Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Aosreaper

Da, n am știut și tot incercam sa trec de pe loc de adaptation. 

Mulțumesc de suport !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!
Știe cineva cum se poate remedia eroarea 02432 -Supply Voltage for Left Parking Brake Motor (V282)?

Ca și context, exista o eroare pe avel motoras -(Left Parking Brake Motor (V282) Clamping Force Not Reached ), a fost recondiționat etrierul, schimbat motorașul(era spart), dar a apărut eroarea de mai sus. În acest timp masina a și rămas din neatenție fără baterie cam 1-2 zile.
Am încercat sa scot sigurante, basic settings dar nu funcționează, am pus motorașul vechi de proba sa vad dacă îl învârte,dar nu se întâmplă nimic.
Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Verifica intai cablajul de la calc frana mana la etrier și siguranță aferenta. Daca sunt ok și etrierul e bun, atunci calc frana de mana defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut și mersi de răspuns, cablajul  e ok, siguranțele verificate toate 4( 5A în stânga, a doua de pe primul rand, și toate cele 3 din partea dreapta) o sa iau mâine modul și încerc. Am citit câteva pagini de aici (cam 30 :)) ) și am văzut ca trebuie codat modulul abs și as avea o întrebare,  pur și simplu introduc codul care e acum, și anume 0013710? Și restul le las asa ? (Workshop Code, etc) după care calibrez  cei 2 senzori : am văzut ca se roteste volanul stânga maxim, mențin 2-5s după care fac la fel și pe dreapta și întru pe anumite grupuri sa verific.

Este corect ce am menționat? Mulțumesc mult pentru ajutor și pentru activitatea pe forum, m-ai ajutat și in problema cu farurile bixenon :thx: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Se face codarea modul ABS și frana mana, dupa care setarea de baza la senzori. Ai procedura completa pe wiki ross tech.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: 

Modul schimbat cu unul cu același cod.

Codat modulul abs complet, fără probleme.

Încercat sa codez și pe 53 parking brake (default 0000011 - fără AH) dar am erori pe el și nu pot face nimic... aceeași eroare 02432 -Supply Voltage for Left Parking Brake Motor (V282) plus module incorrect coded.  Ce ma sfătuiți sa fac în continuare ?

 

Motoras nou de pe OLX, etrier fără probleme înainte, dar recondiționat de mine. Se misca fără probleme, dar nu știu de unde sa mai apuc problema ...

 

Pinii în mufa par ok, firele par ok, nu am măsurat încă continuitatea, dar firele par întregi, mufa din modul ok 

Modificat de AnNemic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele si curentul, tensiunea nu se verifica la ochi. ci cu aparatul de masura. de aici trebuia sa incepi, nu cu schimbarea modulului. si nu se pune modul identic, ci mai nou daca este.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat tensiunea cu aparatul prima data, dar din ce am citit nu e ok sa masori fără motor, deci o continuitate e maxim ce pot măsura - și legat de modul, am citit aici ca erau recomandări spre acelasi cod, dar ca idee cu ce ar putea fii înlocuit- o revizie mai noua? Ce coduri compatibile sunt? 

Mersi! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: măsurat continuitate ok, măsurat continuitate motor ok, testat motor direct la 12V funcționează perfect în ambele sensuri ... sa aibă rezistenta interna prea mica și sa nu îl vadă sistemul?

Am observat un lucru interesant: exista continuitate între cele 2 fire ce alimentează motorașele,  am văzut pe partea cu probleme prima data și am crezut ca acolo este problema, insa am măsurat și pe cealaltă parte și este aceleași fenomen chiar dacă motorașul de acolo merge 

 

Update v2: deși aveam continuitate peste tot, nu mergea. La sfatul unui coleg de pe un grup, am scos siguranță aceea mov și garnitura de cauciuc din mufa sa poate face contact mai bine cablajul cu motorașul și surpriza, a funcționat perfect.

Dar având alt modul pe mașină, pe care nu l-am putut coda din cauza erorii de mai sus, încă am rămas cu o eroare 01044 - Control Module Incorrectly Coded. Am codat cu 0000012 (am AH) dar degeaba, eroarea persista, dar măcar merge frana de mana și nu mai bipaie. 

 

Aveți idee cum as putea reface codarea? Sa scap de acest 01044? Sau sa pun modulul meu înapoi, deși sunt identice ca și cod?

Modificat de AnNemic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garnitura trebuie sa o lasi sa nu intre apa. 

Daca ai pus acelasi cod de modul, si daca abs e codat ca inainte la fel trebyuie sa codezi si modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa schimb mufele, astea aparent nu mai clipseaza cum trebuie, par puțin deformate. Sunt conștient ca are un rol important mufa.

 

Îmi poți spune, te rog, cum sa codez modulul?

Abs e codat ok, fără erori.

În afara de a introduce acel 0000012 la coding, mai trebuie făcut ceva?

Mersi de ajutor! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, AnNemic said:

În afara de a introduce acel 0000012 la coding, mai trebuie făcut ceva?

Nu. Codare cu 011 sau 012...plus setarea de baza. Comanda mufe noi originale,  ca să remediezi corect problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns! O sa comand mufe astazi si fac legaturile sub bancheta sa feresc cat de cat lipiturile de umezeala si coroziune. 

Imi poti explica, te rog, cum fac setare de baza?

Am cautat pe ross tech, dar zice sa introduc acel 0..12 dupa care un function test, am facut, dar fara rezultat.

Mersi de ajutor!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune poze sa vad ce erori mai ai pe 03 Abs și 53 frana de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am erori pe module în afara de cea cu 01044 - Control Module Incorrectly Coded

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e greu sa postezi scanarea intreaga ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ajuta atitudinea pasiv-agresiva ;) , poate nu sunt la mașină mereu, sau nu am acces tot timpul, dar o sa postez. 

Revin mai târziu cu scan-ul! 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa fii mereu la masina. un autoscan trebuie sa-l ai in laptop. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!