Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Rupi urechea care mai tine motorasul pe etrier, scoti motorasul si apoi cu un torx de 30 parca, rotesti de axul ce ramane in etrier pana deblochezi placutele de pe disk. Si de aici te descurci usor, nu ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam la o metoda mai putin distructiva, in ideea in care speram sa reconditionez motorasul :)

merci oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa dai gaura in capul surubului sa poti sa scoti motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știu că sună stupid, dar... cum dau gaura în capul șurubului cu etrierul pe mașină? Abia e loc să bagi o mână pe acolo... Iar ca să dau etrierul jos, trebuie să fie plăcuțele dezlipite de pe disc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai loc, nici macar cu un adaptor la 90 grade, atunci ramane prima solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, Al Bundy said:

Rupi urechea care mai tine motorasul pe etrier, scoti motorasul si apoi cu un torx de 30 parca, rotesti de axul ce ramane in etrier pana deblochezi placutele de pe disk. Si de aici te descurci usor, nu ?

 

Sfat mai stupid nu am auzit,cred ca stia si el sa dea cu barosul in masina nu avea nevoie de indicatii.

Baga un capat de surubelnita dreapta cu un milimetru mai mare in interiorul surubului bate usor sa intre pana la jumate si poti desface usor surubul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surub de otel gripat in aluminiu....se sudeaza ...slabe sanse cu surubelnita.

Bate un T putin mai mare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, florin_nx1 said:

Sfat mai stupid nu am auzit,cred ca stia si el sa dea cu barosul in masina nu avea nevoie de indicatii.

Baga un capat de surubelnita dreapta cu un milimetru mai mare in interiorul surubului bate usor sa intre pana la jumate si poti desface usor surubul

PAi daca nu a fost atent de la inceput, ce sfaturi pot sa-i mai dau?

Atata timp cat masine este imobilizata acolo, nu poate fi miscata si nici nu prea ai loc sa umbli cu scule mari pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat in sfarsit, masina a fost luata pe platforma intrucat apucasem deja sa vorbesc la service. Buna ideea cu surubelnita cu cap drept batuta "fortat" in surub, pacat ca nu m-a dus capul si pe mine. La service au dat jos surubul, masina fiind urcata pe elevator, iar apoi au inlocuit motorasul cu cel din dezmembrari. Cost distractie: 400 lei motorasul cu tot cu etrier + 250 lei platforma + manopera :D

Motorasul vechi are intr-adevar o fisura in partea "patratoasa" iar inauntru se vede un praf albicios (probabil mizeria care s-a acumulat acolo). Am cuplat motorasul vechi pe direct la 12V si pare ca functioneaza.

De-acu mai trage Pu*ea frana de mana...

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam mult te-a costat distractia. Cu banii de platforma reconditionai motorasul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, daca nu buseam surubul ala mi-l reconditionam singur :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut . Recent am schimbat pompa de ambreiaj si acum imi apare urmatoarea eroare ( poza) am verificat cu delphi si imi arata la ambreiaj problema si ca este permanenta . O mufa sa nu fie pusa bine ? Totul merge ok si frana de mana care este la buton totul este ok .

13588822_1050384058385285_889024415_o.jpg

Modificat de quixy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa diagnoza si posteaza eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai sunt la baiatul care are delphi-ull atat am vazut ca da eroare ambreiaj iar mie in bord imi zice ceva legat de frana de stationare care functioneaza in schimb am observat ca nu se mai deblocheaza atunci cand vreau sa plec dupa loc , inainte cand voiam sa plec de pe loc se dezactiva singura . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroare pe pompa smbreiaj ??? E o gluma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa scrie :-? Asa este eroarea in schimb am specificat ce imi spune in bord fata de delphi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si posteaza exact eroarea stocata, sa te putem ajuta. Altfel, cam greu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la service si m-au spus ca e posibil sa arate asa deoarece piesa nu este oem .. este de la Sachs pompa de ambreiaj , scrie made in germany . Daca se dovedeste a fi asta nu doresc sa schimb piesa o sa caut o metoda sa fac becul acela sa se stinga , merge foarte bine noua piesa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu azi acelasi lucru. Parking Handbrake Fault, ceva de genul... Din ce am obsevat nu decupleaza pe roata dreapta. Se aude motoroasul, dar doar pe stanga. Pot sa-i fac ceva sa o deblochez? Oricum, nu am nicio treaba cu mecanica, nu mesteresc de fel. Exista vreo solutie simpla? :)

Cel mai de rahat lucru care se putea intampla. Nu ar fi o mare problema, dar cum dracu o duc la service? Am vazut ca sunt niste platforme speciale pentru roti blocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu exista o solutie simpla - doar cea mecanica - demontat motoras, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Platforma si service atunci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demonteaza roata, desfa cele 2 suruburi ce tin motorasul pe etrier, apoi cu un torx slabesti pistonasul si poti merge cu masina. Economisesti banii d eplatforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, WMP said:

 Oricum, nu am nicio treaba cu mecanica, nu mesteresc de fel. Exista vreo solutie simpla? :)

cam greu de crezut ca o poate rezolva el.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu aceeasi treaba cu becul galben aprins cu P si cel de frina rosu clipind

masina nu ramane blocata dar nici nu prea frineaza cu frina electrica.Totusi se aude ceva huruit in spate

pe vag a dat 02432 supplyvoltage for left brake motor V282 si nu se poate sterge/012 electricalfault in circuit-mill on

ma ajuta cineva cu o sugestie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai folosi frana pana nu remediezi problema. Daca motorasul are carcasa crapata e gripat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!