Jump to content

Faruri Bixenon Adaptive (OEM)


justi
 Share

Postare recomandată

Poza de pe site-ul chinezesc, la pret de 11 dolari bucata. Pe un site serios din Germania, un Philips X-tremeVision e 86 euro bucata. Sunt multi turci pe ebay.

post-18603-0-27540000-1441806640_thumb.j

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Stie cineva pe unde se poate gasi un motor de far pentru faza lunga (cel care cupleaza faza lunga)?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce parte iti trebuie ? Am de pe dreapta,ma uit sa vad daca se poate pune si pe stanga

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Pe stanga este dus. Daca se potriveste de pe dreapta, crezi ca ma poti ajuta cu montajul?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i nimic ca esti din Bacau. Ori demontez farul si ti-l trimit (contribui la profitul Fan Curierului) ori dau o fuga pana la tine intr-o zi.

Verifica sa fie compatibil de pe dreapta pe stanga.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cu ce becuri vine din fabrica golful 5 cu faruri xenon cu lupa? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandum

Releul de faza lunga se potriveste de pe dreapta pe stanga,doar ca trebuie dezlipita sticla pentru a fi inlocuit,lucru pe care eu nu il fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D2s

Si ca putere știi cumva florin? Ms mult Modificat de ady.kmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca balast (pentru Passat B6 2008) e ok 3D0 907 391 B, respectiv Valeo LAD5GL (4PIN)?

Multumiri!

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La montarea unui kit de arcuri drop 30mm se recomanda reglarea farurilor xenon sau e nesemnificativa coborarea incat sa afecteze "inaltimea" la care bat?

 

@Polosaurus citeste postul @663 din acest topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu astazi becuri cu unele osram xenarc. Este foarte mare diferenta fata de cele vechi, aveam philips unul oem cel cu eticheta neagra care inca mai mergea si unul tot philips xen start cel cu eticheta galbena care era afumat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal... nu se compara becul obosit cu becul nou.

 

bine ca ai ales ceva bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema. Cand sunt farurile stinse si dau "flash", merg ambele. Cand faza scurta e aprinsa si dau flash, doar farul stang da "flash". De la ce ar putea fi? S-a mai lovit cineva de problema asta?

Modificat de gheta.gabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara.

 

Am o problema. S-a ars un bec (dreapta) pt masina din semnatura.

 

Din Etka rezulta codul N 10566103 / D1S-12V35W (B6 / passat 2007 / xenon ).

 

Intrebari / recomandari:

1. ce model sa cumpar? (osram / philips / night vision, etc )

2. .Am observat ca sunt preturi diferite pt un bec, compatibil cu modelul meu (de la simplu la dublu). Atasez link pt ca nu inteleg de ce. link 1   (190 lei) si link 2  (390 lei).

3. pt schimbare bec trebuie demontata bara? daca da, imi puteti recomanda in sect 2 / 1 un service ok? (si evident imi puteti spune cam cat ar costa?).

 

 

Nota

am inteles ca trebuie schimbate amandoua si asta intentionez.

 

Va multumesc anticipat de raspuns.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cezar C vezi pe emag osram la reducere eu le-am schimbat sapt trecuta, trebuie data bara jos...am cumparat osram xenarc e foarte mare diferenta la vizibilitate fata de cele "obosite" care erau pe masina 

 

Becul este D1S  

Modificat de SavuAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc SavuAD.

 

Am intrat si-am vazut ce si cum (ref. la pct 1 din postul meu )

Becul Xenon D1S Night Breaker Unlimited are cu pana la 70% mai multa lumina si un fascicul mai lung cu 20m pe sosea comparat cu becurile xenon standard. Temperatura de culoare poate ajunge pana la 4350K.”

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am alta intrebare.

Lupa de la ambele faruri pare putin prafuita. Se poate sterge? Sau trebuie inlocuita? Stie cineva?!

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Am inceput de la prima pagina. Este de prin 2006.

Daca imi poti spune de la care pagina sa incep .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa inteleg cate ceva citind TOATE posturile.

Am rezolvat problema cu becul ars. chiar era ars. Nu era balastul.

 

Am inlocuit ambele becuri. Monopera pt dat bara jos, schimbat becurile prin scoaterea farurilor, montat bara = 69 lei. O suma frumoasa. La un megane 2 am platit cu ceva timp in urma 100 lei pt ambele. Acolo m-am scos din pretul becurilor (halogen).

 

Am avut totusi doua surprize.

1. Am comandat becurile de la un magazin de piese auto (in care am incredere) becul Osram night breaker unlimited xenarc (66140xnb, 35w)- 2 buc. Cand sa achit am desfacut cutiile. Surpriza. firul imbracat in portelan (pe langa sticla) avea portelanul fisurat in doua zone. Celalalt bec era ok dar cutia de aluminiu avea in zona mufei zgarieturile care apar cand introduci becul in far. Concluzia? le-am refuzat dar a trebuit sa cumpar altele mai scumpe (aceleasi caracteristici). Cele refuzate erau 320 lei/ buc. Becul original (cod etka) costa 330 lei / buc sau 390 lei / buc (functie de unde le cumperi). Acestea au fost 365 lei/ buc dar citind posturile voastre si ceea ce scrie pe bec am considerat ca sunt bune.N-am mers cu ele noaptea dar se vede o diferenta CLARA pe masina din fata.

2. becurile de pe masina, erau philips. Pe cel functional l-am facut cadou. Pe cel defect l-am oprit pentru "disectie". Cand am incercat sa scot ambalajul din aluminiu, supriza. N-am reusit sa scot capacul din spate. Cel de la sticla a iesit. Am incercat sa scot si spatele. A iesit cu plasticul aferent. Acolo este un cablaj care atentie, era TOPIT. Concluzia ........... era un bec fals. Eticheta de pe cel bun avea un colt deslipit. Numai pe acea eticheta scrie ca este philips. Concluzia. Acest bec avea cca 3.000 Km (iunie - septembrie). A fost distrus montajul care putea arde calculatorul de far (balastul). In mod normal trebuie sa isi schimbe culoarea, sa anunte ca s-a consumat. El s-a distrus electronic, fapt care putea produce mai multe daune masinii.

 

Am scris toate cele de mai sus pentru a intelege si cei care au fost sau vor fi in situatia mea adica sa nu stie ce se intampla dar citind sa i-a o decizie buna pt ei. Diferenta ca pret dintre un bec de marca (OSRAM, PHILIPS, atat stiu) si unul contrafacut este mult prea mica fata de defectele care pot aparea. exemplu: bec contrafacut 50- 100 lei / buc. bec normal 250-330 lei. Diferenta este de 200 * 2  = 400 lei / 2 becuri. Cat costa un calculator de far? La acest pret mai adaugi si becurile (iti trebuie nu? asta daca INTELEGI ca iti trebuie de marca si nu false) dar si manopera. 

 

Am stiut sa ma uit la bec datorita unui tutorial in romana gasit pe net aici (probabil pus de unul dintre voi ca post in acest top - nu mai stiu)  in care se explica clar cum se verifica becul cu xenon.

 

Alt lucru care m-a ajutat citind aceasta sectiune a fost ca baiatul de la service dorea sa-mi schimbe becul din stg fara sa scoata farul din locas (prin spatiul de la motor) dar stiind ca un coleg de forum a incercat exact acelasi lucru si a ars calculatorul de far I-AM EXPLICAT CA NU SE POATE ASA, IMI POATE ARDE CALCULATORU SI CA TREBUIE DAT JOS FARUL. S-a confomat.

 

Legat de lupe, am inteles. Trebuie curatate si se poate cu atat mai mult ca sunt din sticla. Asta daca am rabdare si pricepere sa repet operatia necesara scoaterii farurilor de pe masina. Acest lucru este posibil daca scoti bara de pe masina cu toate suruburile aferente. La mine nu trebuie scos si farul de ceata cum am vazut prin unul din posturi.

 

Asta este tot. 

 

Va doresc multe mii de km fara incidente.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!