Jump to content

Nelamuriri si intrebari tehnice New Leon!


ryco78
 Share

Postare recomandată

am descoperit mai demult si inca nu ma lasa sa stau linistit o mica problema care vreau sa o dezbat cu cei cu leonul nou!

in partea drepta fata sub bord am observat ca se vad cablajele si o sirena banuiesc! nu se vad daca nu te uiti atent sau daca chiar nu te bagi sub bord!

acum cateva zile cand am fost la spalatorie au scos presurile si m-am uitat mai bine! mi se pare ciudat,parca ar fi fost un capac acolo dar nu e!

si la voi e la fel?

zilele astea o sa pun si o poza sa va lamuresc!

Modificat de ryco78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa se vad si la mine. Nu cred ca e lipsa vre un capac. Asa pare gandit.

Cutiuta rotunda pe care scrie Valeo nu ar avea nici o logica sa fie sirena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha merci ! nu am apucat sa-i fac poza ca am avut aparatu tot descarcat! oricum o sa postez pana la urma! am zis sirena ca nu stiu ce putea fii si nici nu m-am bagat prea sub sa vad!

oricum merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu vreau sa va incurc,stiu doar ca VALEO este o firma producatoare de sisteme de alarma,sist. inchidere centralizata,etc etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sunt multe componente Valeo pe Altea si New Leon...inclusiv cheile, atat cea cu telecomanda cat si cea de rezerva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mici nelamuriri:

-scaunul de la sofer nu are reglaj lombar si nici acel buzunar in spate, cel de la pasagerul din dreapta da; :D

-cum se pot scoate manerele pentru ridicarea geamului; vreau sa le schimb pozitia in care se afla cand geamul e inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yep si la mine este la fel... reducere de costuri, dude!!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglaj lombar apare doar de la Stylance in sus, daca nu gresesc.

Manerele - probabil trebuie tras de ele mai tare, insa e doar o presupunere, nu am incercat; ma intereseaza si pe mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce vreti sa inversati manerele, fratilor???!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce vreti sa inversati manerele, fratilor???!!!!

De aia ca is mai gaseste cate-o vertebrata locul in spate si atinge manerele din neatentie/curiozitate si are loc apa sa intre pe geam mai ales la spalatorie. ;) Deja sunt patit!

Si cum zicea @AIX aliniere si o pozitie mai buna. La mine sunt vertical in sus si as vrea vertical in jos ca sa ma exprim asa.

@LEONtin cu reducerea costurilor nu mai bine il puneau in stanga(reglajul lombar)? Soferul are nevoie de confort nu pasagerul din dreapta care e inexistent cam 80% din km.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca asa ceva nu am mai auzit.

Cum adica, ai reglaj lombar la scaun dreapta si la stanga nu ?

La mine e exact invers. Am la sofer si in dreapta nu am.

Si cu manerele de la geamuri.... nu credeam ca mai exista modele fara toate geamurile electrice. Ii costa 2 lei sa le faca electrice si pe spate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am descoperit sa am reglaj lombar la scaunul din dreapta; black_shadow, esti sigur? ;)

lucus80 - Reference si Sport nu au geamurile de pe spate electrice - iar cei 2 lei sunt vreo 300 de euro de fapt, in care intra geamuri spate electrice + oglinzi pliabile electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum arata... dar poate voi stiti! Nu e la fel ca si la alte masini? Daca da, atunci manerul respectiv are intre el si usa un inel Tragi de acel inel in sens opus orientarii manerului... apoi iese singur manerul. Cel putin asa era la fabia, si asa e si la ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca asa ceva nu am mai auzit.

Cum adica, ai reglaj lombar la scaun dreapta si la stanga nu ?

La mine e exact invers. Am la sofer si in dreapta nu am.

Si cu manerele de la geamuri.... nu credeam ca mai exista modele fara toate geamurile electrice. Ii costa 2 lei sa le faca electrice si pe spate.....

Negru pe alb cum am scris : Nu am reglaj lombar pe scaunul soferului dar pe cel al pasagerului din dreapta am ;) Or fi dat prea multa Sangria in pauza de masa si au asamblat aiurea scaunele :P.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucus80 - Reference si Sport nu au geamurile de pe spate electrice - iar cei 2 lei sunt vreo 300 de euro de fapt, in care intra geamuri spate electrice + oglinzi pliabile electric.

Enorm de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incredibil...nu mi vine sa cred ;)

..pt linistea mea sufletesca am sa te rog sa faci niste poze si am sa fiu eu sigur ca le vor primi si handicapatii astia de la martonell sau cum s o numi...

dar cu manerele tot nu ma convingeti arata mi poze cum ar trebui sa fie si cum sunt la tine... ;)

incredibil...nu mi vine sa cred ;)

..pt linistea mea sufletesca am sa te rog sa faci niste poze si am sa fiu eu sigur ca le vor primi si handicapatii astia de la martonell sau cum s o numi...

dar cu manerele tot nu ma convingeti arata mi poze cum ar trebui sa fie si cum sunt la tine... ;)

maine am sa check si la mine..sa vedem cum le am pozitionate...dar cred ca sunt tto vertical in sus...am sa ma uit si la alte masini(am chiar si 2 toledo la serviciu si o ibiza si va spun)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lol

in primul rand salutare tuturor fericitilor posesori de Seat ... felicitari pentru alegere...

am si eu un Leon 1.6 pe benzina din mai 2006, Stylance + inca niste chestii :D, negru magic, etc si sunt multumit de el... ;)

despre chestia cu scaunele... feelingul meu e ca sunt montate invers... desi suna cel putin ciudat... reglajul lombar ar trebui sa fie pe scaunul soferului... daca e asa ceva... pentru ca e optional... dar nu cred ca trebuie sa fie in dreapta...

si apropo de sirena de care zicea cineva mai sus - cea de sub bord.... eu cand eram mic :D ... am avut Oltcit... si aveam pe el disc de ambreiaj Valeo... cred ca fac multe...

:P

Modificat de waterman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce tampenie ,cred ca au montat scaunele invers ca la al meu am reglajul lombar cum e normal, la sofer!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum sa le monteze invers ? Cu airbag-urile ce se intampla atunci ? Sar intre scaune ? :) :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre chestia cu scaunele... feelingul meu e ca sunt montate invers... desi suna cel putin ciudat... reglajul lombar ar trebui sa fie pe scaunul soferului... daca e asa ceva... pentru ca e optional... dar nu cred ca trebuie sa fie in dreapta...

Nu cred ca era la optionale nici o chestie cu reglaj lombar pe stanga sau pe dreapta.

Poate au pus scaunele dintr-un lot pentru Anglia ca acolo au volanul pe dreapta ;) ;) ;)

incredibil...nu mi vine sa cred ;)

..pt linistea mea sufletesca am sa te rog sa faci niste poze si am sa fiu eu sigur ca le vor primi si handicapatii astia de la martonell sau cum s o numi...

dar cu manerele tot nu ma convingeti arata mi poze cum ar trebui sa fie si cum sunt la tine... ;)

maine am sa check si la mine..sa vedem cum le am pozitionate...dar cred ca sunt tto vertical in sus...am sa ma uit si la alte masini(am chiar si 2 toledo la serviciu si o ibiza si va spun)

o sa fac poze maine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stangaoy2.th.jpg

dreaptalj5.th.jpg

offtopic - nu prea folosesc frana :D p1050286oo4.th.jpg

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor va pot spune ca manerele astea sunt instalate, pozitionate sau cum vreti sa le spuneti care cum pot...nu au nici o logica si nici nu par a urma un tipar...la fiecare model sunt asezate ba vertical ba orizontal , ba spre dreapta , ba spre stanga...nu au nici o legatura cu producatorul...fie ca e renault, vw, audi, seat sau dacia...asa ca don t worry...in legatura cu scaunele te sfatuiesc sa le schimbi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le schimb la dealer?? Poate e "prea mult" pentru ei ! Pasagerul din dreapta care e prezent 10% din totalul nr. de km ce legatura ar avea cu confortul? Bine ca nu au masaj si incalzire in scaun si eventual soferul ca nu e asa important sa aiba sub fund o legatura de paie ! :)

Manere sunt instalate cum vin la mana, de sincronizat ne batem noi capul...mai bine o trimiteau in bucati si o asamblam noi :) :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!