Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Spiridusulverde

Parca dupa 5min de stationare pe auto hold intra automat frana de parcare. Poate din aceasta cauza sa scape umpic. Daca gresesc imi cer scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu am observat sa scape cand este pe autohold. Verifica periodic lichidul in vas. 

Testarea unui etrier este indicata a se face la 50bar pe o perioada de pana la 1min.o pierde dee maxim 4bari este acceptata. 

Dar totusi poate este din vina ta ca nu calci pedala mai tare cand stationezi in panta. Sistemul sesizeaza mișcarea si regleaza presiunea in sistem marind presiunea sa poata mentine pozitia. 

Am observat o chestie la mine. Si anume ca atunci cand calc frana usor si opresc,  pedala mai are putina cursa cu autohold activ, desi e tare apoi. Daca mai calc o data e teapana. 

Daca o calc mai tare, pedala nu mai are decat cursa moarta, abia sesizabila. E teapana. 

Dar niciodată nu am observat sa se miste mașina.In Constanța nu avem atatea semafoare in panta. 

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că nu e vorba de cele 5 minute. Și nici nu intră frână de mână. E ca și cum, pentru o fracțiune de secundă eliberează roțile ca imediat să le înfrâneze... Dacă ar intra frana de mână s-ar aprinde butonul  frânei nu? Oricum motorașele nu le aud... 

Într-adevăr nu calc pedala tare când opresc... De cele mai multe ori opresc din gravitație și doar pun un pic piciorul pe pedală astfel încât să știu că intră autohold-ul. Cred că aici e răspunsul. O să mai fac o încercare să văd... 

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am observat sa scape.Si la mine intra automat frana.Nu am observat daca se aprinde butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Sunt si eu interesat sa instalez DRL(modul cu LED-uri) dar care sa se aprinda doar cand eliberez frana de mana.

Stie cineva unde mai gasesc minusul franei de mana (preferabil la buton) in afara de pinul 25 de la mufa IC-ului?

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am scos pt verificare cateva sigurante de la motor si m-am trezit apoi cu o eroare e franei electronice: Electronic Parking Brake Error. Au aparut 2 martori in bord (P) Galben si (!) Rosu iar masina nu pleaca nici moarta. Ledul de pe clapeta franei clipeste. As aprecia orice ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o problema, in timpul mersului de cand a dat frigul mi se aprinde martorul P in bord si cu mesajul Error Parking Brake mentionez ca frana de mana merge. Oare intra apa pe la mufele motoraselor de imi baga eroarea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare, sa vedem erorile. Dacă îți dă CONTROL head, schimba butonul frânei de mana, numai cu original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

titelf ai încercat sa pui centura si sa încerci sa pleci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, claumedel said:

titelf ai încercat sa pui centura si sa încerci sa pleci?

Am incercat tot: centura, scos borna minus de la baterie etc... nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, titelf said:

Salut. Am scos pt verificare cateva sigurante de la motor si m-am trezit apoi cu o eroare e franei electronice: Electronic Parking Brake Error. Au aparut 2 martori in bord (P) Galben si (!) Rosu iar masina nu pleaca nici moarta. Ledul de pe clapeta franei clipeste. As aprecia orice ajutor.

Fa o scanare, sa vedem ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/16/2018 at 7:58 PM, F l o r i n said:

Fa o scanare, sa vedem erorile. Dacă îți dă CONTROL head, schimba butonul frânei de mana, numai cu original

Daca era pt mine raspunsul, abia am schimbat butonul cu unu original acum 3 4 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul cu revizia C poate fi reparat sau i se face improvement. 

Cele cu rev A si B  sunt bune de aruncat,  ca nu tine reparatia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un passat b6 sunt urmatoarele erori:

Adresa01: Motor- 050199- Receptat date incorecte de la U0417-000- modul control frana de parcare.

Adresa 53:Frana de parcare- 00650- Contact pedala ambreiaj-F36- 008-semnal neplauzibil-MIL aprins

Masina are martorul P aprins (galben). Erorile nu se pot sterge. Acu o luna contactul de la ambreiaj a fost schimbat, cica. Masina si frana de mana functioneaza fara probleme.

Ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica/schimba contactul de la ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am si eu o problema cu un Passat din 2008, diesel. Imi raman aprinsi martorii de la ABS si ESP aprinsi. La scanare imi da lipsa comunicare cu calculatorul de frana de mana. Am demontat si masurat continuitatea cablurilor de alimentare a calculatorului de la frana de mana, pentru a elimina aceasta cauza. Cand scot si pun siguranta de la calculator, martorii raman stinsi o perioada de timp, dupa care se aprind iar..... Am inlocuit butonul de la frana de mana. Cat timp sunt aprinsi martorii in bord nu functioneaza AutoHold si nici frana de mana... Va rog sa ma ajutati cu rezolvarea acestei probleme. Va multumesc.

Modificat de Manuel N.
Posteaza diagnoza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Spoiler

20181230_212254.jpg

Spoiler

20181230_212146.jpg

Spoiler

20181230_212121.jpg

Spoiler

20181230_212101.jpg

Spoiler

20181230_212035.jpg

Spoiler

20181230_212332.jpg

Spoiler

20181230_212210.jpg

Acestea sunt erorile gasite. Scuze ca le'am postat asa...altfel nu a mers. Astept sfaturile voastre. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai verificat cablajul, alimentarile și firele de can, atunci probează cu alt modul de frână de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spui te rog unde este pozitionat pe masina modulul de comanda al franei de mana passat b6 bkp 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub cotiera,trebuie demontata consola

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de sub cotiera nu este calculatorul de frana de mana? Care este modulul de comanda? Nu cumva butonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

j540 e calculator frana de mana

e538 e butonul franei de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...si eu pe care sa il schimb? Calculatorul sau butonul? Conform erorilor postate de mine. Pot folosi orice cod de calculator sau trebuie exact pe acelasi cod?

Modificat de Vyorel08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!