Jump to content

masca fata golf III


eugend
 Share

Postare recomandată

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wabbit

    14

  • razvanT

    13

  • voinea

    8

  • auto-extreme

    5

  • Administrator

mie nu mi se pare deosebita. Prefer o grila fara sigla VW sau una fara liniile orizontale. Ajung acasa mai pe seara si-ti dau niste idei de ce-mi place. Vorbeste cu matrice aici pe forum. Stie sa faca din fibra elemente de caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de-asta: (asa am cumparat masina)

fg.jpg

...Dar are cateva cleme rupte. Saptamana trecuta am cumparat-o pe asta:

1h6653joe.jpg

1.300.000 lei :study: Omul ala nu stia ce vinde... nu avea semn. Dar pe spate scrie JOM :bounce: Trebuie numai sa o vopsesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io asa am cumprat masina. Problema este ca de la pietricele a inceput sa sara vopseaua de pe ea.

Ma gandeam sa vaz ce ziceti si voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voinea,

zi-mi te rog mai multe despre matrice... face grile misto? cam la ce pret? cum lucreaza, mergi cu poza la el si-i zici "cam asa" ..?

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vezi aici discutia despre fibra http://www.vwforum.as.ro/phpBB2/viewtopic....=asc&highlight=

El mi-a trimis niste poze mie cu elemente facute pt golf IV. Preturile sunt foarte bune. Stai linistit ca vede el postul asta si se baga in discutie cand apare :colors:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu grila asta .. e super misto. Astea sunt mai scumpe pentru ca vin cu tot partea care acopera farurile.

Cat despre partea cu adoasul ... :study: asta e si problema mea. Eu am discutat mai zilele trecute cu baietii de la C&C si ziceau ceva de 110-115 euro pentru o grila foarte asemanatoare, tot de la Rieger. Daca ai catalogul, e tot in zona unde e golful din pdf-ul tau numai ca e rosu. Grila seamana foarte mult (poate e chiar aceeasi).

Uite ti-am gasit si linkul:

http://www.rieger-tuning.de/Top_News/VW_Go...iii_r-rx_0.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Infinity ii zice. 129 Euro in catalog, daca bine imi amintesc. Oricum, grila am luat de la JOM-LOOK, si e super OK. Urmatorul pas (inainte de revopsire, that is) e o capota "bad-look". Am gasit vreo doi meseriasi care sustin ca o pot modifica pe cea originala, da' nu vreau ca dupa cateva luni sa crape. Voi stiti cumva de unde se poate cumpara una ? Reduceri pentru studenti? :geek:

Puiu

PS: Da, e aceeasi grila :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de astea?

priza.jpg

Se monteaza in bara, langa semnalizatoare, si sunt mai ieftine decat ochii de pisica OEM :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de astea?

Se monteaza in bara, langa semnalizatoare, si sunt mai ieftine decat ochii de pisica OEM :(

parca imi plac mai mult ochii de pisica OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Check this out:

g3_vermelha.jpg

PS: Am gasit in Cluj si prizele de jos :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata rau. Poti sa-mi spui te rog cat costa? Setul de sus si cel de jos?

Sus, desi mai scump, ar merge mai misto niste proiectoare dar cele de jos sunt misto de tot. Si pica chiar bine ca tocmai mi-am pierdut o sita de-aia printr-un maldar cu zapada (cred).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea de sus costa 300 sau 350K lei. Alea de jos... Nu stiu, dar aflu repede, n-ar trebui sa fie cu mult mai mult. Si eu am pierdut o sita, si am pus plase in loc de capacele de plastic, in asteptarea prizelor. La prize se prind furtune pentru racirea discurilor de frana :( Singura "chestie" este ca le poti monta numai daca dai jos tot spoilerul. Si tot asa vei face si cand se arde becul de la semnalizare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune "bec" cu led-uri si nu mai ai probleme cu arsul "becului" de semnalizare, sau in orice caz nu secolul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea de sus costa 300 sau 350K lei. Alea de jos... Nu stiu, dar aflu repede, n-ar trebui sa fie cu mult mai mult. Si eu am pierdut o sita, si am pus plase in loc de capacele de plastic, in asteptarea prizelor. La prize se prind furtune pentru racirea discurilor de frana :( Singura "chestie" este ca le poti monta numai daca dai jos tot spoilerul. Si tot asa vei face si cand se arde becul de la semnalizare...

Sa-mi spui si mie te rog cat costa si de unde le pot face rost (alea de jos) ca ma intereseaza.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan, azi m-am intalnit la cafea cu tipul de la care am luat prizele din bara (alea mici). Din pacate, inca nu e gata matrita pentru cele mari, dar voi fi printre primii ce afla, asa ca "keep in touch" :(

Esti din Brasov, nu? Daca intre timp nu gasesti asa ceva la voi,iti pot trimite un pachet printr-un prieten, ce face scoala in Brasov. Mai vedem :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa.. super, multumesc mult.

Oricum, inainte sa ma anunti si pe mine cat costa sa-mi fac si eu monetaru' intai :(

Pentru alea mici ziceai ceva de 300 - 350K .. asta inseamna una sau setul de doua?

Oricum, pastram legatura, mai am si eu prieteni prin Cluj deci solutii gasim. :ok:

Bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-mi spuneti si mie cand sunt disponibile prizele de jos.

La TDI aia din stanga baga aerul direct in intercooler.... In mod normal dupa grilajul din stanga este un captor care duce aerul spre intercooler. nu stiu daca o sa se potriveasca asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan, 350.000 lei este setul de doua, nu bucata la prizele mici.

Eugen, sincer nu stiu. O sa ma uit la un TDI, ca sa-mi dau seama daca incap si daca nu cumva incurca, desi nu cred ca au pus astia intercoolerul CHIAR asa de aproape de bara. Ai nevioe de 50 mm max :(. In principiu, debitul de aer ce merge la intercooler poate fi marit pe seama prizei din dreapta (un furtun care sa duca tot la intercooler). Daca ai MFA, va trebui sa muti senzorul de la termometru (e pe capacul din dreapta), dar asta nu-i mare problema.

Totusi, eu consider ca in cazul tau ar fi mai simplu sa folosesti prize de genul celor mici (de langa semnalizatoare), pentru un surplus de aer rece pe intercooler (la mine vor duce aerul spre radiatorul de ulei, pe care nu l-am montat inca - la viitorul schimb de ulei), si asta pentru ca poti fixa mai usor furtunele. Jos cred ca sunt un pic mai greu de prins ca lumea.

Pe alea de jos le vad racind franele... :geek: la mine cel putin.

Mai vedem, poate mai apar si altii, o idee in plus nu strica niciodata :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e super bine.

Anunta-ma te rog cand sunt gata cele mari :( De abia astept sa le infig in spoiler. Cred ca au acelasi sistem de prindere cu sitele originale nu?

A, si o intrebare:

Stii cumva (eu cred ca asa e) daca spoilerul de GTI / VR6 se poate monta pe un Golf mai "cuminte" (1.6)? Cred ca prinderea ar trebui sa fie exact la fel. E vorba doar de fasia de jos (de fusta) cea care e mai lata la GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu inca modalitatea de prindere a prizelor. Cele de sus NU se monteaza ca si ochii de pisica. Sincer, ma indoiesc ca cele mari sa respecte acelasi sistem de prindere. In primul rand, matrita ar fi mai greu de facut, apoi nu stiu daca materialul (fibra de sticla) se preteaza la confectionat cleme. Dar sunt sigur ca exista o modalitate nu prea complicata de a le instala.

In legatura cu spoilerul, ai perfecta dreptate. Poti sa montezi asa ceva fara nici o problema, si este vorba tot de cleme. Eu am asa ceva pe masina din fabrica, si e super rezistent. Intre el si pamant incape exact un pachet de tigari in picioare, deci iti dai seama ca mai dau cu el pe jos. Suna in draci cand il freci, dar nu pateste nimic.

Am vazut tot felul de chestii faine care se pot pune acolo, dar din pacate majoritatea sunt din fibra de sticla, si nu tin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ca e rezistent stiu.... Eu il am pe cel clasic (care nu e mai ingust si nu se continua in parti) dar am Golfu' lasat foarte jos si si eu dau cu spoilerul de pamant cateodata. N-are nimic .. si chiar daca il agat in ceva se desface de la mijloc si il pui la loc cu o singura mana :ok:

Ma bucur ca intr-adevar se poate prinde cel de GTI fara probleme. Ma bate de mult gandul sa-mi pun. Stii pe cineva care da mai ieftin decat astia de la reprezentanta / magazin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca singura ta sansa sunt dezmembrarile. Din pacate, pentru Golf 3 inca nu-s piese chiar pe toate gardurile. Ce-i drept, la banii care-i dai pe unul nou la reprezentanta poti sa-ti iei unul aftermarket mult mai misto. Despre partea cu rezistenta insa... :( Tot alea OEM sunt mai tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamuriti-ma si pe mine .. ce inseamna OEM? :(

Spoilerul (de fapt e cam mult spus ca e doar chestia de jos) de GTI costa cam 400-500k o jumatate .. daca-mi aduc eu bine aminte. Deci ma va scoate la 1 milion. Crezi ca gasesc vreun after market mai ieftin? Desi chestia cu durabilitatea atarna foarte mult in favoarea celui original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!