Jump to content

407 coupe vs alfa 159 vs passat


quicky
 Share

Postare recomandată

serie 5. Ai vazut ca tot la ele ajungi.....

Mai spatioasa, mai agresiva ( vezi design mult mai "feroce"), sta altfel pe drum. M-am dat cu un 530xi si am fost placut impresionat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • quicky

    46

  • godoroja

    25

  • di0

    16

  • ryco78

    16

Top Posters In This Topic

serie 5. Ai vazut ca tot la ele ajungi.....

Mai spatioasa, mai agresiva ( vezi design mult mai "feroce"), sta altfel pe drum. M-am dat cu un 530xi si am fost placut impresionat....

pai si mai bine o iau asa cheala decat seria 3 care e full de dotari? nu mi-ati zis si de intretinere...sa ma astept cam pe la acelasi preturi la 520d ca si la 320d?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu-mi place deloc seria 3, mi se pare ca sta incruntata de pomana, mai ales spatele este... oribil. in schimb 5ar-ul e altceva. E totusi scumput, mai ales cand incepi sa pui pe el, cred ca rupe la pret. Eu tot Lexus as lua :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu-mi place deloc seria 3, mi se pare ca sta incruntata de pomana, mai ales spatele este... oribil. in schimb 5ar-ul e altceva. E totusi scumput, mai ales cand incepi sa pui pe el, cred ca rupe la pret. Eu tot Lexus as lua :Driver:

pai rupe la pret daca pui pe el. dar am dat deja optionalele pt el. merita fata de seria 3?(luand intretinerea ei in calcul de data asta, ca mi-a explicat godoroja care e treaba cu tinuta de drum :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea ORICAND merita o masina din clasa superioara, cu mai putine dotari, decat una inferioara, dar cu dotari. Ca si argumente principale ar fi:

1. Calitatea vietii la bord, tinuta de drum, placerea de a conduce, etc.

2. Valoare de revanzare, unde pretul optionalelor scad DRASTIC.

Altele legate de aspect, etc, sunt poate mai putin importante, dar nu inexistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-ti pot zice eu despre BMW seria 5 este ca orice vant pe la bavaria te va costa extraordinar de scump si vei fi obligat sa treci pe la ei. Ai avea varianta sa faci un drum ( de placere) in Austria sa-i faci revizia acolo. Macar acolo ai garantia ca iti fac treaba buna. Aici service-ul este cu multe semne de intrebare. Am si pe cineva cu un mini cooper care a avut numai probleme cu ei. Vopsit usi, zgariata apoi de ei la manevrare, programare peste 50 ani cand ai o problema, piese nexam pe stoc ( doar nu baga ei bani in piese, asteapta sa ti se strice apoi ti le comanda - daca nu sunt uzuale). Deci la partea astea vei avea mari probleme. Dar daca accepti varianta cu servisarea afara cu aceeasi cheltuiala + plimbare confortabila mergi pe asta. Insa sa nu cumva sa pui botu` la service-ul lor. Te "face" baietii de-ti "sare" capacele. :Driver: :D

Sa nu mai vorbim de mentalitatea baietilor : Asta are 5-ar , asta are bani, il ardem....

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca la Porsche cum o fi, cu A6.. Asta are A seiz, il facem.. am eu facturi pt Octavia 2 si Superb.. ale dracu daca nu se invart intre 30 si 50mil, mama lor de facturi, nu vor deloc sa scada.. Bine sunt masini de firma, alergate, schimba des tot felu; la ele... Dar las-o nene, daca nu ar cunoaste acolo sa mai faca o re-esalonare a platilor nu s-ar duce la Porsche..

Chiar pt. Audi unde faci service-ul? PoRo, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca la Porsche cum o fi, cu A6.. Asta are A seiz, il facem.. am eu facturi pt Octavia 2 si Superb.. ale dracu daca nu se invart intre 30 si 50mil, mama lor de facturi, nu vor deloc sa scada.. Bine sunt masini de firma, alergate, schimba des tot felu; la ele... Dar las-o nene, daca nu ar cunoaste acolo sa mai faca o re-esalonare a platilor nu s-ar duce la Porsche..

Chiar pt. Audi unde faci service-ul? PoRo, nu?

Pai si A6 daca mi-as lua, ma astept la acelasi tratament, dar acolo mai cunosc pe aia de la Midocar si m-as mai intelege cu ei. Doar ca a6 nu are discount, doar pachet gratis, si imi depaseste bugetul.

Problema este urmatoarea: Nu vin dintr-o familie bogata, ci normala. Acesti banuti am muncit din greu sa fac rost de ei, si prietena mea la fel. Masina stiu ca nu e o investitie ci o gaura neagra (la bani), dar incerc oarecum ca prin achizitia pe care o voi face sa minimizez cheltuielile ulterioare. De aceea, ma gandesc foarte mult si la acest aspect ce nu poate fi deloc neglijat. Daca tu spui ca dai 50 mil pe o reparatie, pai atunci mai bine raman la Passat ep care il repar oricum la un service unde stiu eu niste baieti, ce isi fac treaba mai mult decat onorabil si cu 10% sub pretul PoRo.

Sincer acum, chiar imi place aceasta serie 5, ramane de vazut acum Lexus-ul:)

Intrebare de baraj: Daca iau masina in leasing (BCR), ma obliga cineva sa ma duc la service autorizat?

Modificat de quicky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut drive test cu BMW? I-al putin mai dur asa si ai sa vezi....Am condus si seria3 si seria 5 modelele anterioare.Cu cata usurinta ia curbele.....Inainte de a intra in curba mi se parea viteza mare la iesire imi dadeam seama ca puteam sa intru fara probleme cu viteza mai mare.Nu uita de look-ul seriei 5.Acum eu poate sunt mai tanar si ma intereseaza mai mult sportivitatea dar la handling sunt cele mai bune dintre toate(asa mi s-au parut mie fata de A6 sau Passat).

Pai si A6 daca mi-as lua, ma astept la acelasi tratament, dar acolo mai cunosc pe aia de la Midocar si m-as mai intelege cu ei. Doar ca a6 nu are discount, doar pachet gratis, si imi depaseste bugetul.

Problema este urmatoarea: Nu vin dintr-o familie bogata, ci normala. Acesti banuti am muncit din greu sa fac rost de ei, si prietena mea la fel. Masina stiu ca nu e o investitie ci o gaura neagra (la bani), dar incerc oarecum ca prin achizitia pe care o voi face sa minimizez cheltuielile ulterioare. De aceea, ma gandesc foarte mult si la acest aspect ce nu poate fi deloc neglijat. Daca tu spui ca dai 50 mil pe o reparatie, pai atunci mai bine raman la Passat ep care il repar oricum la un service unde stiu eu niste baieti, ce isi fac treaba mai mult decat onorabil si cu 10% sub pretul PoRo.

Sincer acum, chiar imi place aceasta serie 5, ramane de vazut acum Lexus-ul:)

Intrebare de baraj: Daca iau masina in leasing (BCR), ma obliga cineva sa ma duc la service autorizat?

Ce iti faci atatea probleme de reparatii?Masinile noi au garantie 3 ani asa ca pana trec acei trei ani......Dupa aia o vinzi.Si chiar daca le mai tii nu cred ca un Passat sau Bmw ar putea avea probleme majore in primii 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi recunosc seria 5 arata mai bine as merge pe seria 3 din mai multe considerente:1 motorul similar,masa mai mare la 5-ar = mai lenes;2- nu cred ca ai nevoie de atat spatiu mai ales ca n-ai copii in plus pt 4 persoane 3-arul e super;3-confortul mai mare dat de mai multe optionale;4 mai zic doar ce zicea clarkson si anume ca itzi iei 5 doar sa arati ca ai crescut pe scara sociala in rest nu merita diferenta.

in plus cu service-ul o sa te descurci nu cred ca sunt mari diferente fata de audi si se gasesc destui sa te ajute cu info!

a si inca un plus ,o sa-l conduca si pritena ca e mai mic si crede-ma are supervizibilitate! m-am dat cu un 318 si aveam senzatia ca sunt afara din masina :D!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare de baraj: Daca iau masina in leasing (BCR), ma obliga cineva sa ma duc la service autorizat?
Nu te obliga, dar iti pierzi garantia daca nu te duci. Oricum, la Audi, nu stiam ca se poate si la Midocar...

Dar tine cont, operatiile de care ziceam sunt la multi km, una dintre masini nu mai e in garantie.. Oricum, placute+ulei+distributie+discuri frana+ce au mai facut pe acolo a fost undeva pe la 78 mil, Skoda Superb, Porsche Romania. Foarte scump. Eu as evita cat as putea PoRo daca as fi in locul tau. ;) La fel si cu Bavaria.

Daca in schimb iti cumperi tu piesele/consumabilele (atentie, unii dealeri nu te lasa sa faci asta), atunci scazi MULT banii respectivi.

Modificat de di0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te obliga, dar iti pierzi garantia daca nu te duci. Oricum, la Audi, nu stiam ca se poate si la Midocar...

Dar tine cont, operatiile de care ziceam sunt la multi km, una dintre masini nu mai e in garantie.. Oricum, placute+ulei+distributie+discuri frana+ce au mai facut pe acolo a fost undeva pe la 78 mil, Skoda Superb, Porsche Romania. Foarte scump. Eu as evita cat as putea PoRo daca as fi in locul tau. ;) La fel si cu Bavaria.

Daca in schimb iti cumperi tu piesele/consumabilele (atentie, unii dealeri nu te lasa sa faci asta), atunci scazi MULT banii respectivi.

Pai din spusele tale inseamna ca trebuie sa elimin din start BMW si VAG,nu? cred ca mai bine raman la Passat pana la adanci batraneti ;)

ryco: ai dreptate, confortul ar fi mai mare datorita optionalelor mai numeroase, dar recunsc ca m-a incantat ceva la seria 5 ce nu am simtit in nici o alta masina - are acea "cotiera" integrata practic, ce delimiteaza locurile din fata, ce mi se pare absolut geniala...stateam cu cotul pe ea si cu mana pe schimbator de parca masina a crescut in jurul corpului meu, si nu eu m-am mulat dupa ea. Iti spun, genial!!! La passat-ul meu trebuie sa dau cotiera ridicata in fata la maxim ca sa pot sa stau cat de cat comod in timp ce schimb vitezele. Si am 1.90m, deci am bratul destul de lung ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recunsc ca m-a incantat ceva la seria 5 ce nu am simtit in nici o alta masina - are acea "cotiera" integrata practic, ce delimiteaza locurile din fata, ce mi se pare absolut geniala...stateam cu cotul pe ea si cu mana pe schimbator de parca masina a crescut in jurul corpului meu, si nu eu m-am mulat dupa ea. Iti spun, genial!!! La passat-ul meu trebuie sa dau cotiera ridicata in fata la maxim ca sa pot sa stau cat de cat comod in timp ce schimb vitezele. Si am 1.90m, deci am bratul destul de lung :D

are si seria 3 cotiera super si daca vrei poti sa comanzi si cu reglare separata sofer-pasager... optionalele sunt cam aceleasi, la seria 3 exista suspensii cu anumite componenete din aluminiu ca la seria 5 , sunt destul de apropiate , doar spatiul e mai mare un pic la 5 in rest cam aceeasi tehnica... pretul la revizii cred ca este aproape identic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca un 5-ar ar fi cea mai buna alegere, mai ales daca ti-l si permiti :P Asta e, confortul se plateste.. dar in afara de Bavaria chiar nu mai exista si altii? Macar prin tara, pe undeva...

Modificat de di0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu mai exista nimeni. Merita sa iei masina daca ai apoi o pila in service la bavaria sa te duci tu cu piesele ( pe care ti le recomanda ei) dar luate din alta parte cu 150% mai ieftin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) cei din Bv nu sunt chiar asa ca cei din Buc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D cei din Bv nu sunt chiar asa ca cei din Buc :D

Gata m-am intors!!! Scuze dragi colegi, am fost plecat cateva zile la mare asa ca nu am mai putut posta! Chiar azi, dupa ce mi-am lasat prietena acasa, am dat o raita la PBN unde mi-am configurat si un a4. Vreau sa va zic ca la 31000 cip am iesit cu niste super optiuni - scaune sport, piele, (la HI-FI Bose ma mai gandesc), cd-changer,xenon plus, ornamente aluminiu, volan multifunctional sport piele, pachet design (jante Audi RS exclusive 17inch, pachet Sline, radioCD+10boxe, senzor lumina) si vreo inca altceva...toate astea pe un motor 2.0 TDI 170 caluti. Ce ziceti?? - BMW-ul 320d de mai inainte cu optionalele mentionate acolo sau acest audi? Astept opinii pro si contra.

Mai am inca 2 saptamani de concediu, iar maine voi face un tur de forta cu prietena la toate showroom-urile din Bucuresti ;) (mai putin Toyota, deoarece nu au Lexus in showroom si oricat de tare ar fi masina, daca nu o vad nu o cumpar). Deci ma voi duce asa....la PBN, Midocar, AutoPerugia, AutoKlass (am un prieten acolo, mi-a promis un discount la un C Classe), Honda(nu stiu inca unde are showroom) si nu in ultimul rand Bavaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt adresa showroom-ului Honda incearca www.honda.com.ro, este pe calea Grivitei.

Daca tot spui ca nu tine plapuma la clasa mare premium, plus ca oricum ar fi de dorit o masina mai mica ca si dimensiuni, nefiind necesar tot acel spatiu, poate ca ar fi o solutie mai buna o medie premium bine dotata.

Mercedes este orientat mai mult catre confort, acum daca-ti iese pasenta si primesti o oferta buna ar fi de gandit, desi se va schimba generatia (relativ) curand. Altfel la clasa asta as alege A4, mai ales ca o veti folosii si iarna amandoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carpati Motors parca e reprezentant pentru Honda si parca avea sediu pe la Romana exact la Eva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca ai ales bine intre a4 si 320. Eu as merge pe amandoua. Ca si intretinere tot acolo ajungi ( jecmaneala pe fata). Nici eu n-as sti sa aleg intre astea 2. Probabil as merge 50,01% pe 320d si 49,99% de audi a4... :hainoroc: :Driver: . Motoarele ambele sunt conceptii noi, cu ceva probleme insa la cel de la VAG 2,0 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as merge pe A4, imi place mult mai mult design-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca esti la varsta la care te intereseaza faptul cum esti privit...... Cand alegi o masina trebuie s-o alegi cu cap. Normal ca unul de 18 ani ( nu-i cazul tau) si-ar cumpara un golf in 2 usi sau un Hyundai Coupe, altul si-ar lua a4 numai pt faptul ca se uita lumea dupa el pe strada etc... Intelegi ideea. Pentru mine primeaza motorul si calitatea unei masini. Iar in domeniul motoare, 320d de la bmw este cu un pas in fata celui 2,0 tdi de la VAG. Ca si zgomot, ca si demaraj, ca si antifonare, ca si tot ce vrei tu, cred ca 320-ul este putin in fata. Am zis doar putin, nu interpretati gresit.

Poti pune si confortul fonic aici, pune-le unul langa altul vezi care scoate sunete mai multe... :hainoroc:.

Sunt satul pana peste cap de tractorasele VAG :Driver:

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godoroja..ai tu dreptate cu motoarele. dar mi se pare cam urat serie 3 asta nou. a4 arata intr-un mare fel. si la diferenta asta de design... daca ma gandesc la un quattro fata de RWD sau X de la BMW... mai mai ca si eu as alege tot A4..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carpati Motors parca e reprezentant pentru Honda si parca avea sediu pe la Romana exact la Eva.

Lasa-i pe Carpati, daca vrei servicii bune du-te la Asko. (www.hondaauto.ro) Sunt mult peste Carpati, si la service, si la vanzari si la tot. In 24000 CIP iei 190CP, piele, navi, trapa, full airbags, jante, ceea ce e ok pt. clasa medie. Chestia e ca o sa ai CASCO putin mai mare, fiind 30% taxe vamale. Tinuta de drum peste Passat, Avensis, Vectra. Calitate materiale superioara.. putin sub Audi, totusi. Un singur inconvenient: consum urban 14-15l/100km si afara cam 10, mers cu viteza, forje etc. (benzina normala de 95), Motorul si-o cam cere si d-aia :icon_redface: Sa NU iei automata, cutiile sunt lente si nu valorifica deloc bine cuplul si puterea. Si creste si consumul.

Modificat de di0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!