Jump to content

Curea distributie


florinSLX
 Share

Postare recomandată

Daca desfacem capacul acela indicat de talpa_iute in poza de mai sus, riscam sa deranjam ceva? Sunt sanse sa fie lipit vreun sticker pe el cu data schimbului sau ceva? Masina fiind din Belgia cartea service e scrisa intr-un dialect vorbit in nordul tarii, si nu am gasit traducator. Google translate nu prea imi este de folos, pt ca sare peste termenii tehnici specifici. Am reusit sa traduc o parte din fraza, care potrivit googletranslate suna asa: "service curea distributie" - acum imi pun intrebarea: exista sansa sa fi fost doar cureaua schimbata, fara restul rolelor si pompei de apa? Masina are acum 126000 km, am luat-o la 123 de mii. Cureaua e intr-o stare foarte buna, iar interventia inscrisa in cartea service( care e si ultima de altfel facuta de vechiul proprietar) dateaza din 21.01.2008 cu o luna inainte sa cumpar eu masina. Ce ma sfatuti?

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shakeru la 180.000 e prea tarziu, doar daca a mai fost schimbata inainte; aceea e cumva a doua schimbare a curelei din cate stiu eu. oricum verificarea e cea mai buna solutie, nu depinde numai de km, ci si de modul de exploatare al masinii.

@h3llboy poti incerca sa mergi cu VIN-ul, seria de la sasiu, la un dealer autorizat VW si daca este in baza lor de date ei iti pot spune data, km si ce s-a schimbat la masina. poate ai noroc asa sa afli daca a fost schimbata cureaua si la ce km.

Modificat de Fane_05
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se comporta sau ce simptome da o distributie "obosita"? Inafara de felul cum arata cureaua, ma refer in mers, la felul cum trage motorul sau cum se comporta in sarcina.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca iti dai si tu seama ca nu are ce simptome sa aiba daca e obosita cureaua poate o sa aiba o simptoma mai incolo cand o sa se rupa si nu prea e un lucru ieftin,asa ca daca zici ca se vede ca e obosita nu ezita si schimb-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am in cartea service o interventie recenta asupra masinii facuta de vechiul proprietar la o reprezentanta in Belgia, ce dateaza din 21.01.2008 ( eu am luat masina in febr anul acesta) pe care am tradus-o cu ajutorul google translate astfel: "service curea distributie" deci nu se specifica inlocuirea completa a distributiei, doar service-ul la curea. Cureaua arata ca noua, nu are ciupituri si scrisul e inca prezent pe ea, deci trag concluzia ca e noua. Dar nu pot sa spun acelasi lucru si despre restul componentelor ce se schimba( role, intinzatoare, pompa de apa).

Stau in doua, nu stiu ce sa fac, pentru ca n-as da nici 700 de ron pe un kit de distributie decat daca e absolut necesar, nu o schimb doar ca sa ma aflu in treaba ca nu are rost, fac altceva cu banii aia :icon_thumright:

Ma gandeam ca o uzura a distributiei (nu ma refer doar la curea) se manifesta prin anumite simptome, in mers, si speram sa imi prezinte cineva care s-a intalnit cu asa ceva sau stie, aceste simptome.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea la 92 de mii avea scrisul pe ea si nu prezenta urme de uzura dar am schimbat-o ,acum fiecare cum considera ca e mai bine(sau dupa noroc)

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, sincer nu stiu ce sa fac :D astept un raspuns din partea celor de la reprezentanta din Belgia, daca nu voi primi nimic, o sa incerc la reprezentanta aici sa vad daca pot scoate un istoric al interventiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H3llboy,io zic sa schimbi distributia la masina.Pentru linistea ta.Nu cred ca ajunge mai mult de 500 ron tot kitul.Em am schimbat-o anul trecut chiar daca masina avea un sticker cu km(95000) la cat a fost schimbata.Am adus-o la 109000.Cand am dat kitul de distributie jos de pe masina,la o rola era crapata o margine si cureaua mare era un pic coapta...Manopera a costat 2 mil la un prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e cea mai buna solutie, si cred ca asta voi face in viitorul apropiat. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stevee - nu mai e nevoie sa schimb kit-ul de distributie, tocmai am primit confirmarea de la reprezentanta din Belgia ca a fost schimbat pe data de 21.01.2008. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super!Ma bucur pentru tine.Ai mai crutat niste bani pentru concediu,poate :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel.Passat

am si eu un passat 2002, 75kw. am luat-o de un an knd avea 83000km. akm am 90000km. la cat sa schimb distributia? am intrebat la un magazin si mi-a zis k se schimba: o rola, curea si pompa de apa. e corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel.Passat

trebuie sa mai schimb si altceva?(curea alternator, AC). am citit pe forum ca sub capota este o talbita pe care scrie la kati km se schimba distributia. unde este mai exact k nu o gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul de distributie contine 2 curele, 3 role, 1 curea accesorii, si pompa de apa( asa e la mine). in cartea service ar trebui sa scrie la cati kilometrii se schimba distributia, in general intre 90000 si 120000, depinde si de regimul de condus de pana atunci, cat si de specificul fiecarui motor in parte. Ca sa dormi linistit, schimba tot kitul si nu o sa mai ai treaba multe mii de km de acum incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

h3llboy : eu am 120.000 km si din carte de service rezulta ca nu a fost schimbata niciodata? cum ai facut tu de ai aflat cand a fost schimbata cureaua?? tin sa precizez ca reviziile s-au facut la reprezentante VW (cred, masina e adusa din Germania)

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am procedat? Simplu: am trimis mail la reprezentanta in Belgia(acolo unde s-au facut interventiile service inscrise in carte), le-am dat seria de sasiu, impreuna cu ceva poze ale masinii si a cartii service(sa para cat mai real, sa nu creada ca masina e furata sau ceva) si domnii de acolo au fost amabili si mi-au raspuns la toate intrebarile care mi-au venit in minte sa le pun. Am luat de pe net, adica am intrat pe site-ul reprezentantei si de acolo am luat dresa de mail, si asta a fost. M-au asigurat ca distributia impreuna cu pompa de apa s-au schimbat la data inscrisa in cartea service.

PS: mersi pt informatiile din PM, iti stau la dispozitie pt alte intrebri daca mai ai nevoie. :)

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si tot legat de distributie am si eu o intrebare: masina din semnatura adusa recent din Germania, la motor este o tablita in care zice ca a fost schimbata la 85.000 si mai zice ca garantia este de 120.000 km. Acum am 182.000KM . Ce parere aveti? Conform garantiei de pe tablita as avea garantie pana la 205.000 km, dar oare nu e cam mult totusi ? toti zic 60.000 km cu o curea, cum de aia din germania dau garantie 120.000? Cam riscant nu, se recomanda cumva schimbarea de urgenta? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureaua ar fi bine sa o schimbi si pt ca sa fii tu cu inima impacata, de obicei la masinile aduse din alte tari ea se schimba, ca sa fii tu sigur si sa stii o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Imi poate zice cineva cat costa un kit de distributie pt. un Golf V 2.0 TDI?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 525 lei pe kitul din poza :lol:, 4 role, 2 curele, o pompa apa (in poza e si un filtru de benzina, pretul este fara el). Plus manopera 150 lei.

Masina din semnatura.

post-30100-1223573969_thumb.jpg

Modificat de ionut_ionescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi puteti spune cat ma ajunge un kit distributie pt masina din semnatura (motor BAD)? Ce producator recomandati ? Multumesc.

Modificat de gavrochem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Piesele originale folosite de VW sunt Kit de distributie : Contitech si pompa de apa Hepu...amandoua ar trebuie sa ajunga la maxim 800 RON...pe modelul meu...manopera in Cluj la Bif Com a fost 238 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, imi puteti, va rog, recomanda un service in Bucuresti unde sa schimb distributia la un pret rezonabil? Masina: Golf 4 1.6 16V AZD 2002.

E destul de urgent.

Multumesc anticipat!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!