Jump to content

cum poat regla cablul de acceleratie?


ingerul_danutz
 Share

Postare recomandată

ingerul_danutz

la clapeta vine un cablu, dar care are "burta".

Ma interesa cum pot sa-l mai strang, acolo la clapeta el are un fel de siguranta pe care o poti muta dar este la capat si tot are joc. Am incercat sa-i dau de cap jos la pedala dar nu am reusit!

sau eu la masina nu am cablu de acceleratie direct de la pedala pana la clapeta?

*****sper sa nu ma fac de ras, dar chestia aia de plastic pe care calca piciorul nu e fixa pe brat (gen dacie ..sau restul pedalelor) ci se misca la randul ei, dar nu e rupta! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mergi de la clapeta pina in momentul in care pe cablu este invelisul de cauciuc. La inceputul acestuia exista o portiune mai groasa de unde se poate regla "lungimea cablului" - nivelul de la care actioneaza pedala de acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

intradevar este asa cum spui tu, dar siguranta aia este pusa la capat ...am fost la servici sa-mi curete injectoarele , clapeta si sa o regleze, doar injectoarele au fost curatate (se simte o diferenta la mers), clapeta nu a putut fi reglata ....nu stiu daca se poate regla electronic la modelul meu, sau clapeta e dusa... iar de cablu, mesteru a zis k a fost inlocui cu altul care este mai lung si nu are ce-i face :)((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La clapeta poate fi efectuata o masurare a rezistentei intre 2 pini ai motorasului pentru a vedea daca are rezistenta care trebuie (Vezi in Autodata).

Mai multe despre clapeta aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

astept sa se intoarca masina... pot curata si rotitele alea de la motoras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!