Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

ce cod de motor ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2008 - 1.9 bls+dpf  bluemotion

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai rar al tau, modelul vechi, motor PD Bluemotion. 2009 CR Bluemotion, s-a terminat compatibilitatea cu AH ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Doar la cutie automata se decuplează frana de mana automat când pui centura? Daca da, la cutie manuala nu se poate face nimic în acest sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai auto hold pe masina ? mergi cu el activat ? cu centura pusa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se decupleaza si la manuala. Ba mai mult, se pune frana de parcare daca stai prea mult pe loc, deschizi usa soferului, scoti centura, sau opresti motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, F l o r i n said:

ai auto hold pe masina ? mergi cu el activat ? cu centura pusa ?

Am dar nu il tine activat, e din BC pus pe Always Off, rar mai apas eu buton daca stau in panta sa nu tin piciorul pe frana. Trebuie sa il tin activat? Este recomandat pentru motorasele de la etrieri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_silva2003

Salutare!

Dupa ce la inceputul anului am cumparat un B6 din 2006 dsg BKP, la RAR mi-au recomandat inlocuirea discurilor frana spate.

Asa am facut, la service, inlocuit discuri si placute, pistonasele calibrate din soft.

Toate bune si frumoase pana cand.... am observat o pata de fluid in dreptul rotii spate, pe locul de parcare. Verdictul destul de clar: pierd lichid de frana deoarece am verificat nivelul in vas si era aproape de minim. 

Intrebare: se poate remedia printr-o demontare / curatare sau sa inlocuiesc etrierul cu totul?

LE: Erori nu sunt; martori aprinsi in bord nu sunt!

Modificat de alex_silva2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu rotile spate, se incalzesc,  nu foarte tare dar se incalzesc. In 15000 km placutele sunt consumate/uzate. Erori nu am, frana de mana functioneza corect. Cu 10.000Km in urma am demonmtat etrierii si am curatat bine , astfel incat placutele sa culiseze bine.

Stie cineva cum functioneaza sistemul frnei de mana?

Stiu ca la actionarea franei se monitorizeaza curentul absorbit de motoras, iar la atingerea valorii de 7 A se opreste.

La defranare ce parametrii se urmaresc?

Se face pe timp?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa etrierul si il separi de motoras,iti pui o cheie in 6/12 dinti pe filetanta si invarti stanga/dreapta usor...pistonul ar trebui sa iasa si sa se retraga...daca nu se mai retrage inseamna ca e etrierul de vina,nu motorasul

mai verifici sa nu fie stricati dintii axului etrierului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ce se poate face in cazul in care o placuta rămâne lipita de disc? Am curățat canalul pe care se plimba și tot greu merge... Acesta sa fie motivul pentru care se încălzește roata sau etrierul?

Problema este pe spate..

Modificat de davyid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Eroare frana parcare bec aprins pe frana si in bord +tiuit. Verificat cu vag eroare pe partea dreapta no electric supply dar mai departe nu a stiut ce sa faca acel mecanic. Adica nu prinde pe partea dreapta frana. Din ce am mai citit, eu banui ca e de la buton. Ma poate ajuta cineva din Iasi cu o verificare + reparat ce e de reparat? Mulțumesc in avans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de ce la retragerea pistoanelor etriereleor spate cu VCDS-ul, trebuie pus redresorul pe baterie?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicat asta ar fi daca nu ai baza in baterie.eu nu am pus si am facut cu succes si setarile de baza dupa apropierea pistonaselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, flavyus1987 said:

Indicat asta ar fi daca nu ai baza in baterie.eu nu am pus si am facut cu succes si setarile de baza dupa apropierea pistonaselor.

Ce "setari de baza" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia care se face dupa ce retragi si apoi scoti pistonasele la schimbul placutelor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, Al Bundy said:

Aia care se face dupa ce retragi si apoi scoti pistonasele la schimbul placutelor. 

In ce constau setarile respective?

Modificat de Manuel N.
Foloseste functia search. O poti folosi atat pe forum cat si pe google. Nu astepta sa caute altii pentru tine.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setarile de care vorbiti sunt adaptarea de pe canalul 6 cu grosimea placutei si testul pe canalul 10?

Se face adaptare pe canalul 6 si testul de functionalitate pe canalul 10 in basic setins, indiferet ca apare eroarea respectiva sau nu?

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul forumului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spiridusulverde

Salutare domnilor. Am următoarele probleme:1 din când în când îmi apare P-ul tăiat indiferent dacă e trasa sau nu frana de mana. Care ar putea fii cauza.

2 Nu îmi funcționează autohold-ul când apăs pe buton nu se întâmplă nimic parcă luminează puțin butonul când îl țin apăsat dar slab se vede doar la intuneric. Ce poate avea? Se poate sa apară P-ul dîn cauza autoholdu-lui ? Mulțumesc anticipat.

P.S. passat b6,2006,bmp,cutie manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoras frana defect ,buton sau computerul.

Fa o disgnoza 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi
On 4/25/2018 at 10:24 PM, flavyus1987 said:

Indicat asta ar fi daca nu ai baza in baterie.eu nu am pus si am facut cu succes si setarile de baza dupa apropierea pistonaselor.

Am schimbat azi placutele.

flavyus1987 m-ai indus in eroare, pana la urma "setarile" de care zici e numai una si aia e un trest de functionalitate , care il faci doar daca  ai erori.

Cu un aer misterios, usor superior, Al Bundy face un pic de lumina si zice "Aia"....aha, deci e numai una.....zici ca suntem la cercul de ghicitori al scolii generale 7 din Afumati.

Modificat de Manuel N.
Ai citit regulamentul forumului?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/22/2018 at 10:27 AM, passat19tdi said:

Am si eu o problema cu rotile spate, se incalzesc,  nu foarte tare dar se incalzesc.

ai rezolvat problema?se mai incalzesc jantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

Le monitorizez deocamdata, am facut doar 12km, la prima strigare pare sa fie mai bine. Am pus TRW (inainte erau unele noname). Revin cand o sa trag o concluzie certa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!