Jump to content

Navigatie In Instrument Cluster


ygor
 Share

Postare recomandată

Salutare.Aseara am constatat cu uimire ca am navigatie la masina, cel putin asa cred.ecranul de de la computerul de bord este mare, imi mai arata in + in timpul mersului radio,cd-ul.asera am tinut mai mult timp apasat pe unul dintre butoanele CB (nu conteaza care ori ala de sus ori ala de jos ) si mi-a aparut ceva de genul: Un fel de meniu pe care-l puteam parcurge cu ajutorul celor 2 butoane din maneta si resetul era un fel de OK, si ceva de genul ca pot opri CB si chiar am probat si nu se mai vedea, apoi ceva de genul STATUS care nu stiu ce este, NAVIGATION care inseamna navigatie logic nu?

Si nu stiu cum sa o folosesc poate ma ajuta si pe mine cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ai navigatie daca ai sus pe plafon chiar in fata antenei un rotund pe care GPS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si k navigatia sa-ti fie utila, ti-ar trebui si un cd cu harta romaniei....care ink nu a aparut! nu confunda softul cu igo sau tomtom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Aseara am constatat cu uimire ca am navigatie la masina, cel putin asa cred.ecranul de de la computerul de bord este mare, imi mai arata in + in timpul mersului radio,cd-ul.asera am tinut mai mult timp apasat pe unul dintre butoanele CB (nu conteaza care ori ala de sus ori ala de jos ) si mi-a aparut ceva de genul: Un fel de meniu pe care-l puteam parcurge cu ajutorul celor 2 butoane din maneta si resetul era un fel de OK, si ceva de genul ca pot opri CB si chiar am probat si nu se mai vedea, apoi ceva de genul STATUS care nu stiu ce este, NAVIGATION care inseamna navigatie logic nu?

Si nu stiu cum sa o folosesc poate ma ajuta si pe mine cineva.

si eu am exact la fel si odata cu masina in cartea service avea si un cd nu navigation pt germania din pacate,dar nustiu nici unde sa-l bag nici ce sa fac cu el. am celasi ecran mare cu navigatie ca si al tau ecrane ce sunt mai rare pe passatul normal

sunt pt audi si w8

ramane sa ne mai interesam si tinem legatura

numai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da a mai dechis un tip un topic cu chestia asta.Nu stiu nici eu prea multe vad ca nimeni nu s-a mai intalnit cu chestia asta.Oricum eu am cd-plyer din fabrica pe ea si ma gandesc ca poate in el trebuie pus ceva.nu?Auzi ziceai ceva de un cd pe care il ai ceva cu navigatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da a mai dechis un tip un topic cu chestia asta.Nu stiu nici eu prea multe vad ca nimeni nu s-a mai intalnit cu chestia asta.Oricum eu am cd-plyer din fabrica pe ea si ma gandesc ca poate in el trebuie pus ceva.nu?Auzi ziceai ceva de un cd pe care il ai ceva cu navigatie?

si eu am magazie de cd-uri din fabrica dar daca bag cd-ul de navigatie in el nimic

:D

da a mai dechis un tip un topic cu chestia asta.Nu stiu nici eu prea multe vad ca nimeni nu s-a mai intalnit cu chestia asta.Oricum eu am cd-plyer din fabrica pe ea si ma gandesc ca poate in el trebuie pus ceva.nu?Auzi ziceai ceva de un cd pe care il ai ceva cu navigatie?

da ,odata cu masina in catea service avea si un jerpelit de cd pe care scia navigation cu marcarul

l-am bagat in calculator si intradevar pe el sunt niste harti dar pe care nu le poti deschide la calculatorul de acasa

.in masina l-am bagat dar nimic

mai multe nu stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel cd trebuie bagat la unitatea de cd din bord in nici un caz in cd-changer.

Dar din pacate ce aveti voi sunt harti din europa pt. romania inca nu s-a scos navigatia pe cd, deci nu stiu daca o sa bagati cd daca o sa va zica ceva decat ca navigation start, sau ceva de genu location mod si o sa va arate o sageata cu cati km mai aveti pana intrati in raza de actiune a acelei harti.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ygor, citeste posturile mele din topicul:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=17140&hl=

Chiar daca ai in meniu "navigation" nu inseamna ca o si ai montata. Vezi ce zicea si ratonul in acel topic. Daca dai pe el face ceva sau zice "unavailable"? BC-ul este generic si se pune si pe masini cu navigatie si pe cele fara. Daca ai ar trebui sa intre intr-un meniu de navigatie (atentie poate fi in germana) si sa ceara CD-ul cu harta. Acesta trebuie introdus probabil in unitatea din bord. Nu stiu cum e la Passat, eu am Audi si la mine este o unitate de citit CD-uri separata pt navigatie, in portbagaj (pe latura din stanga dupa un capac).

Asa cum ziceau si ceilalti colegi de forum, in acest moment nu exista harta Romaniei pentru acest sistem de navi.

P.S. Foloseste functia "search" inainte de a pune un topic nou. Asa ai fi gasit topicul pe care ti l-am dat mai sus. De asemenea, vei gasi niste topic-uri in forumul pentru vanzari/servicii/etc. cu vanzari de CD-uri de navigatie pentru ce ai tu. Asa vei putea sa iti iei ce harta doresti (din cele disponibile evident).

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier uita-te te rog cand a fost inceput topicul meu si cand a inceput topicul pe care mi l-ai dat tu!!!Oricum am citit ce scrie si acolo.Bun si daca as avea navigatie si ar aparea si cd-ul mi-ar trebuie o antena GPS pentru captarea-emitere?Asta vreau eu sa aud.Oricum chestia asta in romania mie se pare un moft inca, peste vreo 20 ani cand vom avea drumuri practicabile da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu si nu merge poate nu apas bine. Deci trebuie sa se tina apasat ori pe butonul cu care te plimbi in sus prin bc ori pe ala cu care te plimbi in jos. Asa am incercat si nimic. Cat trebuie tinut. Se poate sa nu am aceasta functie. Am bord comp. dintrala mare, dar am navigatie mcd?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tii apasat cca 5,6, 7 secunde cam asa pe unul dintre alea 2 butonele din capatul manetei.Daca nu apare nimik inseamna ca nu ai aceste functii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ygor...imi cer scuze. Nu am remarcat acest aspect (ma refer la data posturilor). Eroarea a fost cauzata de faptul ca ma uit cu "view new posts" si acolo apare ceva cand mai scrie cineva in topic. Am vazut aparand topicul tau si am crezut ca e nou. Oricum, sper sa iti fi folosit informatia

Acum, daca ai avea navigatie si ai avea si CD-ul, atunci ai avea si receptorul GPS. In cazul in care ai navigatie pe masina, ea vine completa cu receptor GPS, antena (care poate sa nu fie vizibila neaparat), etc. Teoretic, singurul lucru de care ai avea nevoie este de un CD cu hartile.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun si cum vad daca am receptor GPS?Am auzit ca hartile nu sunt inca gata pentru romania!este adevarat?

eu am ceva in barbriz in partea dreapta sus in colt ceva patrat ( cam cat o cutie de chibrituri mai subtire lipita de geam) si cu un fir care se duce sub stalp si se duce in jos.eu zic ca aia ar fi antena de la car-kit (am si car-kit dar nu-l folosesc defapt nu la-m folosit niciodata) sa fie ala receptorul GPS?\

Am sa atasez si o poza cum arata chestia aia.Ar trebui sa scrie ceva pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu hartile din pacate este adevarat. Nu exista inca harti pentru Romania care sa se poata folosi in navi "stock". Singurele sunt cele de la Garmin, Tom-Tom si I-Go, din ce stiu eu. Receptorul GPS nu este vizibil, este o cutiuta ceva mai mare. Vizibila poate fi eventual antena. La mine, antena este integrata in geamul lateral triunghiular spate (nu mai stiu sigur daca dreapta sau stanga)

Ai carte service la masina (ca nu stiu daca ai spus)? Daca DA, atunci ai ceva noroc. Pe prima pagina este un abtibild cu o lista de coduri (trei caractere fiecare, insiruite pe randuri si coloane). Fiecare cod din ala reprezinta o optiune de pe masina. Te duci frumos pe link-ul de mai jos si introduci codurile exact asa cum sunt in carte, separate intre ele cu ; (scrie oricum pe site). Si iti spune exact ce ai pe masina. Daca vezi "navigation" acolo, inseamna ca ai.

http://igorweb.org/equidec/Default.aspx

Si inca ceva. Cande intri in meniul computerului, daca incerci sa intri pe NAVIGATION, ce zice? La cine nu are nimic, apare ceva de genul "Not available"

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine meniul este in limba german. :wub: si nu intleg nimic ( decat cand cere metorina BITEN TANKEN).am sa ma duc in masina am sa dau OK pe navigatie si am sa scriu pe o bucatica de hartie exact ce scrie acolo si apoi am sa in cerc sa traduc.Oricum merci tare mult pentru ajutor, iti raman dator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No problem, doar de asta suntem aici...sa ne ajutam si sa invatam. Cauta pe cineva cu VAG, o sa poti schimba meniul in Engleza. Din pacate nu stiu daca la Passat se poate schimba limba direct din meniu ca la mine. Cred ca nu pt ca la mine meniul e mai sofisticat si are mai multe chestii.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Receptorul GPS din cate stiu eu este sus pe plafon lipit de antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

chestia asta cu "din cate stiu eu " ar trebui interzisa pe forum...ori stii precis, ori daca nu taci...atatea informatii pompieristice am vazut dupa ..din cate stiu eu....nu e cazul de fata, mi-am amintit doar de expresie...ideea e ca daca nu suntem siguri, mai bine nu postam..nu avem nevoie de informatii dupa ureche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!