Jump to content

Restaurare Lampi


dihorul
 Share

Postare recomandată

In cazul in care piesele lampilor sunt originale, cred ca se meria sa le restauram im loc sa cumparam piese noi.

Pasi simpli pentru restaurare:

1. Demonteaza lampile - daca sumt murdare folositi sapun si apa, curatand cu o peiuta de dinti.

2. In cazul in care oglinda lampilor este oxidata - folositi un smighel fin si apoi putin acid fosforic. Pasul urmator e vopsirea tablitelor cu vopsea cromata urmata de un strat fin de lac.

3. In cazul in care dupa spalare, gemul lampii continua opac, puteti folosi putin polish, polish care poate scoate si eventuale zgarieturi ori urme de vopsea de la ultima vopsire.

4. Pentru finisare puteti folosi ceara, obtinand o stralucire de nou, dar cu atentie, nu folositi multa ceara si nu lasati ceara sa se acumuleze, important e obtinerea unui strat fin si uniform.

5 Daca si dupa aceste operatii nu reusiti sa obtineti un aspect decent al lampilor - cumparati altele noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Da, sunt becuri Xenon adaptabile.

Dar sunt si lampi mai ieftine la OSRAM care dau un efect de xenon, chiar am luat o pereche zilele trecute. Le spune "Ice Blue", si se pot monta fara adaptari.

post-5838-1171809586_thumb.jpg

Modificat de dihorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt becuri Xenon adaptabile.

Dar sunt si lampi mai ieftine la OSRAM care dau un efect de xenon, chiar am luat o pereche zilele trecute. Le spune "Ice Blue", si se pot monta fara adaptari.

pacat ca farurile astea au dispersorul din plastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dihorul, fara suparare, ce faruri sunt alea? Nu prea stiu care e oferta pe piata, si nici daca alte faruri se mai pot potrivi. trebuie sa imi cumpar si eu pentru 1303-ul meu, si ma gandeam la unele cu geam clar, eventual xenon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dihorul, fara suparare, ce faruri sunt alea? Nu prea stiu care e oferta pe piata, si nici daca alte faruri se mai pot potrivi. trebuie sa imi cumpar si eu pentru 1303-ul meu, si ma gandeam la unele cu geam clar, eventual xenon!

Sunt faruri braziliene, tip tuning. Nu au fost montate de fabricant pe versiunea de serie. Sunt cu geam clar, din plastic (ca 90% din farurile actuale), Si cu lampa semnal ori proiector de ceata inclus (bec H1). La versiunea cu proiector de ceata (vezi foto) poti gasi si modelul unde sticla este colorata (galben) in dreptul proiectorului.

Merg perfect pe toate modelele cu faruri rotunde (sunt toate la fel indiferent de model VW 1200-1300-1302-1303) cat si pe Golf I.

post-5838-1171837500_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care piesele lampilor sunt originale, cred ca se meria sa le restauram im loc sa cumparam piese noi.

Pasi simpli pentru restaurare:

1. Demonteaza lampile - daca sumt murdare folositi sapun si apa, curatand cu o peiuta de dinti.

2. In cazul in care oglinda lampilor este oxidata - folositi un smighel fin si apoi putin acid fosforic. Pasul urmator e vopsirea tablitelor cu vopsea cromata urmata de un strat fin de lac.

3. In cazul in care dupa spalare, gemul lampii continua opac, puteti folosi putin polish, polish care poate scoate si eventuale zgarieturi ori urme de vopsea de la ultima vopsire.

4. Pentru finisare puteti folosi ceara, obtinand o stralucire de nou, dar cu atentie, nu folositi multa ceara si nu lasati ceara sa se acumuleze, important e obtinerea unui strat fin si uniform.

5 Daca si dupa aceste operatii nu reusiti sa obtineti un aspect decent al lampilor - cumparati altele noi!

acid fosforic si vopsea cromata de unde luam? pt ca spray-ul cu vopsea cu asa zisul aspect de crom/nichel reflecta foarte nasol lumina :offtopic:

Modificat de harciogu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acid fosforic si vopsea cromata de unde luam? pt ca spray-ul cu vopsea cu asa zisul aspect de crom/nichel reflecta foarte nasol lumina :offtopic:

Acidul fosforic de la farmacie, iar peste vopseaua cromata aplici un strat de lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!