Jump to content

Curea distributie


florinSLX
 Share

Postare recomandată

Salut.La masina din profil,cod motor AZD,luata de la privat din Germania(de o prietena care locuieste acolo),in cartea de service este mentionat:31.05.2007---schimb distributie

89654 km.Am luat-o la 110000,acum are 112600 km.Tot in cartea service am gasit:(tradus din germana)

22.11.2004---schimb ulei

44590 km ---inspectia periodica

21.12.2004---schimb ulei

60065km ---inspectia periodica

---lucruri suplimentare

---schimb de bujii

---schimb filtru de benzina

Mi s-a parut cam ciudat ca intr-o luna a facut cca 15000 km,cind in rest cam asta era media pe an.A fost a unui pensionar din'33.Sau o fi o greseala in cartea de service!?

Ca atare m-am uitat cum arata distributia si am facut citeva poze.Stiu ca e greu de apreciat starea distributiei dupa poze,dar intr-un topic la TDI unii si-au mai dat cu parerea despre starea ei.Poate stie cineva daca dupa cum arata,pare a fi fost schimbata la cat scria in cartea service.Sau cum altcumva pot verifica daca s-a facut schimbarea ca sa nu am surprize.Mie mi se pare ca arata foarte bine da stiu eu...nu am experienta in domeniu distributiei.

Apropo am citit pe undeva pe forum ca ar fi inscriptionata data de fabricatie pe curea;In imaginea 3 se vede inscriptionat 040207 este posibil sa fie data?sau e altceva?In fine m-ar interesa daca ma pot baza si sa consider ca fiind schimbata distributia si sa n-am dureri de cap,sau sa-mi fac totusi probleme?Nu e de neglijat suma schimbarii distributiei si daca e in regula n-ar avea rost sa mai cheltui ca mai am de cheltuit ceva pina o inmatriculez,cu RAR politie si taxa poluare.

post-29936-1228237377_thumb.jpg

post-29936-1228237386_thumb.jpg

post-29936-1228237399_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua din poza 2 din cate stiu eu nu e cureaua de distributie...este cureaua de la axele cu came.De ce ce nu te duci tu la reprezentanta din orasul tau si contra a 5 sau 7 euro iti vor printa un istoric de unde vei vedea exact ce s-a facut la masina.Dupa ce e bifat sau nu in cartea aia service nu te poti lua.Eu am sunat doar la dealerul din Cluj si le-am dat seria de sasiu iar ei mi-au spus la ce nr de km s-a schimbat fiecare piesa...asa ca am facut deja 20.000 km din cei 40.000 ramasi intre schimburi si nu sunt deloc stresat.Daca informatiile se potrivesc in cazul tau eu zic sa amani schimbarea....dar strict in acest caz.Afla daca s-a schimbata odata cu cureaua/curelele si rolele intinzatoare si pompa de apa.Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de informatie,pare simplu,ai cumva un nr de tel.unde ai aflat astea?sau trebuie doar personal la firma?si daca da unde este reprezentanta asta unde se poate afla istoricul?parca citisem pe forum ca e mai complicat si nu prea se "inghesuie" sa-ti dea istoricul.Ar fi super sa pot afla.Deci rog niste detalii daca stii concret unde,sa nu bajbai pe la multe firme ca dimineata mai ales e cam greu sa plec de la job.

PS.Daca aia nu e distributia atunci unde e?Ca as vrea sa ma uit s-o vad.Poate stie cineva.Intr-adevar sunt doua curele acolo...

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@videosergiu

Cele din fotografii sunt chiar curelele de distributie. Rolul lor este de a transmite miscarea de la arborele cotit la axele cu came. Uite o descriere pe linkul asta: Click here!

Sfatul de a merge la reprezentanta este bun. Trebuie sa se afle informatia in istoric, cu conditia sa fi executat lucrarea intr-o reprezentanta. Dar, pentru ca masina vine din Germania, toate sansele sa fie asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi;ma gindeam si eu ca ar fi ciudat sa existe si alte curele dintate la motor,ca n-am auzit decit de asta de la distributie ca ar fi dintate si se schimba la nr.de km sau vechime.Eu la masina veche aveam distributia pe lant si n-aveam dureri de cap cu schimbat de curele.Dupa stampilele din cartea service era reprez.VW,daca datele au fost introduse si pe computer detaliat,sper sa le aflu,o sa incerc sa caut reprezentanta din Cluj;Totusi daca citeste vreun clujean si stie adresa exacta(a facut eventual chiar aceasta investigatie la masina proprie,il rog sa -mi zica si mie cum se procedeaza exact si unde sa apelez,daca nu cumva o gasesc eu...

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca se vad ca sunt ca noi si originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa cum arata curelele,nu cred sa le schimb,in plus dupa cartea service,distributia a fost schimbata practic la 90000 km,acuma verific si la reprezentanta asta si daca mi se confirma,mai am destul pina sa schimb...Dar ca pret,manopera(la pret bun) este 450-500 RON si kitul de distribuite,in functie de motorizare.La Wolksman gasesti preturi bune si kit de calitate.Manopera de care ziceam e tot la el.Da poate gasesti si la altii,dar astea sunt cam cele mai ieftine preturi si calitate buna.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De pe niste site-uri aflate "mai spre Vest" aflam ca la motorul 1.8T este recomandata la schimbarea distributiei si inlocuirea pompei de apa cu una cu elice metalica (modelul original ar fi avand elice de plastic), din motive de rezistenta si racire mai buna

Care sunt codurile VAG pentru pompe de apa?

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut, am si eu o problema si cred ca are legatura cu distributia. Cand plec de pe loc se aude un scartait,fluierat nu stiu sa explic exact parca ar patina o curea ceva. Nu cred ca e de la ambreiaj deoarece nu patineaza deloc, iar de la pedala de ambreiaj nu se pune problema. Aveti ceva pareri ? o sa imi fac programare la un service.

Modificat de coke
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel scartait fluierat este de la cureaua de accesorii.Se schimba foarte usor.

@videosergiu,scuze ca nu ti-am raspuns la intrebare...este foarte simplu intri pe site la dealurul Cluj ( autoworld.ro ) si la contact gasesti nr de tel al centralei.Suni si un robot te directioneaza spre vanzari piese.Acolo ceri sa-ti faca legatura cu cel de la Istoric service ( Sebastian parca ).Daca va vrea sa te ajute te va ajuta,pe mine m-a ajutat,daca nu iti va spune sa te duci acolo si contra a 7 sau 8 euro iti printeaza un istoric complet.Daca revizia este facuta la un dealer VW din Germania va aparea in calc fiecare piesa pe care a schimbat-o.Eu zic ca merita pt linistea ta :unsure: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms, si ai idee cam cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La o un golf 1,4 16 valve pe benzina din 2003 luna a 8 a cu 46 mii km la bord este recomandata schimbarea distributiei?

Dupa cate am auzit se schimba la 100 de mii. Dar avand in vedere ca are 6 ani masina si nu a fost schimbata, trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la benzina stiu ca se schimba la 120000km (cel putin la vechiul meu passat b5 1.6 benzina asa era trecut in cartea de service),

dar atentie nu la mai mult de 4-5 ani!

Pentru liniste eu as schimba tot kit-ul, deoarece la motorul tau este destul de ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba la 90000, si cum a spus si ili2k2, nu la mai mult de 4-5 ani.

Modificat de gavrochem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o un golf 1,4 16 valve pe benzina din 2003 luna a 8 a cu 46 mii km la bord este recomandata schimbarea distributiei?

Dupa cate am auzit se schimba la 100 de mii. Dar avand in vedere ca are 6 ani masina si nu a fost schimbata, trebuie?

Nu neaparat la 4-5 ! Trebuie sa vezi daca pe codul tau motor este prevazut sa o schimbi doar la numar de km sau si la numar de ani.

Cureaua se verifica la 90k si daca este in stare buna poate sa mearga pana la 120k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut la toata lumea,am un golf 1,6 fsi motor bad,acum am 72000km si nu cred ca sa schimbat distributia niciodata ...imi recomandati schimbarea ?la acest tip de motor la citi km se schimba distributia? si mar interesa si cam cit mar costa? multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 90000 se schimba. Asa am schimbat-o si eu. Pe mine m-au ajuns curelele(Contitech), rolele(Ina) si pompa de apa(Hepu) 650 RON la Volksman. Mai este manopera care la mine a fost in jur de 300 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gavrochem ,multumesc,dar cite role trebuie sa cumpar si cum se numesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere kit distributie si vanzatorul va sti ce sa iti dea. Sunt 2 role ghidaj si 2 role intindere, plus 2 curele si pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luci26, văd că te pricepi.

Eu tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa stai linistit. Pentru BKY nu este limita nici de kilometri nici de ani pentru schimbarea distributiei. In cartea service (pe care daca o ai o poti si consulta) scrie ca SE VERIFICA la 90.000 si apoi din 30 in 30 de mii. Daca te simti in bani si vrei sa stai linistit poti sa o schimbi daca vrei, doar ca dupa parerea mea n-are rost. Poti deasemnea pentru linistea ta sa mergi la o reprezentanta sa o verifice.

In alta ordine de idei rog pe cei care emit idei de genul "se schimba la 90.000 km" sa dea si sursa pe care se bazeaza si sa nu vorbeasca din auzite. Aici este un forum tehnic unde oamenii cauta raspunsuri si solutii, nu este chiar ca o discutie la o bere unde fiecare poate spune ca a auzit el de la cineva una si alta. Sau macar daca vorbesti din auzite, poti spune la oameni ca nu esti sigur de ceea ce spui, nu sa dai lucrurile ca sigure. De exemplu eu cand spun cele de mai sus ma bazez pe "Workshop manual-Inspection and maintenance" scoasa de Skoda pentru Fabia1 care sunt echipate si cu motoare BKY.

Modificat de adilabv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

StefanAdryan.

Fiecare motorizare are un cod motor (al tau, BKY) , pe tine trebuie sa te intereseze service si intretinere doar pe codul tau motor ... ai observat ca se discuta general despre distributie si asta nu ne priveste pe toti... cititm ca sa mai invatam ceva sau sa evitam anumite neplaceri la buzunar :Driver:

Scuze de off-topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luci26, ce mai pot spune: scuze, daca am derajat topicul.

Dar nu ma pot lua dupa un mecanic ca mi-a zis ca ma uit prea mult pe net.

Eu imi fac griji, intreb oameni care se pricep, dar intradevar mai greseste omul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

StefanAdryan,stai linistit.Parerea mea e sa mergi la un mecanic bun si sa-i ceri opinia.Sunt persone pe forum care nu vorbesc in cunostinta de cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!