Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

sergiu-iulian09

Cum sa procedez la update la soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

mergi la reprezentanta si vezi daca iti pot face update la calculatorul franei de mana.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cineva care mă poate ajuta .... Passat-lu meu din 08, 1.9/TDI la frâna de mâna , pe partea stânga pistonului nu face toată cursa la deschidere si îmi apasă un pic plăcuțele încât se încinge discu in mers  , din tester vag12.12. Funcționează totul ok face toată cursa la deschidere/ închidere , am schimbat butonul de la frâna de mâna( crezând ca e de la el ceva ) dar am aceiași prb 

Modificat de costi1168
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Wednesday, June 01, 2016 at 15:54, costi1168 a scris:

Salut, cineva care mă poate ajuta .... Passat-lu meu din 08, 1.9/TDI la frâna de mâna , pe partea stânga pistonului nu face toată cursa la deschidere si îmi apasă un pic plăcuțele încât se încinge discu in mers  , din tester vag12.12. Funcționează totul ok face toată cursa la deschidere/ închidere , am schimbat butonul de la frâna de mâna( crezând ca e de la el ceva ) dar am aceiași prb 

Aceeasi problema o am si eu ,dar pe dreapta spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Exact aceeasi problema cu frana spate stanga :( strange, dar nu apare eroare.  Idei? cum ar trebui curatat? remediat fara sa cumpar unul nou? 

Modificat de Metall
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-ai demontat si verificat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ITP a functionat frana de mana. nu l-am demontat inca. 

Dar presupun ca ceva murdarie sau (rugina) poate fi votivul. Ai fi amabil sa-mi scrii motivele care pot cauza aceasta strangere a placutelor? Si eventuale rezolvari? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa fie problema mecanica, sa fie un pic gripat pistonasul si sa nu faca cursa complet. Trebuie desfacut si verificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, F l o r i n said:

poate sa fie problema mecanica, sa fie un pic gripat pistonasul si sa nu faca cursa complet. Trebuie desfacut si verificat

exact la asta ma gandesc si eu :)  

voi reveni cu raspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut eu asta, demontat si curățat + schimbat toate garniturile.... Face la fel :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e la motoras daca etrierul e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat pana acum 3 etriere al 3-lea e pa mașina acum , la toate face la fel in momentul când m-a deplasez motorasul începe sa acționeze pistonul, dar am o nelămurire , nu cumva instalația electrică de frâna de mâna e pe același fir cu  ABS -lu  si sa aibă o problema la ABS care nu o indica spre martorul de ABS si in momentul deplasării sa trimită un surplus de energie spre motoraș . Cineva dintre colegi care folosește autodata si poate sa se uite la instalația electrică si sa confirme dacă am sau nu dreptate ..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, sunt fire separate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca intru si eu in clubul select al celor cu probleme la frana de deget. La mine se intampla in felul urmator: actionez butonul, se aude zgomot de motoras, insa masina ramane blocata intr-o roata (cel mai probabil roata stanga). Celalalt motoras functioneaza fara probleme, la fiecare apasare a butonului. Se simte clar ca, alternativ, frana este actionata doar pe o roata iar apoi, dupa inca o apasare de buton, pe ambele roti.

In tot acest timp, butonul + indicatorul P din bord palpaie si bipaie continuu, iar pe MFD apare eroarea "Parking brake error, see owner's manual".

Intrucat nu am apucat sa pun interfata pe masina (fiind nevoit sa plec din oras), spuneti-mi va rog daca din simptomele descrise, reiese cu siguranta ca e o problema cu motorasul.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza ,nu mai folosi frana pana remediezi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat roata, motorasul pare intreg "la pipait". Am incercat sa-l desfac cu un T25, dat in prealabil cu degripant, insa... surubul a cedat si varful torx se invarte in gol...

Iata si eroarea:

 

Monday,20,June,2016,17:19:26:46862
VCDS Version: Release 10.6.0

                Address 53: Parking Brake       Labels: 3C0-907-801-53.lbl
Control Module Part Number: 3C0 907 801 E    HW: 3C0 907 801 E
  Component and/or Version: EPB  VC8HC003   013 0003
           Software Coding: 0000012
1 Fault Found 

02433 - Supply Voltage for Right Parking Brake Motor (V283) 
            012 - Electrical Fault in Circuit - MIL ON
             Freeze Frame 
                    Fault Status: 11111100
                    Fault Priority: 1
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 30
                    Mileage: 90696 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2001.14.09
                    Time: 08:17:39

             Freeze Frame 
                    Voltage: 13.46 V
                    Count: 87

Cand am deconectat mufa, a aparut si eroarea nr. 2, si anume:

011 - Open Circuit

 

Ceva idei?

Ross-Tech zice urmatoarele:

 

Possible Causes
Wiring/Connectors from/to Right Parking Brake Motor (V283) faulty
Right Parking Brake Motor (V283) Power Supply faulty
Right Parking Brake Motor (V283) faulty
Possible Solutions
Check Wiring/Connectors from/to Right Parking Brake Motor (V283)
Check Right Parking Brake Motor (V283) Power Supply
Perform Terminal 30 Reset
Remove Fuse(s) for a short Time.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu misca deloc motorasul dreapta, doar cel stanga. M-am uitat la Operating Counter pe cele 2 motorase si gasesc 4303 pe stangul si 4286 pe dreptul. Asadar de cand s-a blocat, dreptul a ramas "in urma".

Ma uit si la sigurante.

Ar fi bizar sa se fi gripat, dat fiind faptul ca nu e sparta carcasa. Dar, orice e posibil.

Cum dau jos surubul daca imi scapa T25-ul? Mai am vreo sansa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur e crapat. Dai etrierul jos,gauresti capul surubului,scoto motorasul,scoto restul de surub. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa folosesti un imbus de 5 nu t25.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum sunt la mașina, nu intră imbus de 5 în capul șurubului de la motoraș... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T30 trebuie folosit. Am reusit sa scot surubul mai "ascuns", iar pe celalalt am reusit sa-l rotunjesc...

Cred ca singura optiune ramane platforma, apoi la service demontat etrierul cu totul si scos surubul prin perforare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa care mers cu etrierul la reconditionat... sau inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, tlc said:

Chiar acum sunt la mașina, nu intră imbus de 5 în capul șurubului de la motoraș... 

DA, asa e, scuze, imbus de 5 este la surubul de la senzorii de abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de la dezmembrari motoras cu tot cu etrier. Spuneti-mi va rog ce variante sunt pentru a scoate etrierul in conditiile in care frana de mana este activata (placutele prinse pe disc) iar motorasul este blocat si nu poate fi dat jos (1 surub are capul stricat). Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!