Jump to content

Odorizante Auto


VEKAU
 Share

Odorizante auto  

1.681 voturi

  1. 1. Ce odorizante auto folositi?

    • Ambipur
      396
    • MyShaldan
      131
    • TurtleWax
      36
    • Wunderbaum
      435
    • Ma Fra
      39
    • Sonax
      37
    • Arexons
      62
    • California Scents
      256
    • Altele (braduti de la benzinarie, imitatie ambipur, etc.)
      395
    • Nu folosesc
      35


Postare recomandată

Eu folosesc de la ODORITE de vreo 6 luni odorizante si le-am schimbat de vreo 4 ori, ceea ce inseamna ca tin cam 6 saptamani. Pe toate produsele scrie Made in SUA, deci nu sunt chinezisme si nu ma mira ca tin atat si am avut de ales din 20-25 de arome. Daca va intereseaza, firma care le aduce e chiar la gara de nord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc braduti Wunderbaum,ii schimb cu regularitate (saptamanal),si sunt f.multumit de efect,desi fumez.

Dupa un timp te obisnuiesti cu mirosul si nu-l mai simti in mers,dar atunci cand intri in masina il sesizezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc triunghiuri (braduti) de la Moll. Se numesc Sport. Tot de la Moll iau rezerva sport. Miroase excelent, si pun doi la minerele din spate, niciodata nu pun la oglinda. Dupa ce dau cu aspiratorul, pun din rezerva pe braduti si inchid geamurile si intr-o ora miros si scaunele. Asta la Golf.

La Peugeot, ii pun Wunderbaum de vanilie. Intr-adevar nu e bine sa schimbam mirosurile, iasa un cocteil nu tocmai placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut am luat dintr-o benzinarie din .bg un odorizant de la areon (ceva albastru, fresh, unul dintre Odorinzante lichide Areon). maaamaaa ce mi-a placut! e adevarat ca la inceput abia puteam sa stam in masina de cat de tare mirosea (cred ca am apasat prea tare pe rezerva si a curs cam mult) dar in timp mirosul a intrat putin si in tapiterie si s-a mai domolit. era extrem de placut si a costat doar 1,8 lei.

a tinut vreo cateva luni.

ajuns in Cora am zarit aceleasi produse si am mai cumparat unul, ceva mai scump de data asta, insa efectul nu a fost acelasi! oricat de mult incercam sa umezesc sugativa de pe verso tot nu reuseam sa-l fac sa miroase foarte tare.

am mai incercat si cu saculeti atarnati la oglinda (nu-mi place cum stau acolo, dar m-am obisnuit). tin 1-2-3 saptamani dupa care iti pierd aroma, dar i-am mai improspatat cu ulei mirositor de camera :), insa nu cu rezultate spectaculoase.

cred c-o sa mai incerc inca unul de la Areon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bradutii nu sunt o solutie la mine. dupa 4-5 zile nu prea mai miros. miroase in masina tot asa..normal. mai voi cauta si altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat glade .. intr-un fel de conserva da plastic care se pune in dulapu cu haine sa le dea miros .

l-am pus la passat in gaura din bord din partea dreapta ..

si sunt ff multumit .. inainte foloseam ambipur + braduleti

p.s.

cei care spun ca nu mai miroase asa de tare dupa 1-2 saptamani .. sa stie .. ca omu se obisnuieste cu mirosul si de accea apare senzatie ,, ca nu mai e bun " :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu este doar o senzatie ca a disparut mirosul, ci chiar dispare de-a binelea. nasul se obisnuieste cand stai in masina cu mirosul in nari, dar cand te sui in ea nu mai poti da vina pe el. ce mai! odorizantele care sunt la noi sunt SLABE. am inceput in urma cu vreo trei saptamani cu braduti XL, cate doi deodata si am sa-i experimentez un timp mai indelungat(minim 3 luni) sa vad cu ce rezultate. pana acum nimic spectaculos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Hai VEKAU-le, nu mai fi asa prapastios.Insista cel putin 3 luni.Iti dau iar un exemplu:am fost plecat 1 saptamana din Bucuresti, iar masina am lasat-o in garaj la cumnatul meu;cand m-am intors si am deschis masina pot sa spun ca m-a lovit in nari un miros foarte placut pe care inainte parca nu-l sesizasem, obisnuit fiind cu el si dupa mers cu alta masina cu alte mirosuri in ea.Ai vazut, e ca acasa;cand stai la tine in casa nu sesizezi mirosul specific dar cand deschizi usa dupa ce vii din concediu recunosti imediat mirosul specific(da nene, am ajuns acasa ;) ).Sau ca sa fabulez si mai mult, ;) e ca mirosul Bucurestiului pe care nu l-ai mai inhalat vreo 2 saptamani.Hai ca am luat-o razna ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai sunt.

zic 33 si ADUlmec mirosu... ;) ;) ;)

ps benvenuto!!! ;)

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cel mai bun parfum de masina. Luati o rezerva de ambibur goala , spalati-o bine si apoi puneti in ea parfum original (Davidoff , Dolce & Gabbana, etc ce va place voua cel mai mult). Costa 200-250 ron 75 ml. 25 ml pt masina restul de 50 pt voi. Si asa masina voastra miroase intotdeauna frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu daca este bine ca si in masina sa miroasa a macho!?!? :D

nu este mai bine fiecare cu personalitatea lui (ei)?

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ideea cu parfumul :D ar trebui sa o incerc si eu ;) intrebare insa: daca se scurge parfumul pe bord... lasa la fel de multe urme ca si lichidul de la ambipur?

Dar pana atunci mi-am luat din Carrefour o conserva d'aia japoneza cu miros de plante... si imi place cum miroase in masina, toata lumea mi-a laudat asta ;)

Asa ca am renuntat la ambipur deocamdata...

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nus' ce sa cred despre Glade :angry: . Aveam o parere mai buna.

Am luat un glade din acela in conserva de plastic, l-am desfacut complet si l-am pus sub scaunul soferului. Nu a mirosit deloc de la inceput. Dupa un timp am mutat-o in buzunarul de la usa soferului. Degeaba :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot braduti folosesc. unul la doua sapt. merge foarte bine. dar parca nu i-as prinde de oglinda... ce loc mai imi sugerati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, poti folosi manerele de deasupra usilor din spate (ale de care te tii in curbe). Golful tau parca are 4 usi, nu? Cu suspensia pe care o ai, oricum nu le foloseste nimeni pt ca nu se inclina deloc in curbe :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, poti folosi manerele de deasupra usilor din spate (ale de care te tii in curbe). Golful tau parca are 4 usi, nu? Cu suspensia pe care o ai, oricum nu le foloseste nimeni pt ca nu se inclina deloc in curbe :(

am doar 2 usi.... ca asa ii sta bine :P :P. si presupun ca manerele le zici nu al alea de sus..de deasupra geamurilor..ca nu imi place sa se vada bardutul. si la usa nu am manere..am decat sprijin..

de inclinat se inclina... :P dar nu ati vazut voi aia din coloana... :P :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca un alt loc decat cel de la oglinda nu ar avea efectele scontate pentru ca aici prin miscari de du-te vino parfumul este imprastiat in mod uniform in tot habitaclul. eu mai pun unul la plasa despartitoare din spate, dar este cazul variantului.

in alta ordine de idei am gasit pe la greci un odorizant frumos prezentat ca fiind colectia lui Schumacher. mai oameni buni cand l-am desfacut era sa cad precum tzantzarii aia de la Raid. miros de pesticide, insecticide si alte substante care se termina cu -icide mi-au cotropit narile. si mai luasem si doua... pana la urma dupa ce s-a mai aerisit l-am aruncat intr-un colt in portbagaj. nu stiu cum cineva poate sa-si puna asa ceva la oglinda intrucat este un atac la siguranta rutiera

pe de alta parte am gasit si clasicii braduti care acolo erau 1.5 euroi, insa dupa experienta cu pesticidul lui Shumi nu m-am aventurat decat sa iau doar unul. si rau am facut ca acum dupa mai bine de trei saptamani miroase destul de bine inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece nu sunt deloc multumit de braduti pentru ca mirosul nu tine mai mult de o saptamana, am zis sa incerc azi si acele conserve (cum sunt cele japoneze My Shaldan), dar am ales Turtle Wax Sports fresh Pine, pinul fiind favoritul meu. My Shaldan nu are miros de pin.

Surpriza a fost ca la desfacere nici urma de pin... ci un miros puternic de citrice. Nu e deloc rau, insa sunt putin dezamagit ca am luat pin si m-am ales cu citrice... A mai folosit cineva conservele Turtle Wax?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu 2 conserve de alea my shaldan sau cum le zice. Foarte OK. Isi fac treaba pe deplin. Nu am testat decat 2. Nu stiu unul sa miroasa mai bine. Am unul de grefe....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea care zici ca sunt gem bre ?Daca le lasi la caldura in masina , si intri in ea dupa ce a stat in soare nu te ustura ochii bre ?

Am si eu unul d-ala verde , face treaba , dar parca prea concentrat este nenea . Am avut inainte Wunderbaum dar era cam cazanarie adica bani multi dar degeaba.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi plac conservele. A fost Ok o vreme, insa acum parca nu prea isi mai face efectul atit de bine. Plus ca miroase a dracului de artificial. Toate miros astfel. Dar pina acum par a fi solutia cea mai ok.

Tot de pin am si eu si chiar nu are nici o legatura cu pinul. Mai degraba are legatura detergentul de vase Fairy cu lamiie si brad a nuc decit ala :pale:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mai am doua bucati de Turtle wax sub scaune dar zau daca se simt. intradevar n-au legatura cu mirosuri de pin.

nu le puneti la vederea soarelui ca se fac ciorba!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mai am doua bucati de Turtle wax sub scaune dar zau daca se simt. intradevar n-au legatura cu mirosuri de pin.

nu le puneti la vederea soarelui ca se fac ciorba!!!

Deocamdata nu mi-am dat seama cat de bine miroase conserva Turtle wax pentru ca luasem impreuna cu conservele si ceva mancare calda si mirosul de usturoi din preparate era super puternic... cred ca nici 10 conserve nu il acopereau :pale: . Sa vad cand ma voi urca asta seara in masina...

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce aroma recomandati la bradutii de la rompetrol ..sau la sticlutele alea care le au ei cu sigla lor ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce aroma recomandati la bradutii de la rompetrol ..sau la sticlutele alea care le au ei cu sigla lor ?

Multumesc

-Alpin

-Fresh

-Sport

-Anti Tabac

Acum ceva vreme existau si de mar... mie cel putin, mi se pareau bestiale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!