Jump to content

SCHIMBARE MOTOR


LuckyCyber
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee unde se poate face?

si cam care sunt conditiile si eventual costurile (avand deja o alta masina cu motorul 1.9D).

Ideea a plecat de la faptul ca la masinutza mea (1.8i) mecanici au spus ca are inceput de sfarsit.. si ca oricum nu renteaza sa il fac , asa ca incerc si eu ce pot. si ma gandeam sa trec la motorina .. ca la benzina mi-a ajuns :offtopic: (consum de 12 urban).

O sa incerc sa cumpar una fara acte .. si sa vad unde pot sa schimb motorul.

A si inca o intrebare , cum se face omologarea la RAR pentru noul motor? Banuiesc ca nu o sa am probleme .. ca am mai auzit de masini cu motoare schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

salut....si eu vroiam sa trec de la benzina la motorina, dar m-am lasat pagubas prea mari sunt costurile.....intra pe rarom.ro (vezo la formulare si cum fac sa....) pt mai multe informatii. Eu credeam k doar se schimba motorul si gata, dar mai sunt si pompe / filtre/ conducte ...bla bla bla :blink:

totusi daca i-ai face o segmentare mai amanuntita nu ai iesi mai bine?!

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pacat sa treci pe motorina... cred ca m-as sinucide sa nu mai am nervul motorului meu.. eu ma gandeam ca urmatoarea masinutza sa fie un turbo pe benzina... da' astea-s vise deocamdata... uite niste costuri la ce am facut eu la mashinutza mea:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9839

topicul se numeste "vreau sa modific/revizuiesc un Golf 3, revizie golf 3" si este ultimul post cu toate preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa incepi sa schimbi motorul din benzina in motorina, parerea mea este ca ar trebui sa te interesezi la RAR daca este ok. Eu am avut (de fapt, inca mai am) o Dacie cu motor de Golf diesel si toti imi spuneau ca sunt norocos ca am putut sa ii fac omologarea pentru ca acum RAR-ul nu mai accepta alt tip de motor decat cel cu care a venit masina din fabrica. Cred ca ar trebui sa intrebi intai la RAR si dupa aceea sa incepi operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu la RAR se accepta schimbarea motorului cu un altul pe care producatorul l-a montat pe masina insa fara a trece la o clasa inferioara privind noxele(ex: din Euro2 in Euro 1 sau Non Euro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!