Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

schimba butonul, cumpara nou... si numai original 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos si butonul din suport,l am dat cu sprei de contacte,m am gandit ca na,o fi de acolo..De ce butonul functioneaza cand isi revine si nu mai face figuri nici una nici alta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie calculatorul franei de mana.Asa a facut si la mine pana nu a mers deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate - dar e mai ieftin/usor sa probezi intai cu alt buton.....cam 95% din cazuri.... daca nu mai mult, sunt de la buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate verifica cu butonul de la o alta masina(prieten,cunostinta) daca e asta "buba" scapa ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare, dupa cum considera/poate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok dar nu sti cat tine.unul nou nu poate fi mai mult de 150-200 la dezmembrari e vreo 100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa verifici motorasele. Si la mine face cam la fel, cand o apuca, nu tot timpul, am schimbat si butonul, tot degeaba. La mine s-au crapat carcasele de plastic si se gripeaza angrenajul in timp, verifica bine, poate ai patit la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa verifice motorasele, avand in vedere eroarea lui ?

Haideti sa nu mai mergem pe presupuneri, banuieli si alte ipoteze... si sa facem lucrurile ca la carte, asa cum trebuie.

Mihai - schimba/probeaza cu alt buton - nou sau bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun! O sa schimb si butonul si va tin la curent daca a fost ok sau nu.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, mihaispl said:

Bun! O sa schimb si butonul si va tin la curent daca a fost ok sau nu.

Multumesc!

Poti sa iei de la un prieten,cunostinta ca sa verifici,nu sa dai bani aiurea...0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut exact aceeasi eroare, am schimbat butonul cu unul nou OE si cu unul de pe alt Passat si tot nu mergea, dupa ce am degripat motorasele, eroarea a disparut definitiv.

Am spus ca poate fi si asta o posibilitate, nu faceam conversatie aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca nu ai rezolvat nimic schimband butonul, etrierul fiind defect - dar asta s-a intamplat deoarece nu ai facut diagnoza inainte..... - sunt erori diferite, asta incerc sa iti spun - eroare de buton, la diagnoza e una.... cea de etrier, e alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, asta este alta treaba - eu nu am patit asa niciodata, nu cred ca o interfata buna (nu vreau sa zic originala) ar face asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi daca nu am avut ce face am scos butonul si l am desfacut sa vad poate are un contact imperfect....l am bijuterit putin,nu am gasit nimic bineinteles si l am pus la loc. Cand il bag,taazzzzt frana se activeaza. Iar si a revenit,acum.functioneaza dar parca imi e si frica sa o mai folosesc...offf deaia era buna dacioara ca vedeai exact ce are pe loc..

Ma gandesc pana la urma sa merg la un mecanic bunicel pe aici prin Bucuresti sa se uite la etrierii aia totusi..

Daca stiti pe cineva de incredere nu m as supara sa mi dati un numar de telefon sau ceva. Multumesc baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai... mai lasa reparatul ca la vechea Dacie, pe care o invoci. Butonul cand se defecteaza, asa face (ba merge, ba nu).... si nu se fac lipituri reci pe placa.

Probeaza cu altul - eu as cumpara direct, avand in vedere ca este cam 150-170 lei unul nou OEM.... si pun pariu ca ai butonul vechi pe masina - cel cu probleme - nu revizia noua, deci, mult nu va duce

Oricum, cand o sa ramai cu frana de mana trasa.... si nu o sa mai poti debloca rotile, sa iti aduci aminte sfatul meu... sa schimbi butonul.

Te rog sa nu te superi, dar am ajuns de la o problema minora-clasica-usor de rezolvat... la N scenarii, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .am scos o siguranta din panou la masina din semnatura passat b6 si cred ca pe aia de la parking brake.dupa ce am pus-o inapoi aveam eroare pe vcds modul not coding si si p taiata clipind pe clustere.

Am codat modulul am ramas fara nici o eroare dar de p clipind nu am scapat.

Frana de deget functioneaza perfect.

Pe measuring block  button parking brake(E538)=Not opperations

 

Daca deschid si inchid etrierul spate  va merge am citit pe un site extern.cine a mai patit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza erorile stocate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minute în urmă, F l o r i n a scris:

posteaza erorile stocate

Nu am eroare functioneaza totul normal  clipeste doar P in bord am lichid de frana placutele sunt ok..asta sa intamplat dupa ce am scos siguranta si am pus-o inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai scanat masina si nu ai nicio eroare, pe niciun modul... ai scanat masina ? in acest caz, calculatorul franei de mana a luat-o razna un pic... lasa borna scoasa pt cateva minute si vezi daca mai face dupa asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!