Jump to content

istoric masina SH


Bandi
 Share

Postare recomandată

Eu am citit acum cateva zile un post pe acest topic unde un membru (cred ca din CJ) zicea ca la iesirea din Cluj spre Oradea iti zice pe loc si pe gratis istoricul masinii, asa tin eu minte :( . Dar observ ca acel post a disparut brusc.... Isi mai aminteste cineva ? sau am confundat eu topic-ul

Ai confundat topicul. Era pe undeva pe la service-uri. In Cluj la Autoworld poti afla aceste lucruri. Gratis. Autoworld se afla la iesirea spre Oradea, pe stanga. E vizibil. Personal am facut lucrul acesta. Si altii mi-au spus la fel. (La fel este si la Renault, Cluj).

Ah, nu ti-l listeaza sa ti-l dea... din motive de confidentialitate (nu le-am inteles, dar in fine). Ce ma interesa, am aflat. Km, ultima schimbare de distributie, si ce interventii a mai suferit masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Sorinelu' ! Cand o sa am nevoie o sa apelez cu incredere ! Oricum e destul sa-l aflii, nu sa-l ai ca dovada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La NURVIL, reprezentanta vw Rm Valcea, nu mi-au luat nimic pentru istoricul masinii.E drept ca eram acolo pentru o reparatie dar ,repet, nu mi-au perceput nici un tarif pentru informatia data.Si e la fel de drept ca fata de altii cei de la NURVIL sunt cu mult mai seriosi.Nu le fac reclama ca nu am de ce dar asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce citesc este evident o informare la indemana oricarui service autorizat VAG. Dar fiecare sef face ce vrea in propriul service si se mai si uita la fata omului, daca nu ii place, nu se poate.

Cat despre listare, asta este alta chestie. Atata vreme cat nu am indicatii directe ca am obligatia sa listez aceste modificari pentru oricine mi le cere, nici eu nu as da un asemenea document pe mana oricui.

Concluzia mea: daca simte ca te mai prinde pe acolo de client, primesti si un suc gratis, daca nu, un sut in fund este bine executat. Si acesta este un mod foarte bun de face afaceri.

marius_antonio: In ce limba ai scris e-mail-ul? Asta poate fi o explicatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cu ajutorul unui coleg de forum, Laurentiu, am trimis o e-mail la dealerul de unde a fost masina inscrisa prima data in Belgia si i-am rugat sa imi trimita tot istoricum maisnii cu revizii si toate reparatiile.

SI astefel stiu absolut tot despre istoria masinii. CHiar si la ce nr de km a schimbat caucicurile si multe multe alte amanunte pe care nici nu speram sa le aflu.

Km sunt reali.

Deci cei care stiti unde a fost masina prima daca vanduta puteti incerca aceasta metoda.

A mea a fost vanduta in Belgia la o firma de leasing si din aceasta cauza propietarul trebuia sa faca reviziile tot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru informatii legate de nr. km si de istoric masina sunati la D&C Oradea, iti vor spune prin telefon cele mai importante service-uri si daca aveti fax, vi-l vor trimite. La ora 5 voi pleca cu un client pana la D&C pentru istoric!

Puteti incerca si la aceste numere:

Telefon: +40259-478847

Fax: +40259-416359

Respect,

Bandui Ioan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice masina pe care am vindut-o ,am intrebat clientul daca doreste atasat istoricul masinii,multi nici macar nu aveau idee ce "e ala".

Dupa cum spuneam mai sus in TM este ok,platesti si primesti.

Oricum am observat ca nu le convine cind vi si spui ca doresti istoric la o masina pe care o vinzi TU si nu care e de la ei.

Si incep cu fel de fel de chestii...."bla bla bla bla",dar in final se rezolva,fara spaga,prieteni sau mai stiu eu.

Factura ,chitanta,istoricul listat frumos.

In schimb in Germania nu costa nimic si aici este nedumerirea mea.

De ce ei(nemtii) iti eleibereaza istoricul,bineinteles dupa ce faci dovada ca masina iti apartine,fara nici un cost,iar la noi platesti.

In final este o informatie pe care doar ei o pot elibara placind de la ideea ca doar ei au acces la baza de date,sau?

Si de ce ar face secret,nu?

E la noi in schimb se uita urit la tine si incep cu "dar aveti cartea de service,dar stit codul motor,dar vreau sa vad buletinul sa verific daca sunte-ti propietarul,dar aveti programare,dar masina este aici,dar stiti mai dureaza pina se elibereaza calculatorul poate doriti sa va reprogramam s.am.d+etc".

Daca poti sa treci peste este ok.

Nu inteleg cum "aia",te servesc si cu o cafea,si iti si zimbesc,si iti si arata pe hirtie,si la plecare te conduc si pina la usa,cind stiu ca pleci si poate nu te mai vad niciodata in viata lor.

Oare va fi cindva ,in timpul vietii mele cel putin si la noi asa?

Si daca mergi sa cumperi o masina noua,nu vezi nici unde o cafea"moca",un zimbet nefortat,calm etc.

Sper ca dupa 1 ianuarie,sa fie fortati/obligati sa se comporte altfel si piata sa ii oblige se te .....si in ..... ca sa fi multumit,ca daca nu"merg la altii ca de abia steapta".

Multumesc.

P.S:scuze de OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la D&C si au PROMOTIE! Pentru orice masina care se vinde, oferta, o testare si istoric masina GRATUIT! Cu ocazia asta am si vandut o masina.

Modificat de TDiFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma batu gandul sa aflu istoricul masinii.

Ma duc la Scorpion Galati impreuna cu colegul nostu Laurentiu. Ei zic ca nu fac. Ne indruma catre Scorpion Focsani. Se suna, se afla pretul si stupoare 100 lei una bucata sitoric, fara TVA. Mia cazut fata, 30 euroi doar pentru istoric!

Ce e de facut la faza asta ? Hai ma ganeam la un 40-50 lei. Dar chiar asa mult?

Acu ma bate gandul sa ii intreb pe cei de la VW germany daca e normal sa aibe asa mare tariful. Gasesc undeva sa timit prin mail datele masinii si sa-mi tirimita istoricul (eventual sa fac o plata de pe net daca moca nu se poate)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba se poate !

Eu am trimis la delerul din Belgia unde a fost inmatriculata masina. Si am primit pe mail tot istoricul ei.

Daca vrei textul in franceza da-mi un mesaj cu mailul tau.

Bafta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci.

Deocamdata sunt in sapaturi. Daca nu reusesc te pm-iesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Azi am trimis si eu un mail la dealer in De . Astept raspuns si-apoi postez . :blink:

PS : Sper sa-mi raspunda . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu raspunde, mai trimiti odata .. Eu asa am facut si a doua oara mi-a raspuns imediat. Cred ca uitase primaoara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am sunat la Autoworld (Cluj) le-am dat VIN-ul si mi-au zis istoricul (la telefon). Bineinteles, gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spunea cineva de un site care iti arata contracost istoricul masinii. site-ul e www.carfax.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu pe siteuri gen carfax...si altele prin google...dar toate imi zic ca e incoret VINu...l-am bgat de vreo 10 ori si tot nu merge :| ...scria si ceva cu masini de pe piata nord americana...poate de aia..ceva din UE nu stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ Pompiliu Incearca aici :

http://www.autobaza.pl/ab/en/web/productaa0100

Am trimis un mail la service in DE azi dimineata la ora 06.00 :) La ora 10.49 primit mail de raspuns cu istoric detaliat ( date , poze , coduri piese folosite , etc ) . Le multumesc ! :)

PS : Am mai trimis un mail saptamana trecuta dar pe o adresa gresita .

PPS : Noi de ce nu putem face ca altii ? De ce trebuie sa cerem bani pentru orice ? :)

Intrebarile este retorice . :D

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aryes13, la ce adresa de email din DE ai facut solicitarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ Venom

Stiam din stampilele de pe cartea de service a masinii cum se numeste dealerul la care a fost efectuat serviceul in perioada de garantie . Am cautat cu google pagina web a dealerului , am intrat pe pagina si am gasit o adresa de mail de contact .

PS : Nu m-asteptam sa fie asa de prompti . Si sa-mi mai si multumeasca la sfarsit ca am apelat la serviciile lor . :D

PPS : Cred ca m-am obisnuit pre tare cu " relitatile " de pe la noi . :offtopic:

LE : Tare faza cu : " Atentie mamaliga pe luneta " . :) :) :)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca am postat unde trebuie. Daca nu mii de scuze.

Vreau sa aflu istoricul masinii mele cit mai repede (ma asteapta un drum mai lung si nu stiu daca trebuie sa schimb distributia).

La mine in oras nu exista reprezentanta si sint foarte "inghesuit" cu timpul.

Sunt dispus sa platesc pentru a afla daca si cind a fost schimbata distributia.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca n-ai postat unde trebuie. NU cred ca-ti poate spune cineva daca a fost sau nu schimbata. Cel mult daca a fost facuta operatiunea intr-un service din reteaua vw, sa-ti spuna la un service de reprezentanta daca apare in baza de date ca fiind schimbata distributia. Dar ma indoiesc sa fie asa pentru ca altfel ai fi avut un sticker sub capota care atesta acest lucru. Altfel nu vad cum. Daca ai carte service cauta acolo Schaftriemen sau ceva de genu (nu stiu germana).

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micyp6.jpg

am cautat pe google..dar cam greu cu germana..am pus si niste prieteni dar nu prea a iesit nimic...daca poate cineva sa caute si pt mine un e-mail as fi recunoscator.... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

THOEN

Wolvenstraat, 43

9280 WIEZE

053/78.28.88

info@thoen.vw-audi.be

Dai CTRL+F si scrii Thoen AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mailu acela am trimis ieri...dar nu am primit raspuns..ma gandeam ca e de la .be belgia :|

si ar fi trebuit din germania parca...oare aia stiu engleza? :|

mai incerc :blink:

Modificat de Pompiliu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa stie engleza. Ai si tu rabdare mai multa cu belgienii :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!