Mentionez ca am pus-o la loc doar prin simpla presare.

Intrebarea mea ar fi:

Se foloseste cumva la aceasta piesa, pt izolare si o mai buna fixare, vreun adeziv sau gel cu silicon?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care nu ati inteles, despre piesa asta este vorba:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu siu sigur daca a avut sau nu banda dublu adeziva .. dar cu siguranta a avut ceva cleme de plastic ..

nu le=ai rupt cumva la scoatere ?

poti sa pui o poza si cu cealalta parte a streasini ?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cleme au fost si sint doua. Nu le-am rupt, au alt rol decit cel pe care ti-l imaginezi (sint din metal).

Alte poze nu am, nici cea de sus nu-mi apartine.

Am facut o schita schematica (n-am decit Paint), sper sa intelegi, nu e mare scofala sistemul de prindere, atit doar ca acel cauciuc cu profil special nu tine. Cind am scos streasina, de acolo a iesit multa mizerie, poate aia o tinea lipita :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e prinsa in cleme, mie mi-au dat-o jos la schimbarea parbrizului si nu au folosit nici un adeziv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ scl .. m-am prins .. hmmm..

pai daca tot nu sta .. eu zig sa pui un silicon in santul de cauciuc unde inta streasina si sa o lipesti cu schoci de parbriz pana se intareste siliconu si atunci o sa fie fixa ... !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar fi ultima solutie, sa pun silicon in santul ala. Totusi mai astept putin, poate mai vine cineva cu o idee. Ma gindesc ca odata pus siliconul ala imi va fi mai greu alta data sa dau jos streasina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta drept e .. ca o sa fie greu de scos .. dar poti sa ungi un pic santul cu un pic de ulei si astfel siliconul nu adera la materialul santului ci doar la forma lui .. si cand vrei sa scoti afara .. o sa iasa .. caci aluneca ..

p.s. poate bat campii.. dar am vazut undeva procedeu asta la o firma care se ocupa cu reparat parbrize

numai ca aia foloseau mastic (mult mai rezistent ca si siliconul ) in loc de siliocn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-a desfacut si mie azi grila aia mica pentru a umbla la mecanismul stergatoarelor (se blocasera, problema arhicunoscuta la VW) : asadar, grila nu are cleme, e practic o singura clema de la un capat la altul, intra prin clipsare.

Daca iti ramane spatiu intre ea si parbriz mai mult ca sigur ca dupa ce ai scos-o a intrat ceva mizerie in sant. Scoate-o , curata bine santul cu o scobitoare , da-i cu putina vaselina si va intra perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta s-a intimplat, ca am scos multa mizerie atunci. A mai fi ramas ceva ce nu am vazut. Oricum, am incercat intre timp sa scot de tot streasina si m-am lovit de problema cum sa scot stergatoarele. Inafara de presa aia cu care se scoate stergatorul in service se mai poate improviza ceva? N-as vrea sa rup sau sa indoi ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

la mine streasina aia e crapata .

Stii pe unde pot cumpara una noua ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca santul in care intra este perfect curat si pe plastic dai cu putzina vaselina si daca mai ai si ceva rabdare va intra minunat la locul lui :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Answers: Merci, problema s-a rezolvat ... oarecum

@Soundmaker: Volksman sigur are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!