Jump to content

Faruri Bixenon Adaptive (OEM)


justi
 Share

Postare recomandată

Poți fi sigur ca e original doar dacă îl cumperi dintr-o sursa sigură. Asta cu magnetul cred ca au aflat-o și chinezii de mult :-).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Intreb si eu aici ca sa nu mai deschid topic :

 

Am rugamintea daca ma puteti ajuta si pe mine cu o procedura simpla pe care nu am mai facut-o pana acum, oricat de stupid ar suna  :) 

Este vorba de schimbarea becului de faza scurta la un passat B6, faruri normale cu halogen H7, mai exact care este procedura... am inteles ca becul se scoate prin tragere dar de pus la loc cum se face ? prin impingere ? sau este nevoie si de rasucire ? am zis sa intreb inainte sa fac ceva ca am deobicei mana grea si nu vreau sa fortez/rup ceva prin far.

Am schimbat de curand faza scurta la masina la mecanic, iar desteptul de acolo nu mi-a fixat bine becul in locas si m-am trezit 2 saptamani mai tarziu ca s-a ars in timpul mersului, a aparut martorul, am fost cu masina la electrician ca am zis sa nu cumpar alt bec pana nu verifica firele(mi s-a parut anormal sa se arda bec nou osram nightbreaker unlimited asa repede,oricat de viata scurta au...), cand a deschis capacul surpriza becul era sarit din locas si spart, cred ca au ramas si cioburi inauntru in locasul cu lupa, afecteaza asta in vreun fel farul ? am inteles ca trebuie dat farul jos daca vreau sa scot cioburile... 

Pana mea m-a rezolvat zapacitul de un osram night breaker unlimited, si doar ce cumparasem setul de 2 becuri... l-am pus pe cel vechi(tot osram N B U din setul vechi) momentan insa nu mai am incredere sa il mai schimbe vreun zapacit...

Modificat de AdrianClaudiu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scoate prin rasucire cam 45 grade. La montare invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alooo. Ce rasucire la becul de faza scurta? Cum se scoate asa se si introduce!! Este f simplu. Ba mai mult, are o singura pozitie in care intra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany-scurta e H7, nu confunda cu pozitia care se scoate prin tragere. Si scurta si lunga au aceelasi sist de prindere/blocare.

Banuiesc nu ca vb de scoaterea becului din soclu, ci din far. Prinderea la care fac referire e in far. Refuz sa cred ca nu stie cineva sa puna un bec in soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pus are o singura pozitie ptr ca are cele 3gauri dar vine blocat prin rasucirea lui cum spunea colegul mai sus la 45grade, deaceea i s-a spart becul colegului mai de sus, pentru ca nu l-a blocat, iar de la trepidati s-a spart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Rasucirea spre stanga sau spre dreapta ? Am o poza facuta inainte de a schimba becul, am incercat eu prima data acum 2 sapt cand s-a ars primul bec,atunci e facuta si poza , vroiam sa vad cum ar veni dar am zis sa nu fortez... mpgxfmp.jpg

 

 

 

 

Nu stiu daca a tras de el zapacitul fara rasucire, voi mai face maine o poza sa vad daca nu cumva sunt dintii aia de metal indoiti spre exterior daca a tras... poate de aia nu a stat becul...iar electricianul mi-a zis ca e prin tragere,fara rasucire, si mie mi s-a parut ciudat sa fie asa simplu... 

 

Cioburile ramase in interior vor afecta cu ceva farul pe viitor daca nu le scot ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza de mai sus, e doar pin tragere, nu se rasuceste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Da intradevar am incercat si eu ieri la electrician, si becul a iesit prrin tragere, insa de pus la loc nu am reusit nici cum prin impingere, nu statea, pana a bagat electricianul mana si l-a pus :) ciudat... tot nu pot sa-mi dau seama cum a reusit becul sa iasa din locas sa se sparga....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU a fost bagat de prima data pana la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Astazi am mai facut putina munca de cercetare, si vreau si eu sa fiu lamurit 100%, va rog frumos nu ridiculizati chiar daca este vorba de o schimbare de faza scurta :)

 

Am comparat POZA 1 - care a fost facuta in urma cu doua saptamani cand s-a ars prima data becul de faza scurta si am incercat sa il schimb eu ,dar am renuntat sa nu stric ceva . Se vede clar ca dintii de la rama metalica a locasului sunt peste rama becului iar marcajul drept de pe bec este intre cei 2 dinti, becul fiind fixat si tinut de cei 2 dinti peste rama si alti 2 dinti care indica pozitia becului.

 

POZA 2 SI 3 au fost facute astazi de catre mine , becurile au fost puse la electrician ,insa dintii nu mai acopera rama becului si nici marcajul drept de pe bec nu mai e intre cei doi dinti din rama cum e la POZA 1. Am incercat sa trag de becul de la farul stang si de la cel drept ,dar nu am reusit sa il scot nici cum, chiar daca nu e prins de acei dinti din rama pare a fi intepenite bine...

 

Vreau sa stiu daca in momentul de fata la poza 2 si 3 becurile sunt fixate corect sau nu ? Ca logica mea zice altceva daca compar cu Poza 1...

 

@pronet daca ma uit la Poza 1 iar marcajul drept de pe bec e intre cei doi dinti din rama nu vad cum sa fac acea rasucire de 45 de grade, mai degraba o impingere usoara lateral si tragere ?

 

lb14MIt.jpg

 

AQGklK1.jpg

 

BN0H4e9.jpg?1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Pe langa faptul ca nu sunt pozitionate corect se vede ca ai si mufa de pa farul stang cam coapta/arsa. Cred ca ar trebui schimbata sa nu ai parte de artificii. Le scoti si te straduiesti sa gasesti locasul unde sa iti intre acea <limba> din bec si atunci cu o usoara presiune va sta fix. Azi am schimbat si eu becurile in fata blocului in 3 minute. iti trebuie rabdare si putina indemanare. Si sa ai grija sa nu atingi sticla becului cu degetele...

Succes...

 

Drumuri line    :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine nu se rasuceste. E alta prindere. Eu vb de prinderea clasica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Daca te uiti atent la poza 1 de acum 2 sapt e tot din farul stang facuta se vede mufa ok, probabil s-a copt cand a sarit becul... si uite asa iti dau de lucru niste Dorei care se numesc "profesionisti".......

 

Am inteles acum ca trebuie sa pozitionez limba becului cu cei doi dinti si sa pun putina presiune pana click-uie si marginea becului cu dintii ramei, dar daca vreau sa scot becul cum procedez ? ca prin rasucire nu pot de dintii care tin limba becului....trag in lateral opus limbii de pe bec sa iasa dintre cei doi dinti ai ramei ? 

 

Probabil acum am si cioburi in farul stang in locasul lupei... va afecta asta la ceva pe viitor daca las asa ? ca mi-e groaza sa dau bara jos si sa demontez farul......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi si va iesi-pe sistem opus introducerii. Se vad in far fragmente de la sticla becului? De scos cel mai bine cu farul demontat. Mai ar fi var de aspirare dar sa nu se zgaraie oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

@pronet ma voi uita maine pe lumina zilei  mai atent o sa scot iar becul si o sa bag o poza mai in locasul lupei, fragmente de bec sunt in locasul mare pe unde bagi mana,se vad clar, o sa bag niste poze, acum e bezna deja si m-am chinuit cu lanterna telefonului, m-am gandit si eu la varianta cu aspirare, ca am inteles ca e o aventura sa dai bara jos, si daca merg cu ea la service sub 100 ron nu cred ca scap...

 

@bvboddy am facut cum ai zis, nici 3 min nu mi-a luat sa le pun, am pozitionat limba becului pe traseu cu cea a ramei si a intrat perfect, a facut si un mic click cum trebuie,am facut si niste poze cu telu dupa sa vad daca a iesit, este perfect, rama becului incadrata cum trebuie in rama farului si prinsa in toti dintii !

 

Cat despre mufa ai avut dreptate !!! Eu unul nu am observat-o ! Maine merg sa o schimb ! sa iti dea bunul Dumnezeu sanatate ! :D

 

E trist ca te gandesti ca mergi cu incredere la un service care se presteaza a fi "profesionist" sa iti faca o banala operatiune de schimbare a doua becuri de faza scurta si te trezesti cu asa "opera de arta"..... asta sa imi fie invatatura de minte ! :)

 

Uite si mufa cum arata, bine ca ai vazut bvbboddy, ma mai trezeam ca imi ia si masina foc :)  , cred s-a topit cand a sarit becul saptamana trecuta...

 

ZqfBxER.jpg

 

75TpEJm.jpg

 

OuNdmoi.jpg

Modificat de AdrianClaudiu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super!!! A durat 3 min ca erau becurile fierbinti... nu m-am gandit sa le sting mai din timp... Ma bucur ca ai reusit. Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Am vorbit la un alt service la care am fost mai demult unde am schimbat si distributia, o sa merg maine cu ea si o sa mi-o faca , pune contact nou( de ceramica cred) si o sa incerce sa imi scoata cioburile din far, cel mai probabil a zis ca va trebui scos farul si o sa mai imi cumpar un osram NBU nou, si uite asa dragii mei o schimbare banala de faza scurta poate ajunge pe la 200 RON  :coffee_lol: ... asta e... prostia si domnia se plateste :)

Modificat de AdrianClaudiu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e soclu de casa, sa-ti puna de ceramica.. tot de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de aceste becuri? Mi se pare un pret bun. Oare se va vedea o diferenta semnificativa fata de becurile de fabrica? Nu de alta dar cele pe care le am acum mi se par relativ slabe pentru un far xenon.

 

http://www.emag.ro/bec-auto-xenon-pentru-far-osram-d1s-cool-blue-intense-up-to-20-35w-1-buc-66144cbi/pd/DYYLLBBBM/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt slabe pt xenon, deoarece au ceva ore de functionare....

 

da, o sa se vada ok - am montat unele identice pe un B6, saptamana trecuta - lumineaza ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul becurilor de Xenon e tot ca la H7, in sensul ca un bec mai puternic = durata de viata redusa?

Stiu ca aveam pe Golf H7 Night Breaker (super bune) si ma tineam maxim 1,5 ani iar apoi se ardeau ambele in aceeasi saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma mi-am luat Philips X-treme Vision. Sper ca am facut o alegere buna. Pretul mi s-a parut foarte bun. Noroc cu black friday :)

 

http://www.emag.ro/bec-auto-xenon-pentru-far-philips-d1s-x-treme-vision-85v-35w-1-buc-85415xvc1/pd/DPMLLBBBM/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!