Jump to content

Am nevoie de ajutor


Iurox
 Share

Postare recomandată

Va salut pe toti. Am un a4 quattro 2002.Am 2 intrebari.Stie cineva daca Audi are fabrici in afara europei?Am nevoie de un rapsuns 100% sigur.Eu sunt in Statele Unite si vin in tara in iarna. As vrea sa iau masina cu mine in Ro. Problema e ca nu mai am hartia care arata ca a fost importata din ingoldstadt sau cum se scrie. Mai simplu, nu mai am hartia care arata ca a fost facuta in germania. Din cauza asta am nevoie de un raspuns sigur.

A 2a intrebare este, cat o sa fie vama? Or sa imi ia vama ca masina americana ?sau una europeana?

Stiu ca la cele europene nu se platesc taxe, doar acciza si tva .Dupa gandirea mea ar trebui sa o ia ca masina facuta in ue.dar cu romanu nu stii nici o data.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trimite seria de sasiu sa incerc o verificare sa vad unde e produsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca aici http://www.audiworld.com/tech/audi1.shtml sau aici http://www.autobaza.pl/ab/en/web/productaa0100

Ultima litera din serie se refera la locul asamblarii. (daca este A atunci masina a fost asamblata la INGOLSTADT)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.Multumesc mult pentru linkuri.Am bagat vin number is imi spune ca e facuta in Ingolstadt.Problema e ca nu mai am hartia aia de import care era hartia Euro 1.NU situ ce a fostin capu meu si am aruncat-o ,am zis c anu mai am nevoie de ea.Deh, nu ma gandeam sa vin cu masina... si in USA nu ai nevoie de ea.Cum pot sa le dovedesc ca masina e facut in EU.Pur si simplu se pot uita si ei dupa VIN.?

AM tot cautat ceva pentru taxele vamale dar nu am gasit.Link-ul dat nu mai mergea.Stiu ca sunt pain in the ass dar poate cienva sa imi spuna exact cat m-ar costa vama?Tre sa fac calcule sa vad daca renteaza.Mai tre sa platesc si transport. Aici sunt datele.

Audi A4, 1.8T quattro an fabricatie 2002, daca conteaza transmisia e tiptronic.

Multumesc pentru autor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie musai dovada eur 1.

incearca cu un mail sau un fax la AUDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci din cate inteleg eu dovada euro 1 este hartia care arata ca masia a fost importata din germania ?

De aseamenea am sticker la portiera care spune ca masina este made in Germany.In eventualiatatea in care nu pot face rost de dovada asta,inseamna ca nu poat aduce masina in tara ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este dovada ca a fost FABRICATA in germania. de ce nu incerci sa iei legatura cu AUDI ??

masina o poti aduce in tara si fara hartia aia, doar ca platesti 30% taxe vamale.

exista topic-uri dedicate despre aducerea masinilor de afara, incearca un search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat aseara cu un comisionar vamal: daca o aduci doar temporar, faci import temporar si nu platesti vama, doar niste chestii marunte (nu discutam de transport). Daca masina e germana, si o aduci definitiv in tara, poti s-o aduci si de pe Luna, platesti taxe vamale normal ca si cum ai adus-o din Germania. Evident iti trebuie certificatul de origine al masinii (EUR1 in cazul tau) chiar daca scrie mare pe ea AUDI:D

Mi-a mai spus ceva de repatriere dar nu am retinut, se golise deja sticla de..suc :offtopic:

Ar fi o idee sa cauti pe net comisionari vamali si sa iei legatura cu ei

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Cum spuneau si altii, incearca un search. Eu am trecut prin ceva asemanator: masina adusa in RO si apoi facute actele.

Dovada fabricii pt. EUR1 se poate obtine prin fax, dar trebuie mers cu el la un oficiu vamal din Germania, care va emite actul in sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK , multumesc mult pentru informatii.O sa merg azi la un audi dealer sa vedem cum pot face rost de certificatul ala.Sper sa se poata.

Drum bun si fara gropi. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la dealeru audi de aici.Mda niste idioti.Nu stiu ce e aia.Si ce miau dat a fost o foaie cum se descifreaza vin number.Am o rugaminte.Imi poate arta si mie cineva cum arata certificatu asta euro 1?Vreau sa vad si eu cum arata ca sa stiu ce sa caut.stie cumva cineva cum as putea sa obtin certificatu asta inainte sa ajung in ro si sa trebuiasca sa merg in Germania ?Se pare ca e bataie mare de cap.daca nu reusesc pana la uram o sa renunt desi vine iarna si quattro ar fi mia mult decat perfect.

Va multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie import intr-o tara din Europa preferabil Germania si apoi export Germania catre Romania.Certificatul EURO 1 se elibereaza doar de pe teritoriul Europei (daca nu ma insel) un import direct mai ales la benzina cu motor mare te rupe la bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, multumesc mult pentru informatii.Deocamdata nu am rezolvat nimic.Sper totusi sa rezolve ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi spuna cineva cat dureaza sa obtin certificat euro 1 o data ce merg cu masina in germania?Il iau pe loc ,sau trebue sa aplic si dupa aia sa astept cateva zile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu ar fi sa mergi la un dealer care vinde masini second-hand in Germania si care se ocupa si de acte. Ei au formulare pentru EUR1 pe care le completeaza. Apoi se trimite un fax la fabrica Audi si ei confirma tot prin fax ca masina e intr-adevar facuta de ei. Dupa aceasta confirmare, cerificatul EUR1 este stampilat la punctul vamal din localitatea respectiva si astfel devine act valabil. Din pacate, nu mai tin minte daca faxul la Audi este trimis de catre dealer sau de catre lucratorul vamal, dar eu cand am adus masina parca de la vama l-au trimis.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru importul in Germania iti trebuie o firma care se ocupa cu vanzarea de auto second hand(dealer).Despre actele de import nu stiu mare lucru dar banuiesc ca este destul de simplu din moment ce multe firme aduc masini din Franta/Olanda/Belgia si le reexporta catre Romania.Trebuie sa-ti faci un calcul sa vezi daca merita varianta asta adica mai pui 1000-1500e pt firma Germana comision + transportul masinii in Romania aprox 700-800E(platforma)+cheltuielile pt a organiza totul.Pt a Importa masina in Germania iti trebuie cartea masinii din America si preferabil documentul care l-ai aruncat -certificatul de conformitate sau COC.Daca o aduci pe roti din Germania in Romania -trebuie inmatriculata in Germania cu numere de export valabile 15sau30zile iar la inmatriculare nemtii verifica daca masina a fost scoasa din circulatie in USA(la importul din UE verificarea se face instant la USA nu stiu),de asemenea mai trebuie sa fie facuta si verificarea tehnica (TUV) care mai nou la masinile in tranzit prin Germania(import apoi export) se face full.Masina trebuie sa fie prezenta la inmatriculare in Germania pt verificare serie sasiu si la Vama pt acelasi lucru(cu vama depinde de regiune unele verifica altele nu-dupa lege trebuie verificat).

-faxul este trimis la Audi Germania de handler sau de comisionarul vamal care intocmeste actele.

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pana la urma cred ca ma las pagubas.Atata bataie de cap nu merita.Singura chestie e ca m-am uitat pe internet in germania si nu am putut gasi una la fel ca a mea.Quattro nu am gasit varianta de 1.8T tiptronic.Probabil ca pana la urma o sa vin si o sa iau o simpla A4 tdi desi nu prea sunt incantat dupa ce am mers cu asta.Pacat de masina.Si de mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru un motor de doar 1.8 nu merita ..mai platesti in plus cam 1000e.credeam ca ai motor mare-de asta te ingrijorai atata..si-mi pierd eu timpul degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!