Jump to content

Creta


bebeko
 Share

Postare recomandată

Buna, pentru cei interesati de un concediu super , luati in considerare si Creta. Este foarte frumos si ca peisaj si locuri care merita de vazut si ca plaje etc. Un pic este mai scump decat pe continent este drept dar deh e insula. Nu merita sa dati o groaza de bani pe cazare , adica e suficient si un hotel de 2 stele maxim 3.Eu am fost la 4 stele si nu prea au meritat banii, mai ales ca am inchiriat o masinuta ( super ieftine ) cu care eram plecat la colindat pe insula mai tot timpul.Deci practic foloseam hotelul doar pentru dormit si ... ( am fost cu sotia :D ). Pe total merita de vizitat , macar o data pe an Creta ! O recomand cu caldura . :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Voi pleca in Creta la sfirsitul lunii august in Hersonissos la un hotel de 4 stele. Am vrut sa plec cu masina dar nu m-am putut intelege cu sotia asa ca avionul ramine singura solutie (in plus feribotul dus-intors ajunge sa coste mai mult ca pretul avionului). Spune-mi ,te rog, cit ajunge sa inchiriez o masina, locuri de vizitat pe care sa nu le ratez, alte sfaturi! Mesi!

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost acum doi ani.Foarte frumoasa insula,tot in Hersonissos am fost si eu.Te poti interesa la hotel unde esti cazat de excursiile care se fac.Sa nu ratezi excursia spre Santorini,desi costa cam 140 e pt. doua persoane,dar ai ce vedea desi este foarte obositor:plecarea dis de dimineata(pe la 4..),mers cu feribotul vreo 5 ore dus,alte cinci ore intors,ce mai haladuiesti pe acolo prin soare..in tot cazul ai sa ajungi pe la miezul noptii inapoi la hotel rupt dupa vreo 20 ore..dar ai ce vedea.Ideal ar fi sa stai acolo o noapte sau doua,insa este destul de scump si nu are rost sa pierzi doau zile de cazare in Creta(presupun ca te duci cu rezervarea deja achitata..)

Sa te duci de asemenea si la o Seara Cretana,sunt vreo 400 turisti de peste tot si este ca la o nunta,dansuri si mincare specifica,vin Cretan la greu..ce sa mai,superb..

Eu am stat o saptamina,merita sa stai macar 10 zile,insula este foarte mare si ai multe de vazut.

Nu ai sa regreti..

Concediu placut!

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum a spus si l.u.v. merita sa nu pierzi croaziera pe Santorini ( e de-a dreptul bestial pe acea insulita ), si seara cretana care pe mine nu m-a impresionat prea tare.Si eu tot in Hersonissos am fost (se pare ca e o preferinta a agentiilor de turism ) dar cum am mai zis nu merita prea tare o cazare de mai mult de 3 stele. Cu masina am negociat cu ghidul nostru ( am avut si asa ceva ) si daca mai tin bine minte a fost cam ~ 300 eur pentru 5 zile un Citroen C2 cu aer conditionat neaparat. merita sa mergi mai ales inpartea de est a insulei spre Agios-Nicolaos , sau cam asa ceva, unde e mult mai curata si apa si plajele si parca nu e asa mare aglomeratie.Apoi daca iti plac antichitatile poti sa vezi ruinele palatului de la Iraklion sau fortul venetian tot din Iraklion ( impresionant ) , fortul din Rethymnon , pestera de la Milatos si mai ales o super plaja de la Malia ( aproape de Hersonissos). Cel mai bine este sa iti cumperi o harta si ceva ghid turistic cu cele mai importante repere turistice.Oricum ai ce vedea iar drumurile sunt f bune. Neaparat sa nu pierzi croaziera pe Santorini ( plecare din Iraklion) !

In rest concediu placut si sa ai parte de vreme buna :)

P.S. Si sa uit : e bine sa le vorbesti in engleza sau germana pentru ca daca vad ca esti roman parca se uita mai greu la tine ( impresia mea care nu am avut-o si in alte tari ) :))

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

eu sunt in Creta de 2 luni, in Hersonissos, lucrez la un hotel de 4 si imi pare ft rau ca nu am luat masina cu mine, sunt superbe drumurile si peisajele si ai ce vedea. Sfat: luati masina dupa voi, chiar daca este mai obositor dar merita. Costa 95euro feryboat din Athena, Pireus un dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tataie, adica eu, va intra in concurs: cu creta pe macadam.

bineinteles motorizat, ca d'aia este sofeur cu tintinta. :D

stati pe aprope ca vin cu povesti!

aventura cunoasterii incepe ca de obicei fara nicio rezervare.

doar loco!

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru ca am ramas dator, iata si povestea vacantei mele de septembrie:

"Si a fost si Creta. Cand am gandit prima data o astfel de locatie pentru concediu ma bazam pe latura mea mai putin serioasa, crezand ca intr-un an de zile este timp suficient ca sa-mi treaca. N-a fost asa! Chiar am ajuns acolo. Motorizat evident! De altfel nici nu este asa departe. Faci cam 1 200 km pana in locul unde te imbarci pe ferry, respectiv Pireus. Mare parte a drumului pe ruta asta in Grecia este pe autostrada, asa ca ai toate sansele sa-l parcurgi rapid, intr-o medie orara de peste 100 km/ora. Noaptea cel putin.

Imbarcarea se face destul de rapid, fiind reprezentante in apropierea portului ale companiilor de transport de la care iti alegi ora de plecare si portul in care vrei sa ajungi: Chania sau Heraklion. Pentru noi care am fi vrut sa traversam noaptea imbarcarea a fost si mai rapida: aveau oferta pentru masina gratis dus daca luai dus/intors si plecai in urmatoarele doua ore, respectiv la pranz. Nu am mai stat pe ganduri si am procedat ca atare, pentru ca 100 EURO nu erau de colea. Bine, in final am economisit 60 pentru restul fiind cheltuiti pe cazare o noapte in Chania.

Traversarea cu ferry in cursul zilei pare destul de lunga, intrucat este mai greu in cele peste 8 ore sa prinzi vreun pui de somn, iar plimbatul pe vas il rezolvi intr-un timp relativ scurt. Asa ca drumul de intoarcere pe care l-am facut noaptea mi s-a parut considerabil mai scurt. Debarcarea pe insula se face de fapt langa Chania, in portul Souda, urmand sa parcurgi vreo 2-3 km pana in Chania. Odata debarcat am facut cunostinta din scurt cu un drum si o inghesuiala pe strada cam ca pe la noi, desi orele erau binisor trecute de 21:00

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Super tare Vekau ! Anul asta vreau sa fac si eu aceeasi excursie cu masina ! Mai stii cum se numea compania cu feribotul sa caut preturi pe net?

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am fost lenesi si va urma nu a mai continuat. Daca exista ceva interes, pun dovleac la contributie.

ANEK este firma cu feribotul, dar te orientezi la fata locului dupa ora la care vrei sa pleci si portul in care vrei sa ajungi: Chania sau Heraklion. noi am preferat sa incepem dintr-un cap!

preturile sunt orientative pe net. la fata locului depinde cum te nimeresti. ofertele sunt in functie de numar beligeranti. variabil de altfel. foarte probabil neschimbat in sezon plin.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Tocmai m-am intors din Creta. Recomand cu cea mai mare placere aceasta destinatie de vacanta. Am fost cu masina urmand exemplul lui @VEKAU. Am tranzitat Serbia si Macedonia ca sa ajung in Grecia. Creta am facut-o toata de la vest la est. Atasez niste poze cu plajele Balos, Falassarna si Vai, precum si cu portul Vienez din Chania. O sa revin cu o descriere mai amanuntita asupra drumului facut cu taxe, probleme, etc.

http://img529.imageshack.us/img529/9027/img0119ykr.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/1320/img0211h.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/3914/img0218r.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/2015/img0238k.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/290/img0304x.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/4636/img0305l.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/774/img0322n.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/2104/img0576w.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/1860/img0577y.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un amic a fost in Corfu. A ramas impresionat placut. Nu au gasit hoti ca in Grecia. Ma refer la restaurante si alte barulete. :blah_: A fost careva pe acolo? A tipul a inchiriat o masina acolo si in doua sau trei zile a vazut cam tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate compara Corfu cu Creta...cel putin din punct de vedere a intinderii insulei. Daca in Corfu inchiriezi o masina si poti spune dupa 3 zile ca ai vazut toata insula, in Creta nu poti sa spui acelasi lucru. Insula e mai mare, locurile de vazut sunt mai multe si ai nevoie de mai mult timp si mai multa...benzina :icon_cheesygrin: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi merge in Creta la lucru pentru o jumatate de an,la un hotel.Merita sa-l iau pe nenea A4 cu mine?:vaidecapulmeu: Cum stau cu preturile la benzina,taxe,etc?.Ideea e ca am vazut ca sunt destule locuri de vizitat,si n-as inchiria scuter sau alte vehicule pentru asta,cand am masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as putea spune ca sunt mare cunoscator in domeniu dar ai destule de vazut si decat sa dai banii pe inchiriatul masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stingray e absolut necesar sa ai masina in Creta. Sunt foarte multe de vazut pe tot cuprinsul insulei. O sa incerc sa fac in curand un ghid al insulei. Si in cei aproximativ 400 km cat are insula de la vest la est ai ce vedea. Si partea de sud a insulei prezinta locatii interesante, asa ca nu trebuie neglijata. Daca vrei sa inchiriezi masina acolo, preturile sunt cam la 25 de euro pe zi pentru un Matiz, Hyundai Getz sau Hyundai Athos si cam 45 de euro pe zi pentru un Suzuki Jimny (recomandabil pentru Balos). Ceea ce mi s-a parut interesant era ca, majoritatea agentiilor de inchiriat masini nu cereau garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acum sase ani. Normal ca am inchiriat masina acolo.

referitor la garantie ? unde sa pleci cu ea ? este doar o insula.

Am avut un Athos care a functionat impecabil. Patru zile 70 euro inchiriatul cu combustibilul meu.

pacat ca nu am ajuns in sudul insulei ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu am fost anu trecut in Creta si a fost super tare mia placut mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Are cineva informatii recente alte sfaturi pentru o deplasare cu masina pana in Creta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost cu avionul dar iti pot recomanda ce sa vizitezi pe acolo (de la Heraklion catre est ca n-am apucat sa vedem tot desi am avut masina inchiriata vreo 5 zile) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Confirm si aprob pozitiv ! Creta e super - mega tare . Am petrecut 7 zile de senzatie in Hersonissos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare tuturor. Anul acesta vreau sa incerc o tentativă in Creta cu masina. Stie cineva detalii? A fost cineva cu masina? Cam cat m-ar costa ferry?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!