Jump to content

Catalog Audi A6 2.5TDI quattro - 2004


GBRHans
 Share

Postare recomandată

am onoarea stimabililor!

Sunt un membru mai nou pe forum, asta ptr ca intentionez sa-mi cumpar in scurt timp un Audi A6 2.5TDI 180CP quattro din 2004, cu 120000 km :Driver: . Ar putea cineva sa ma atentioneze eventual la anumite probleme tipice seriei la care ar trebui sa fiu atent inainte de cumparare ?

de asemenea am nevoie de un catalog de A6 ptr modelele 2004 in format electronic sau tiparit ... nu ma intereseaza , va rog sa ma ajutati care puteti, raman profund indatorat. :D

toate cele bune,

Hans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
am onoarea stimabililor!

Sunt un membru mai nou pe forum, asta ptr ca intentionez sa-mi cumpar in scurt timp un Audi A6 2.5TDI 180CP quattro din 2004, cu 120000 km :vaidecapulmeu: . Ar putea cineva sa ma atentioneze eventual la anumite probleme tipice seriei la care ar trebui sa fiu atent inainte de cumparare ?

de asemenea am nevoie de un catalog de A6 ptr modelele 2004 in format electronic sau tiparit ... nu ma intereseaza , va rog sa ma ajutati care puteti, raman profund indatorat. :blink:

toate cele bune,

Hans

eu mi-am cumparat o masina ca cea pe care o doresti tu.. it's awesome..!! iti recomand cu caldura pachetul s adica suspensie si directie pt ca desi masina este foarte bine legata suspensia obisnuita o face sa para putin instabila.. o sa fii surprins de greutatea masinii are1700 kg si, crede-ma, se simte ! este foarte...confortabila in detrimentul sportivitatii... eu am incercat sa o duc la limita si.. crede-ma sta lipita de sosea .. spuneam in detrimentul sportivitatii pt ca oricat am crezut ca cei 180 de cai o sa-mi ofere ceva senzatii... nu :angry: si asta pt ca e grea. interiorul este fantastic de bine prelucrat , mai ales cu navi,...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 2,5 TDI ..are ca punct salb axul cu came. Capata joc in timp si trebuie schimbat.

Se poate verifica prin locul pe unde se pune uleiul ..in dreptul supapei cu o surubelnita, cat de mare este jocul in dreptul acelei supape. Si cica acolo are jocul cel mai mic. Cu cat vei masura (dar pt asta trebuie desfacut mult mai mult) si la celelalte supape cu atat va creste jocul,fata de cea din fata de la ulei. Deci poti s-o iei pe prima reprezentativa, ca sa iti faci o parere.

Stiu asta de la un mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor ptr raspunsuri si sfaturi privitoare la masina.

Intr timp s-a schimbat putin modificarea la mine, din pacate cei de la WELTAUTO din Cluj unde am rezervat masina au dat-o pur si simplu altcuiva, :D cica "seful a dispus ca masina sa fie data unui judecator, ceva cunostinta a dinsului si nu dvs, celui care ati rezervat-o". Asa ca sfat pe viitor, feriti-va de centrul Audi din Cluj, cel putin fata de mine au fost lipsiti de profesionalism. :D

In concluzie, sapt viitoare voi calatori in Germania ca sa-mi aduc un A6 quattro de acolo, va tin la curent cand ma intorc,

Hans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La modul cel mai realist, ce consum are un audi a6 quattro 2,5 tdi si unul 1,9 tdi (fara clima in ambele cazuri) la un mers decent? Sincer?

Sunt in dubii intre cele 2.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..

Al meu imi ia vara cu clima in oras 13-13.5 % si afara mers tare 8/8.5 %.

Fara clima cam doi litri mai putin..

Aaa,uitasem,cu cutie manuala cu sase.Tiptronicul haleste cu cel putin doi litri in plus fata de ce ti-am spus.

Cine spune ca are modelul asta si ii consuma mai putin maninca ciuperci..

Iar 1.9 nu stiu,dar sunt curios..

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..

Al meu imi ia vara cu clima in oras 13-13.5 % si afara mers tare 8/8.5 %.

Fara clima cam doi litri mai putin..

Aaa,uitasem,cu cutie manuala cu sase.Tiptronicul haleste cu cel putin doi litri in plus fata de ce ti-am spus.

Cine spune ca are modelul asta si ii consuma mai putin maninca ciuperci..

Iar 1.9 nu stiu,dar sunt curios..

Luigi Vicol

Presupun ca fara clima in oras scade cam pe la 11-12% maxim (mers decent) si afara daca o tii pana in 3000-3500 rpm fara clima e posibil 7-7.5% ?

Multumesc mult asteptam acum si un 1.9 ;)

Later edit: Ce intelegi prin mers tare? (nu de alta dar nici odata 2 oameni nu o sa aiba aceasi scara a valorilor).

Modificat de MariusM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cind am venit saptamina trecuta de la greci,pe autostrada la ei 170-200 km/h,iar la bulgari 120-150 km/h + muntii de la Stara Zagora.Nu mi-a depasit 8.5 %..hai 9 maxim..

In oras in schimb nu merg tare,iar vitezele le schimb decent,pina in 3000 rot/min.

Salut..

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm consumul pt 2,5 TDI de 180 de cai ... pt ca acest motor cu qattro il are un bun prieten si tot cam aceleasi consumuri le are.

Acum sa zic si de 1,9:

Mers afara:- maxim 5,5 cu masina mai goala (2-3 pers) , 6 l cu masina FULL si tras de ea ..cu schimbari cam pe la 3500 ture in depasiri.

- minim 3,8 cu 2 pers ..dar mers lejer 90-100 km/h si cu tempomat si fara clima.

In oras cam 7 -7,5 schimbta trepe pana la 3000 ture cu clima !

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si noul record stabilit ieri este de 3,5 l/100 km !

Conditii: in rezervor ~ 60 L. In masina eu ~75 kg + mama (~70) + inca 2 fete in jur de 110 kg ambele.

Drum: Piatra-Neamt --> Bacau

Fara climatronic .. adica pus pe ECON.

Viteza cam de 65-70 km/h cu tempomat, cu treapta 4, turatia pe la 1850.

Viteza medie 68km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul cred ca se referea la 1.9 tdi quattro..

Referitor la consumul tau:am avut o Octavia 1.9/90 cai si fara clima imi lua cam 5.5 % afara si 7.5 in oras.Si nu trageam de ea.Iar tu ai 1.9 tdi de 130 cai,masina mult mai grea..si ne dai aici niste consumuri pe care nu le-am vazut nici in cartea de prezentare oficiala a modelului!!

Nu te supara,ori nu stii sa calculezi consumul(apropos,cum il calculezi?) ori...

Ce dracu'..ne vede lumea!!

Sanatate..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu stiu sa existe motor de 1,9 cu quattro la Audi A6.

Legat de consum ..vorba lui DORU, vin-o cu mine si ai sa vezi.

Si nu eu calculez consumul ci computerul de bord :hainoroc:

Dar pt a avea incredere in el l-am verificat in prealabil..cu metoda plin plin, sau pt o mai mare acuratete prin metoda urmatoare: am facut plinul si am mers 200 km ..dupa care am facut plinul la loc si am confruntat rezultatele intrele. si chiar au concis.

Precizez ca am repetat procedura pt siguranta.

Uite de ex ieri am fost la iasi si a trebuit sa ajung repede. Desi eram singur in masina .dar am mers destul de tare (am scos viteza medie de 98 km/h) am scos un consum de 5,8 Piatra-Neamt- Iasi.

Deci depinde cum o conduci. Poate tie ti se parea ca nu tragi de ea, dar in felul tau. Plus ca nu cred ca aveai tempomat pe Octavie, care te asigur eu ca e un avantaj in a scoate consumuri cat mai mici, oricat te-ai chinui tu cu piciorul.

Apoi inca ceva. Cat cantarea Octavia ta cu 90 cai? Eu stiu ca in general este pe la vreo 1370kg. Ei bine A6-le meu catareste 1490 kg. deci cam 100 kg diferenta care poate fi usor inlocuita cu un rezervor plin si cu un sofer mai gras :blink:

Inca ceva: motorul de 130 de cai nu se "oboseste " prea mult ca sa urneasca masina, pe cand unul de 90 cai e usor mai solicitat. Din aceasta cauza se explica si faptul ca daca ii faci chip tuning la motor e posibil sa-ti consume ceva mai putin ca inainte daca iti pastrezi stilul de condus.

Multa bafta in continuare. Si invitatia ramae valabila pt oricine :blink:

Aporpo cand veniti in Piatra_Neamt la Marius Izbanda pt huse.. puteti sa ma anuntati si ne intalnim .

si inca o completare: nu te mai lua dupa carti ca ele sunt doar asa cu titlu informativ ca sa iti faci o parere.

Uite de ex in cartea mea scrie ca motorul meu are consum in oras de 7,7, in afara are 4,6 si deci media este de 5,7 %

Deci tu aveai in afara orasului cat consuml meu mediu . Ce mai zici de asta ?

Consumul declarat in carti este in anumite conditii, adica un anumit trafic ,o anumita incarcatura si un anumit stil de condus. Dar daca eu cam masina mai usoara, conduc mult mai lenes apasand pedala ff usor, si pe deasupra am parte de un trafic mult mai lejer decat cel luat in considerare de nemti ..asta toate ma ajuta sa obrin un consum mai mic decat cel declarat de ei.

mai mutle detalii aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=3053&st=300

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la motorul de 1.9 tdi de 130 de cai, si din cate stiu si eu, nu au fost variante quattro cu aceasta motorizare. Oricum m-am cam decis 2.5 quattro; nu o sa fac economii toata viata.

Multam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mea culpa,intr-adevar nu fac Quattro pe motorizarea asta,initial m-am gindit la Passat(1.9 tdi 4motion).

Cit desprea alegerea ta?

Foarte inteleapta,ai sa vezi ce satisfactii ai sa ai cu ea,mai ales acum,in prag de sezon rece.Ai sa iesi de placere cu el pe zapada sa te joci,dar-foarte important!-sa nu uiti gumele de iarna pentru el!

Bafta..

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e regula, intotdeauna am cauciucuri pt. fiecare sezon. Singurul impediment care a mai ramas; masina o sa fie sh (din motive evident financiare). In limita 15 k, 16 k euro am gasit ca an de fabricatie un 2001.

Astept calduros sfaturi in vederea achizitionarii unui sh.

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi m-am intors din Germania cu un A6 Multitronic Quattro 2.5 tdi 180 cai Break achizitionata pentru al meu tata .

Masina din punct de vedere al confortului si al finisarii interioare este in clasa lux . S-ar putea totusi sa imi fi facut aceasta ideea datorita dotarilor pe care le are masina - e cam plina de optiuni .

Ins chimb am inteles ca ar fi un punct slab cutia ??? Am doi amici care cam la acelasi nr de km au probleme - in jur de 140.000 .

Si ca sa fiu ontopic - consum : 9.5 - 10 % pe autostrada mers sportiv .

12-13,5 % in oras .

Am considerat consumul exagerat dar dupa ce am citit aici si dupa ce raspunsuri am mai primit si de la alti posesori s-ar parea ca asta e consumul normal .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!